Z kraju

Z kraju

Urlop dla profesjonalisty

Sabbatical to urlop dla profesjonalistów - pracowników z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, którzy sprawdzili się na swoim stanowisku. "Wypaleni" bądź zaangażowani we własny rozwój chcą odpocząć od zawodowej codzienności nie rezygnując przy tym z pracy i wynagrodzenia. Niektóre firmy pozwalają swoim pracownikom na wielomiesięczne wyjazdy. Wierzą bowiem, że po powrocie z wyprawy będą oni nie tylko wypoczęci, ale zwiększy się też ich motywacja do pracy. Jak ma sobie poradzić mały przedsiębiorca, gdy jego pracownik przychodzi z prośbą o rok przerwy? Naszym gościem Elżbieta Flasińska, Pracuj.pl

Sporne odsetki od faktur

Zmiana dostawcy – zmiana płatności. „Mój kontrahent, który dostarczał do mojej firmy drewno miał termin płatności 90 dni. Teraz, gdy zrezygnowałem z jego usług, chce mi naliczać odsetki od 31 dnia od dostawy. Do tego chce to zastosować do wszystkich faktur z ostatnich trzech lat - to jest kilkadziesiąt sztuk. Powołuje się na ustawę o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Czy ma rację?” Wraz z Katarzyną Zwolińską-Sosnowską, radcą prawnym w Kancelarii D. Dobkowski, odpowiadamy na pytanie widza.

W grupie taniej

W grupie podobno raźniej - a na pewno taniej. Polskich internautów ogarnął szał stadnego kupowania. Zakres możliwości rozrósł się od tańszego strzyżenia czy masażu do zniżek na mieszkania. Przedsiębiorcy próbujący z tego wabika skorzystać powinni jednak zachować nieco ostrożności. Materiał Dominika Cierpioła.

Sejm zakończył walkę ze spreadami

Sejm przyjął ustawę ułatwiającą spłatę kredytów walutowych w gotówce. Czy ustawa "antyspreadowa" ułatwi życie kredytobiorcom zadłużonym w walutach i jak wpłynie na bilans banków? Gośćmi Roberta Stanilewicza w programie "90 minut" byli mec. Małgorzata Chruściak, szefowa departamentu bankingu w kancelarii CMS Cameron McKenna i Jacek Kasperczyk, analityk Comperia.pl.

Rynki dla Opornych, 29 lipca 2011

Portfel RDO zeszczuplał w piątek o 0,7% i był znacznie niżej niż warszawski WIG. Propozycja od widzów: ABC Data, dystrybutor sprzętu IT. Czy wejdzie w skład naszego porfela?

Oporni pracownicy

Pokonać opór pracowników. "Jestem świadoma tego, że nie można mieć jednej oferty, a cały czas trzeba wprowadzać zmiany i promocje, ale kompletnie tego nie rozumieją moje pracownice. Prowadzę salon fryzjerski i mam problem z tym, żeby dziewczyny chciały nosić firmowe fartuchy z logo, a nie codzienne ubrania. Każdy pomysł na promocję to problem, bo personel uważa, że na tym straci, gdyż stali klienci i tak zapłacą pełną kwotę, a one nie dostaną pełnej prowizji. Jak mogę skutecznie egzekwować wykonywanie moich poleceń?" - pisze do nas widz. Na pytanie odpowiedzi szukaliśmy wraz z Ewą Opolską, trener Ernst & Young Academy of Business.

Milion w portfelu

Milion w Portfelu, czyli jak zainwestować wirtualny milion złotych milion złotych. Wraz z Michałem Duńcem z Analiz Online podsumowywaliśmy ten tydzień.

Grupowe zakupy

Od biletu do kina po…mieszkanie. Zakupy grupowe rosną w Polsce w siłę, przybywa takich firm, poszerza się ich oferta. Dla kogo to oferta, jak się będzie zmieniać, jaki to biznes. Naszymi gośćmi byli: Dominika Derewicz, kierownik serwisu Happyday oraz Marcin Mikołajaczyk, współzałożyciel portalu Gruper.

Droga do milionów

Zarabianie w czasie trendu bocznego, czyli ABC strategi opartej na opcjach. Naszym gościem był Tomasz Katus, zarządzajacym w Trigon Dom Maklerski.

Trakcja-Tiltra zapełnia portfel

Trakcja-Tiltra ma kontrakty za 4,7 mld zł, w tym nowe umowy na Litwie, a rynki prognozują ciężkie czasy dla firm budowlanych. O planach spółki w Rynkach Dnia rozmawialiśmy z jej prezesem, Maciejem Radziwiłłem

Chemoservis-Dwory chce przejmować

Chemoservis będzie przejmował - póki co spółki ciepłownicze od Skarbu Państwa. Gościem Rynków Dnia był prezes Chemoservisu-Dwory Wojciech Mazur

PKB USA GORZEJ OD PROGNOZ

Ożywienie w Stanach Zjednoczonych hamuje silniej niż oczekiwano. Według pierwszego odczytu danych za drugi kwartał amerykański PKB wzrósł o 1,3 procent w ujęciu zannualizowanym. Prognozowano wzrost na poziomie 1,8 procent. Zdaniem Przemysława Kwietnia, niepokojąca jest słabnąca konsumpcja za oceanem

Dobre wyniki TPSA

Telekomunikacja Polska powyżej oczekiwań. W II kwartale tego roku TP SA zarobiła netto 995 milionów złotych przebijając oczekiwania analityków o prawie 1/5. Połowę zysku ze sprzedaży Emitela spółka chce przeznaczyć na skup własnych akcji. Gościem Rynków Dnia był prezes Telekomunikacji Polskiej Maciej Witucki

Fabryka Maszyn Ożarów na NewConnect

Ponad 2 i pół miliona złotych pozyskała FMO z oferty prywatnej. Spółka, która jest partnerem m.in. Caterpillara zadebiutowała na NewConnect, a gościem Rynków Dnia był jej prezes, Zenon Marasek

Przedsiębiorca w sądzie

Nie taki sąd straszny.... „Mój kontrahent nie płaci. Próbowałem załatwić sprawę polubownie, ale nic to nie dało. Został mi tylko sąd, w którym nigdy nie byłem i kojarzy mi się tylko ze sztuczkami prawników”. Czy sądu trzeba się bać? Jak się przygotować do pierwszej rozprawy? O tym w rozmowie Jacek Dubois, wspólnik w Kancelarii Adwokackiej "Pociej, Dubois i Wspólnicy"

Droga do ożywienia

Sprzedaż detaliczna w Niemczech - spada licząc rok do roku jednak wolniej niż oczekiwał rynek, za to rośnie już w skali miesiąc do miesiąca. O danych z niemieckiej gospodarki a także o aktualnej sytaucji na rynakch rozmawialiśmy z głównym ekonomistą BRE Banku.

Centrum wyników

Małe i średnie firmy motorem wzrostu Macrologic, spółki z branży IT, dostarczającej oprogramowanie dla MSP. O biznesie Macrologic i wynikach pierwszej połowy 2011 roku, rozmawialiśmy z Patrycją Ptaszek- Strączyńską, członkiem zarządu Macrologic.

Droga do ożywienia

Wyboista droga do ożywienia w Japonii. Bezrobocie w górę, produkcja przemysłowa rośnie wolniej od oczekiwań, inflacja niższa od oczekiwań. To podsumowanie gospodarki japońskiej w czerwcu. O gospodarce kraju "kwitnącej wiśni" rozmawialiśmy z doktorem Krzysztofem Piechem z katedry Polityki Gospodarczej SGH.

Giełdowa przyszłość P.R.E.S.C.O.

P.R.E.S.C.O. w gronie firm windykacyjnych notowanych na warszawskiej giełdzie. Spółka kusiła inwestorów w czasie, gdy pogorszyła się sytuacja na rynkach. Z oferty pozyskała ponad 22 mln złotych, liczyła na znacznie więcej, nawet na 70 milionów złotych. Jak bardzo P.R.E.S.C.O. musiało zweryfikować swoje plany inwestycyjne? Naszym gościem był prezes spółki, Krzysztof Piwoński.

Budimeks ma plan na przyszlość

Optymizm Budimeksu nie słabnie, choć są pytania o kontrakty w kolejnych latach. Portfel zamówień na koniec czerwca wyniósł 7,9 miliarda złotych. W szacunkowych wynikach za pierwsze półrocze spółki widać jednak presję na marże. Czy przejęcie kolejowej spółki pozwoli wypłynąć Budimeksowi na szersze wody? Czy ewentualne kontrakty kolejowe zrekompensują mniejszą liczbę tych drogowych? Co będzie z deweloperką? Naszym gościem był prezes Budimeksu, Dariusz Blocher.

Gospodarka na koksie

Jastrzębska Spółka Węglowa – więcej pytań niż odpowiedzi. Duże obroty, kurs pod presją i rynkowe spekulacje. Postanowiliśmy się przyjrzeć rynkowi, na którym działa JSW. Według ekspertów zależy on od tempa rozwoju Chin. Na nasze pytania odpowiadał Profesor Piotr Czaja z AGH.

Kleszcze długu

Radykalna republikańska frakcja Tea Party zablokowała głosowanie nad republikańskim planem Boehrnera. Kłótnia o limit długu w USA zamiast zmierzać do kompromisu - wydaje się być coraz większa. Na porozumienie zostało niewiele czasu, 2 Sierpnia już tuż tuż. Rozmowa z Andrzejem Kurnickim, prezesem Euroamerican Company.

Indeks Dostępności Kredytowej

Jak wyglądał dostęp do kredytów? Jak co tydzień TVN CNBC i Open Finance publikują indeks dostępności kredytowej. Rozmowa z Marcinem Krasoniem, analitykiem Open Finanace.

Dobre wyniki Intela

Intel – lider w produkcji układów scalonych i procesorów. Spółka miała piąty z rzędu rekordowy kwartał Przychody wzrosły o 22% do ponad 13 mld USD, zysk netto o 10% rok do roku do 3,2 mld USD. Więcej na temat wyników spółki Intel w rozmowie z Tomaszem Klekowskim, dyrektorem Intela na na Europę Centralną i Wschodnią.

Echo problemów USA

Podniesienie limitu długu Stanów Zjednoczonych nie rozwiąże problemu. Zdaniem Dariusza Laska z Union Investent TFI, dobrą wiadomością byłoby ograniczanie zadłużenia przez USA. Więcej szczegółów na ten temat w rozmowie.

Dobre wyniki polskich firm.

Banki, Budimiex, Telekomunikacja Polska pokazały dobre wyniki za drugi kwartał, lepsze od oczekiwań. Każda z tych firm działa w innym otoczeniu, ale czasy dla wszystkich są jednakowo trudne. Na czym więc udało się zbudować dobry wynik? Czy druga połowa roku musi być gorsza? O perspektywach dla polskich firm w rozmowie z Andrzejem Warskim, przewodniczącym konwentu BCC.

Rekordowy czerwiec Oponeo

Rekordowa sprzedaż Oponeo w czerwcu. W całym 2Q spółka sprzedała o 12% więcej w porównaniu z 2Q '10. Gościem Rynków Dnia był prezes Oponeo - Dariusz Tobolewski

Obligacje spółdzielcze na Catalyst

Na rynku Catalyst zadebiutowały obligacje kolejnych banków spółdzielczych: Warszawskiego Banku Spółdzielczego, GBS w Barlinku i Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rozwoju w Wołominie.  Jak na nich zarobić? - między innymi o tym, w Rynkach Dnia, mówił Jan Kuźma, prezes Domu Maklerskiego BPS.   

Ropa zacznie drożeć?

Ile pieniędzy będziemy zostawiać na stacjach benzynowych? Będzie lżej, czy może jeszcze gorzej? Część analityków spodziewa się, że ropa wkrótce znów zacznie drożeć, w ślad za sięgającymi rekordowych poziomów metalami szlachetnymi. Inni uważają, że z powodu spowolnienia gospodarek, w drugim półroczu spadnie popyt na ropę a jej cena nie wzrośnie. Co dalej z cenami ropy? - rozmowa z Maciejem Gierejem, prezesem Mennicy - Metale Szlachetne, byłym prezesem Nafty Polskiej.