Od 1 do 22 lipca 2024 roku będzie przeprowadzane badanie w wybranych gospodarstwach domowych w Polsce dotyczące podróży - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Badanie jest realizowane przede wszystkim telefonicznie.
Celem badania - jak podano - jest zebranie danych o krajowych i zagranicznych wyjazdach (prywatnych lub służbowych) członków gospodarstw domowych w II kwartale 2024 roku. Badanie dostarczy wiedzy m.in. o skali uczestnictwa mieszkańców Polski w podróżach, rodzajach wykorzystywanych usług turystycznych i wydatków związanych z podróżami - wyjaśnił GUS.
Badanie dotyczące podróży Polaków
Ankieterzy GUS zbierają informacje dotyczące m.in. cech społeczno-demograficznych wyjeżdżających mieszkańców Polski, kierunków wyjazdów, długości podróży, rodzajów wykorzystywanej bazy turystycznej, wydatków związanych z podróżami oraz przyczyn nieuczestniczenia w podróżach.
GUS podkreślił, że zebrane odpowiedzi będą traktowane jako anonimowe i całkowicie poufne, a uzyskane informacje zostaną wykorzystane wyłącznie do sporządzania zestawień zbiorczych i analiz statystycznych. Zakres danych zbieranych w badaniu można sprawdzić na stronie GUS.
Podano, że zebrane informacje zostaną wykorzystane na potrzeby statystyki w dziedzinie turystyki, rachunków narodowych, bilansu płatniczego oraz statystyki obszarów transgranicznych. Ponadto informacje z badania przekazywane są do zagranicznych odbiorców (np. Eurostatu, OECD) oraz ambasad.
Podróże Polaków
Według badania GUS "Uczestnictwo mieszkańców Polski (rezydentów) w podróżach" z 2023 roku, realizowanego wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim i Ministerstwem Sportu i Turystyki, najczęściej odwiedzanymi przez mieszkańców Polski krajami były: Niemcy (2 580 tys. podróży), Włochy (1 195 tys.), Wielka Brytania (930 tys.), Hiszpania (895 tys.) oraz Grecja (873 tys.). Mieszkańcy Polski najczęściej podróżowali za granicę w celu wypoczynku, rekreacji i wakacji (58,8 proc.), odwiedzin u krewnych i znajomych (27,1 proc.) oraz w celu służbowym (10,4 proc.).
W ubiegłorocznym badaniu mieszkańcy Polski rozumieni byli jako rezydenci, którzy mieli co najmniej 15 lat, a podróże trwały dłużej niż jeden dzień.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock