Z kraju

Z kraju

Wyniki za IV kwartał Lubawy

W programie Dzień na rynkach prezes Lubawy Zbigniew Klepacki mówił o wynikach spółki za IV kwartał. Lubawa zaprezentowała w Jemenie i Arabii Saudyjskiej produkowane przez siebie wyposażenie wojskowe. Rozwój eksportu to odpowiedź na zmniejszenie zamówień ze strony MON. Kolejnym celem ekspansji jest Azja, między innymi Indie i Chiny.

Polska w strefie Euro

Negocjacje o wejściu Polski do ERM2, przedsionka strefy euro, formalnie jeszcze się nie rozpoczęły, mają się zacząć w ciągu najbliższych dwóch tygodni - powiedział w TVN CNBC Biznes Ludwik Kotecki, wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. strefy euro. Zdementował w ten sposób doniesienia prasowe według, których takie rozmowy rozpoczęły się już w styczniu.

Polcolorit wychodzi z dołka?

Pierwszy kwartał 2009 roku ma pokazać dodatni wynik po stronie operacyjnej spółki Polcolorit. Spółka zmniejszyła wysoką stratę, ale negatywny wpływ na wyniki miały koszty finansowe, które wyniosły blisko 1,8 mln zł i były o 1 mln zł wyższe niż rok wcześniej. Więcej o wynikach i planach Polcoloritu mówi w "Dniu na Rynkach" wiceprezes Krzysztof Olszewski.

ABC DATA na giełdę

ABC DATA odnotowuje najwyższy w historii wskaźnik EBITDA. Jednak z powodu koniunktury plany sprzedaży spółki przez MCI w 2008 roku zostały przełożone. O tym, czy uda się wprowadzić ABC DATĘ na giełdę w 2009 roku i jakie perspektywy finansowe czekają spółkę, mówi w "Dniu na Rynkach" jej prezes Andrzej Sobol.

Starania Rządu o Strefę Euro.

Rząd pędzi do Strefy Euro i za wszelką cenę chce się tam znaleźć. Był na to dobry czas kiedy koniunktura była dobra ale wtedy nie weszliśmy do mechanizmów ERM2. Teraz jest to konieczność i wszystko zależy od determinacji Rządu. O tym w TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z profesor Leokadią Oręziak ze Szkoły Głównej Handlowej.

Podsumowanie rynków.

Wydarzenia na rynkach podsumowaliśmy w studio TVN CNBC Biznes z Markiem Pokrywką, dyrektorem wydziału operacyjnego DM BOŚ.

Kratka a VAT

Ministerstwo finansów nie będzie blokować zwrotu pełnego podatku VAT od paliw i samochodów z homologacją ciężarową. Zatem użytkownicy pojazdów ze znaną chyba wszystkim kierowcom kratką będą mogli liczyć na zwrot pieniędzy. Jednak w tej beczce miodu jest też odrobina dziegciu. Przesłana do Izb i Urzędów Skarbowych interpretacja przepisów może pozbawić przedsiębiorców odsetek od zwracanych kwot. Czy istnieje taka możliwość i jak ewentualnie się przed nią obronić pytaliśmy naszego gościa: Tomasza Siennickiego, doradcę podatkowego z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Jak w Ameryce…

W kolejnym odcinku magazynu „Praca” przyjrzymy się zawodowi chirurga plastycznego. Sprawdzimy również, jak radzą sobie firmy HR w Polsce.

A może fizyka?

Dziś w magazynie „Praca” poszukamy pracy dla studentów. Nie za granicą, a w Polsce. Sprawdzimy też, jaka zawodowa przyszłość czeka absolwentów fizyki.

Polska w eurozonie według BISE.

Raport Biura do spraw Integracji ze Strefą Euro mógł być zmanipulowany - przyznał w TVN CNBC Biznes były dyrektor biura, Cezary Wójcik. Dokument dotyczy kosztów i korzyści wynikających z przystąpienia Polski do strefy euro. Więcej na temat raportu Cezary Wójcik mówi w programie "Pieniądze od Rana".

Wypaleni

Dziś w magazynie „Praca” przyjrzymy się tak niepokojącemu, jak groźnemu zjawisku wypalenia zawodowego. Przekonamy się również na czym polega praca montażysty…

Oscary, polskie filmy - czyli o sytuacji w kinematografii.

W nocy odbyła się wielka gala oskarowa. Zdobycie Oskara jest dużą promocją filmu i zdecydowanie wpływa na jego sukces kasowy. Na polskim gruncie sytuacja wygląda nieco inaczej. Zdobycie nagrody nawet na festiwalu w Gdyni, nie wpływa znacząco na oglądalność. Jednak sytuacja nie jest zła. Kryzys wydaje się ominąć tę płaszczyznę. W kinach odnotowuje się poziom oglądalności na tym sprzed roku. Na temat sytuacji w kinematografii rozmawiała w Studiu TVN CNBC Biznes Izabela Łopuch, Dział Produkcji Fabularnych TVN.

Regulujemy

Czym są zawody regulowane? Właśnie takie stały się jednym z tematów poruszanych dziś w magazynie „Praca”. Dziś sprawdziliśmy również, co swoim absolwentom może zaoferować kierunek stosunków międzykulturowych.

Pełna kultura…

Dziś w magazynie „Praca” zgłębimy pojęcie „Kultury korporacyjnej”. Sprawdzimy też, jaka przyszłość rysuje się przed absolwentami logistyki.

Giełda na diecie

Z giełdy odpływają coraz większe pieniądze. Inwestorzy, wystraszeni nieprzychylną sytuacją, starają się lokować swoje aktywa gdzie indziej. Gdzie? Sprawdziliśmy. Ponadto, w dzisiejszym magazynie „Ostatnie Piętro” przyjrzeliśmy się również trendowi styczniowych podwyżek.

W resorcie finansów zgrzyta

W Ministerstwie Finansów – nieciekawie. Po dymisji szefa resortu, wszyscy zastanawiają się, kto stanie w jego miejscu. Zastanawiamy się i my. W magazynie „Ostatnie Piętro” przyjrzymy się również nowemu prezesowi PKO BP.

Jak rekrutują?

Dziś, w magazynie „Praca” przyjrzymy się bliżej strategiom rekrutacyjnym. Sprawdzimy czego można się nauczyć na japonistyce, oraz przekonamy się, na czym tak naprawdę polega praca agenta ubezpieczeniowego.

Zatrudniają mniej

Duże i średnie przedsiębiorstwa zatrudniają mniej pracowników. Wskazują na to dane PKPP Lewiatan. W dzisiejszym magazynie „Praca” zastanowimy się, czym taki stan rzeczy jest spowodowany. Sprawdzimy również, jaka przyszłość czeka absolwentów dyplomacji.

Umowy przedwstępne

Umowy przedwstępne mogą spowodować wiele problemów. Szczególnie wtedy, gdy jedna ze stron nie do końca wywiązuje się ze swoich obowiązków. Jak uniknąć kłopotów z tego rodzaju umowami? Zapraszamy na magazyn "Cywilne na co dzień".

Przepraszam, pomyłka…

Co robić, gdy nasze pieniądze omyłkowo trafią na cudze konto? Problem taki na pewno ma swoje prawne rozwiązanie. Jakie? Zapraszamy na kolejną odsłonę magazynu „Cywilne na co dzień”.

Za darmo?

W dzisiejszym wydaniu magazynu „Cywilne na co dzień” zajmiemy się problemem niewypłacania należności przez pracodawcę. Zobaczymy również, co zrobić po kupieniu towaru, który okazał się być wadliwy.

Rząd i kredyty hipoteczne

Pomysł rządu, żeby pomagać w spłacie kredytów, budzi wiele kontrowersji. Ingerencja w umowy między bankami, a kredytobiorcą może nie wyjść na dobre. Na kredytów i pomocy rządowej rozmawiali w studiu Krzysztof Oppenheim, ekspert kredytowy Oppenheim Enterprise i MArcin Krasoń, analityk Open Finance.

OFE kontra Ministerstwo Pracy

Czternastu na jednego. Tym jednym jest ministerstwo pracy - tymi czternastoma Otwarte Fundusze emerytalne. Właśnie na tej linii rozgorzała prawdziwa bitwa. Resort zamierza dobrać się do dochodów funduszy zarządzających naszymi emeryturami.

Możesz płacić mniej

Kolejny etap przepychanek z rynkami finansowymi - czy walka o pieniądze emerytów. Otwarte Fundusze Emerytalne pobierają aż 70 złotych prowizji od każdego tysiąca odłożonego na emeryturę w drugim filarze. O rządowych propozycjach zmian i o tym co oznaczają one dla portfeli emerytów rozmawialiśmy z Agnieszką Nogajczyk-Simeonow, prezesem PTE Allianz Polska.

Plany PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA w ciągu najbliższych tygodni zdecyduje czy przejąć notowaną na jednej z zagranicznych giełd spółkę z dostępem do złóż ropy. Ewentualną transakcję PGNiG ma przeprowadzić wspólnie z PKN Orlen. Na ten temat rozmawialiśmy z Radosławem Dudzińskim, wiceprezesem ds. strategii PGNiG.

Dobry IV kwartał 2008 dla Pekao SA

Mimo zawirowań na rynkach finansowych Bank Pekao pokazał lepsze od oczekiwań wyniki za IV kwartał 2008 roku. W całym ubiegłym roku zysk netto grupy przekroczył 3,5 mld złotych. O wynikach spółki w programie „Dzień na rynkach” mówił prezes Banku  Pekao SA Jan Krzysztof Bielecki.

Zwrócą podatek VAT bez odsetek

Masz samochód z kratką? Możesz odliczyć sobie VAT. Ministerstwo finansów nie będzie już blokować zwrotu pełnego podatku VAT od paliw i samochodów z homologacją ciężarową. Przesłana do izb i urzędów skarbowych interpretacja przepisów może jednak pozbawić przedsiębiorców odsetek od zwracanych kwot. O szczegółach Patrycjusz Wyżga.

Bank tracą na opcjach walutowych

Banki, które kosztem wielu polskich firm zarabiały gigantyczne kwoty na opcjach walutowych - teraz na tych samych opcjach tracą. Tracą, bo sprzedawały, a teraz bankrutujące przedsiębiorstwa nie mają jak zapłacić i tracą, bo pośredniczyły - a to może okazać się jeszcze gorsze. Dlaczego i jaki jest mechanizm, który już kosztował instytucje finansowe co najmniej 720 milionów złotych, sprawdzała Karolina Hytrek.

Czy Unia wesprze Europę Wschodnią?

Słaby złoty to jedna z oznak kryzysu. Jak z niego wyjść - nad tym wciąż zastanawia się rząd, ale swoją troskę pokazuje też prezydent. Złotemu zagrażają spekulanci. Goldman Sachs ogłosił, że na razie kończy spekulowanie na złotym, bo to zbyt ryzykowne, ale są przecież inni potężni gracze.

Na Łapy czeka 150 wagonów

Spółka ZNTK Łapy ma szansę na kolejny poważny kontrakt. Po podpisaniu umowy z Polimeksem - Mostostalem na konstrukcje stalowe - która dzięki swojej skali wystarczy, by w ramach spółki utworzyć oddzielne przedsiębiorstwo - prezes spółki Ryszard Ekiert zapowiada poważny kontrakt na modernizację 150 wagonów kolejowych. Redukcja zatrudnienia jednak będzie - jak zapowiada prezes ZNTK Łapy Ryszard Ekiert, w przedsiębiorstwa nie stać na utrzymanie całego 700-osobowego zespołu.