Z kraju

Z kraju

Dziecko i firma.

Pani Joanna pisze do nas z prośbą o poradę: „Przeprowadziłam się z mężem z miasta na wieś, myślę o własnej firmie i widzę dla siebie dwa rozwiązania: sklep internetowy bądź założenie przedszkola, bo jak wiadomo jest ich duży deficyt. Czy mogłabym liczyć na rady z Państwa strony? Chciałabym podjąć decyzję do kwietnia, ponieważ do ostatniego dnia kwietnia mogę składać formularz zgłoszeniowy do firmy, który zajmuje się wsparciem kobiet będących w mojej sytuacji. Potrzebuję mentora, który wskaże mi słuszną drogę.” Rozmowa z Joanną Chmurą z CoachWise

Problematyczny urlop na żądanie.

Pracownikowi przysługują 4 dni urlopu na żądanie. Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu, gdy jego nieobecność zagraża funkcjonowaniu firmy – tyle mówi Kodeks Pracy. Tymczasem widz zwrócił nam uwagę na Wyrok Sądu Najwyższego, który wprowadza nieco zamieszania w interpretacji przepisów, Gdzie jest granica między prawem pracownika i pracodawcy? Naszym gościem była: mecenas Małgorzata Leśniak, radca prawny w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Auto w firmie

Widzowie pytają nas o kwestie związane z samochodem w przedsiębiorstwie. Pani Małgorzata pyta o możliwość kupna samochodu na jednoosobową firmę, w której właścicielka nie ma prawa jazdy. Natomiast pan Tomasz chciałby natomiast przekazać auto zarejestrowane na firmie żonie, która prowadzi inną działalność. Rozwiewamy wątpliwości widzów. Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy MDDP Doradztwo Podatkowe

Brat VAT

Branża metalowa pisze list otwarty do Premiera apelując o zmiany w przepisach i praktyce działania organów skarbowych. Zdaniem Izby, przedsiębiorstwa z branży tracą przez wielomiesięczne kontrole. Jakie postulaty mają firmy? Naszym gościem był: Kazimierz Poznański, prezes Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu

Kredyt technologiczny BGK

Wsparcie na technologie. Już wiemy – nabór wniosków na kredyt technologiczny rusza 6 grudnia. Instrument jest skierowany przede wszystkim do firm, które zamierzają pozyskać nowoczesne rozwiązania technologiczne. Co trzeba zrobić do grudnia, żeby zwiększyć szanse na otrzymanie urlopu? Marzena Tymińska-Ładziak, Departament Programów Europejskich Banku Gospodarstwa Krajowego

Centrum wyników - Centrum Klima

Niezłe wyniki Centrum Klima. Spółka straciła na chłodnym lecie jednak zyskała na słabszym złotym. O wynikach III kwartału i planach na przyszłość, rozmawialiśmy z prezesem spółki, Markiem Perendykiem.

Europa w kleszczach długu

We wtorek, różnica między rentownościami włoskich i niemieckich obligacji 10-letnich była najwyższa w histrorii strefy euro - i przekroczyła 4 i pół punktu procentowego. Włoskie rentowności były też rekordowe wobec oprocentowania obligacji Hiszpanii. Działo się tak mimo, że obligacje Włoch skupował z rynku wtórnego Europejski Bank Centralny. O włoskich i nie tylko włoskich obligacjach rozmawialiśmy z Grzegorzem Zatrybem, Zarządzającym funduszami papierów dłużnych w Skarbiec TFI.

Ameryka w cieniu recesji.

Rezerwa Federalna zadecydowała o utrzymaniu obecnej polityki monetarnej. Komitet Otwartego Rynku nie wprowadził nowych instrumentów, które mogłyby pobudzić amerykańską gospodarkę. Fed obniżył za to prognozy dla amerykańskiej gospodarki. Rozmowa z prezesem Noble Funds TFI, Mariuszem Staniszewskim.

Centrum wyników - P.A. Nova

P.A. Nova w III kwartale 2011 roku miała dobre wyniki. W górę idą zyski jednak wciąż sporo brakuje żeby osiągnąć prognozowany wynik za cały rok 2011. O wyniki i plany, pytaliśmy prezes spółki, Ewę Bobkowską.

Centrum wyników - Agroma

Rekordowe wyniki Agromy, notowanej na NewConnect. Spółka zajmuje się przede wszystkim sprzedażą różnego rodzaju sprzętu ogrodowego i nie tylko. Ostatnim hitem sprzedaży były np. odśnieżarki. O wynikach i planach spółki rozmawialiśmy z jej prezesem Piotrem Staszewskim.

Spór o E-Myto 

Kierowcy twierdzą, że zostali nabici w e-myto. Firmy transportowe skarżą się, że system via toll, który miał uprościć i uszczelnić system pobierania opłat na drogach, w rzeczywistości naraża je na poważne straty. Kierowcy twierdzą, że opłaty za ten sam przejazd są naliczane wielokrotnie i że są obciążani za korzystanie z tras, którymi nie jechali. Naszym gościem był pełniący obowiązki dyrektora GDDKiA, Lech Witecki.

Europa w kleszczach długu

Rusza szczyt G20 we Francuskim Cannes. Kryzys na rynku długu głównym tematem spotkania najbogatszych dwudziestu państw świata. Co przywódcy G20 zrobią ze sprawą Grecji? Rozmowa z Grzegorzem Maliszewskim, głównym ekonomistą Banku Millennium.

Spółki budowlane analitycznie

DM BDM w raporcie o spółkach budowlanych obniżył rekomendacje dla Tesgasu do "trzymaj" z "akumuluj", a Trakcji Tiltra do "redukuj" z "akumuluj". Analitycy podtrzymali zalecenie "redukuj" w przypadku Budimeksu i Polimeksu. Wydawanie rekomendacji dla PBG zostało zawieszone. Rozmawiamy z Krzysztofem Pado, analitykiem DM BDM.

Milion w portfelu

Milion w portfelu - czyli wirtualna inwestycja miliona złotych. Tym razem przeanalizowaliśmy skład i stopy zwrotu portfela przygotowanego przez Marcina Billewicza, prezesa zarządu Copernicus Securities SA.

AAApartament kupię

Rynek apartamentów w III kwartale wzrósł w porównaniu do początku bieżącego roku – wynika z raporty emmersona o rynku pierwotnym apartamentów. Największa liczba tego rodzaju lokali jest w warszawie – blisko 20 tys. Najmniejsza w poznaniu 4,5 tys. Mimo wzrostu liczby lokali o najwyższym standardzie spadł udział tego segmentu w rynku nieruchomości. Rozmowa z Aleksandrem Skirmunttem, członkiem zarządu Emmerson nieruchomości.

Europa w kleszczach długu

Świat finansów boi się skutków greckiego referendum w sprawie przyjęcia drugiego pakietu pomocy. Zdaniem niektórych specjalistów, ewentualny brak zgody na jej przyjęcie i dalsze oszczędności w kraju mogą doprowadzić do rozpadu strefy euro. O skutkach greckiego referendum rozmawialiśmy z Dimitrisem Zienkiewiczem, Analitykiem Bankowym.

Prestiż w portfelu

Karty platynowe, Infinite, czy World Signia to dla niektórych synonim luksusu. Co powinna zawierać taka karta? Na jakie usługi dodatkowe mogą liczyć najbogatsi? Naszym gościem był: Karol Wilczko, Comperia.pl

7 miliardów ziemian

Na Filipinach urodziła się dziewczynka, którą symbolicznie uznano za siedmiomiliardowego człowieka na świecie. O współczesnych przemianach demograficznych i związanych z nimi wyzwaniach dla gospodarki Jan Niedziałek rozmawiał z wykładowcą SGH, Pawłem Strzeleckim.

Rosną przychody Bakallandu

Produkty Bakallandu cieszą się coraz większym powodzeniem wśród konsumentów. Prezes Marian Owerko twierdzi, że przełoży się to nie tylko na zwiększenie przychodów, ale też zysku netto spółki.

FED wskaże kierunek?

Rynki w oczekiwaniu na komunikat po posiedzeniu amerykańskiej rezerwy federalnej. Inwestorzy zastanawiają się, czy FED zapowie dalsze luzowanie polityki monetarnej. Jak decyzje Fed-u przekładają się na zachowania indeksów? Czy analiza historyczna podpowiada nam zakup, czy sprzedaż akcji? Rozmowa z Łukaszem Wardynem, dyrektorem zarządzającym City Index.

Zmienność kursu walut w biznesie

Zmienność kursów walut. Przedsiębiorstwa, które opierają swój biznes na współpracy z zagranicą mogą mieć z tym pewien problem. Rozmawiamy z Jackiem Maliszewskim, głównym ekonomistą DMK-ALPHA, który radzi jak wyliczyć i zastosować w obliczeniach zmienność kursów.

Rozmowa z inwestorem

Co musimy ustalić na samym początku rozmów z inwestorem. W jaki sposób napisać list intencyjny? O tym i nie tylko o tym w rozmowie z Moniką Morali – Efinowicz, dyrektorem zarządzającym w Advent International. 

Koszty last minute.

Listopad to ostatni moment na zakupy firmowe, które pomogą zmniejszyć podwójną zaliczkę podatkową za listopad i grudzień. Co można sobie jeszcze kupić rzutem na taśmę żeby zapłacić fiskusowi mniej? Rozmowa z Andrzejem Pośniakiem, doradcą podatkowym CMS Cameron McKenna.

Tanie zatrudnianie.

Jeden z naszych widzów napisał do nas tak: „Chcemy zatrudnić przedstawicieli handlowych, ale zależy nam na zminimalizowaniu kosztów z tym związanych. Myślimy o studentach, również o bezrobotnych. Nie stać nas na zatrudnianie osób, za które będziemy musieli odprowadzać pełne składki do ZUS. Chcemy zaproponować wynagrodzenie prowizyjne i zależy nam, żeby wszystko było zgodne z prawem. Jaki typ umowy powinniśmy z nimi podpisać?" Odpowiedzi na pytanie naszego widza szukaliśmy wraz Pawłem Kisielem, radcą prawnym i specjalistą prawa pracy w Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.

Trudny egzamin na taksówkarza

Osoba, która chce zostać kierowcą taksówki musi zdać egzamin nie tylko z topografii miasta, przepisów przewozowych, czy z oznakowania pojazdu, ale też z przepisów podatkowych i Kodeksu Pracy. Ta ostatnia część egzaminu sprawia kierowcom najwięcej problemów. Przyszli taksówkarze muszą znać m in. stawki VAT, ryczałtu, czy sposoby wypowiadania umów o pracę. Jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać licencję? Naszym gościem była: Joanna Tymińska, dyrektor Biura Działalności Gospodarczej i Zezwoleń Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Przyjęty pozew zbiorowy

Sąd Apelacyjny w Łodzi oddalił zażalenie BRE Banku ws. dopuszczenia sprawy pozwu zbiorowego. Chodzi o zwrot nie należnie pobranych opłat z tytułu umów kredytowych. W sumie chodzi o odszkodowanie w kwocie blisko 3,5 mln zł. Pozwem objęto 867 klientów. BRE Bank chciał się odwołać od decyzji Sądu. Teraz w prasie powinno ukazać się ogłoszenie o toczącym się postępowaniu. Po jego publikacji będą mogły się zgłaszać kolejne poszkodowane osoby. Rozmowa z Iwo Gabrysiakiem, partnerem w kancelarii Wierzbowski Eversheds

Kleszcze długu nad Europą

Grecja zaskoczyła świat finansowy. Podczas posiedzenia rządu, jednogłośnie poparło propozycję premiera tego kraju o przeprowadzeniu referendum w sprawie drugiej porcji pomocy finansowej dla kraju. Grecy mają w nim zadecydować, czy chcą wsparcia, kosztem kolejnych cięć i oszczędności. Po tej informacji euro osłabiło się do dolara do poziomu 1,36. W ślad za euro podążył także złoty. Jak wygląda prognoza walutowa dla złotego na listopad? Na nasze pytania odpowiadał Jarosław Klepacki, dyrektor działu gospodarki pieniężnej DMK Alpha.

Droższy gaz w 2012 roku?

Czekają nas podwyżki cen. Regulator na razie nie ujawnia ich wielkości, ale sugeruje, że chodzi o prąd, ciepło oraz gaz. O ewentualnych podwyżkach rozmawialiśmy z przewodniczącym Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu, Henrykiem Kalisiem.

Nadchodzi recesja?

Strefa euro w przyszłym roku - niemal w stagnacji. Organizacja Współpracy Gospodarzcej i Rozwoju obniożyła prognozy wzrostu PKB 17-tki na ten i przyszły rok. Cięcie nie ominęło też Stanów Zjednoczonych. Rozmowa z Markiem Zuberem z Dexus Partners.

Zmiany w WIG20?

Po sesji 31 października GPW przygotowuje listę rankingową do rewizji indeksu. Analitycy DM BZ WBK przewidują, że Boryszew może wejść na miejsce PBG. Naszym gościem był: Maciej Marcinowski, analityk DM BZ WBK.