Od piątku wszystkie osoby pracujące w sąsiednim kraju, przyjeżdżające do Polski, muszą także liczyć się z obowiązkiem odbycia 14-dniowej kwarantanny. To efekt nowego rozporządzenia ministra zdrowia. Z kwarantanny są wyłączeni kierowcy zawodowi.
Nowe rozporządzenie ministra zdrowia zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw we wtorek.
Obywatele, którzy na co dzień pracują po drugiej stronie granicy, mieli zatem 2 dni na "ustabilizowanie swojej sytuacji zawodowej". Mówił o tym na konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.
- Od piątku te osoby, które będą przekraczały granicę polską będą poddane rygorowi kwarantanny dwutygodniowej. Mają dwa dni, żeby ustabilizować swoją sytuację zawodową, mogą zostać po drugiej stornie granicy, mają czas na wynajęcie tymczasowych kwater, być może pracodawcy ich będą w tym im pomocni - stwierdził w środę Kamiński. Dodał, że nie można dopuścić, żeby obywatele przyjeżdżający do Polski zwłaszcza z krajów, gdzie ten poziom zakażeń jest wyższy niż w naszym kraju, mogli swobodnie przepływać przez granice.
Wyjątki
Zmiany nie oznaczają jednak zamknięcia przepływu towarów.
- Absolutnie nie ma żadnych ograniczeń i wszelkie towary, które są niezbędne dla naszych obywateli, dla naszego kraju płynnie przekraczają granice - zapewniał szef MSWiA.
Z kwarantanny są wyłączeni kierowcy zawodowi. - W rozporządzeniu ministra zdrowia są wykluczenia. Między innymi są to właśnie kierowcy samochodów ciężarowych. Oni są zwolnieni z kwarantanny - mówił w środę Tomasz Praga, Komendant Główny Straży Granicznej.
Z obowiązku 14-dniowej kwarantanny są również zwolnione załogi pociągów międzynarodowych i pracownicy niezbędni do przewozu towarów międzynarodowym transportem kolejowym. "Zwolnienie z obowiązku kwarantanny następuje na podstawie listy stanowiącej wykaz tych osób przekazanej przez przewoźnika do prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, który przekazuje ją do Komendanta Głównego Straży Granicznej" - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że rozporządzenie będzie obowiązywało do 11 kwietnia.
14-dniowa kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem, oraz - od niedzieli 15 marca - na osoby powracające zza granicy. Wyjątkiem były osoby, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i przekraczają granicę codziennie.
Kontrole
W przypadku kwarantanny osoba nie może wychodzić z domu przez 14 dni. Funkcjonariusze policji z całego kraju od kilkunastu dni wspierają służby sanitarne w nadzorze nad osobami objętymi kwarantanną. Przynajmniej raz na dobę upewniają się, czy znajdują się one w wyznaczonym miejscu i czy nie potrzebują pomocy.
Policjanci nie mają żadnego bezpośredniego kontaktu z osobami objętymi kwarantanną. Kontakt jest nawiązywany przez telefon albo domofon, a następnie funkcjonariusze proszą o wyjście do okna lub na balkon.
Kwarantanna kończy się po 14 dniach, jeśli objęta nią osoba nie ma objawów choroby. Jeśli natomiast objawy pojawią się, pacjent może zostać przewieziony do szpitala zakaźnego, poddany izolacji i leczeniu.
Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Autor: mb/ToL / Źródło: tvn24bis.pl