Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. "Będzie można z niego skorzystać również wstecz"

Z kraju

Rzecznik rządu o zasiłku opiekuńczym: będzie można z niego skorzystać również wstecztvn24
wideo 2/7

Przepis przedłużający o kolejne 14 dni zasiłek opiekuńczy znajduje się w ustawie antykryzysowej. Czekamy na posiedzenie Sejmu - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 rzecznik rządu Piotr Mueller. Jak zapewnił, z zasiłku "będzie można skorzystać również wstecz".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

- Mogę zapewnić wszystkich Państwa, że na tych zasadach co dotychczas ten zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony o 14 dni i będzie można z niego skorzystać również wstecz. Wiemy, że teraz kończy się ten okres 14-dniowy, ale po przyjęciu ustawy, ustawa będzie pozwalała, aby rozliczyć go od tego kolejnego 14-dniowego cyklu, który przed nami - wyjaśnił rzecznik rządu.

Zajęcia zdalne

20 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o decyzji dotyczącej wstrzymania lekcji do Świąt Wielkanocnych. Zgodnie z wcześniejszą decyzją rządu wszystkie placówki oświatowe w kraju miały być zamknięte do 25 marca.

To oznacza, że nie odbywają się w nich zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, z wyjątkiem m.in. tych w podmiotach leczniczych i specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych.

Od środy szkoły mają obowiązek nauczania na odległość - weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji narodowej w tej sprawie. Wcześniej MEN tylko zalecało, by w czasie, gdy nie odbywają się w szkołach lekcje w formie tradycyjnej, nauczyciele prowadzili nauczanie online.

Dodatkowy zasiłek

Dla wielu rodziców oznacza to konieczność rezygnacji z pracy. Ci, którzy nie mają, z kim zostawić swoich pociech, mogą wziąć wolne i ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Ustawa w sprawie szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem z początku marca przewidziała bowiem w takich przypadkach dodatkowe, 14-dniowe świadczenie dla rodziców dzieci do lat ośmiu.

Morawiecki zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że jeżeli podjęta zostanie decyzja o przedłużeniu zawieszenia zajęć w szkołach i przedszkolach, to również zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony.

We wtorek premier Morawiecki pytany był na konferencji prasowej, na jakich zasadach będzie wypłacany specjalny zasiłek opiekuńczy po 25 marca. Szef rządu zapewnił, że świadczenie będzie wypłacane na takich samych zasadach jak do tej pory.

Komu przysługuje zasiłek? Ile wynosi? Co trzeba zrobić, by go otrzymać? Na wszystkie te pytania odpowiadamy TUTAJ >

Autor: mb,kris/ToL / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock