Z kraju

Z kraju

RPP w akcji

Stopy procentowe bez zmian – taką decyzję najprawdopodobniej podejmą członkowie RPP na posiedzeniu, które rozpoczyna się we wtorek. W jaki sposób rozkłada się podział głosów i ile na koniec roku mogą kosztować kredyty w złotych? Rozmowa z Ernestem Pytlarczykiem, głównym ekonomistą BRE Banku.

Mediaclgorithmics na NC

Medicalgorithmics, producent systemu do diagnostyki arytmii, w drodze na NewConnect. Z oferty prywatnej pozyskał ponad 6 mln zł. Debiut planuje na przełomie września i października. Pieniądze z oferty zostaną przeznaczone na system do monitorowania pracy serca. Gościem TVN CNBC był Marek Dziubiński, prezes Medicalgorithmics.

W co gra rynek?

Grecja, Włochy, USA – jak się ustawić na rynku zdominowanym przez problemy z zadłużeniem. Gościem Mikołaja Kunicy w programie Dzień na Rynkach był Jacek Radziszewski prezes Unicredit CAIB Polska.

Centrum Wyników

Sprzedaż 1400 mieszkań - to cel Polnordu na ten rok. Jeśli plan zostanie wykonany, spółka sprzeda o 57% więcej mieszkań niż w 2010 roku. Po pierwszym półroczu Polnord zachowuje optymizm, pytanie czy spółka jest gotowa na nadchodzące spowolnienie? Rozmowa z Bartoszem Puzdrowskim, prezesem Polnordu.

Włochy kolejnym punktem zapalnym?

Strajk generalny we Włoszech. Protest przeciwko planowi oszczędnościowemu zorganizowała jedna z trzech największych central związkowych. Strajk potrwa osiem godzin i ma objąć cały kraj. Plan oszczędnościowy, nad którym we wtorek będzie debatował włoski senat, ma być zatwierdzony przez parlament do połowy października. Rozmowa z prof. Tomaszem Grzegorzem Grosse z Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Centrum wyników - dobre wyniki Bumechu

Bumechu poprawia wyniki. Spółka, która produkuje urządzenia na zlecenie górnictwa zwiększyła przychody o 50 milionów złotych w porównaniu do ubiegłego roku. Spółka już wcześniej miała rekomendacje "kupuj" między innymi od analityków Amer Brokers. O wynikach Bumechu Rafał Hirsch rozmawiał z Zygmuntem Kosmałą, prezesem spółki.

Kampania wyborcza bez gospodarki

Polska polityka bez gospodarki. Zbliżają się wybory, trwa kampania wyborcza, a mało która partia mówi poważnie o zagrożeniach gospodarczych. To dziwi wobec tego, co dzieje się na światowych rynkach. Praktycznie codziennie dowiadujemy się o historycznych rekordach, historycznych decyzjach, w polskiej polityce jest to niezauważalne. Tematy gospodarcze jeszcze się pojawią w kampanii, ale w bardzo uproszczonej wersji - co komu dać, co zabrać - kwestia kilkuset złotych - mówi dr Bartłomiej Biskup z Uniwersytetu Warszawskiego.

Polityka i pieniądze

Partia Angeli Merkel przegrywa w kolejnym landzie. Chrześcijańscy Demokraci ponieśli porażkę w niedzielnych wyborach do parlamentu w Meklenburgii-Pomorzu Przednim. Zwyciężyła Socjaldemokratyczna Partia Niemiec. O niemieckich wyborach rozmawialiśmy z Martą Zawilską-Florczuk z Ośrodka Studiów Wschodnich.

BEZ PUNKTÓW E-MYTA PRZY GRANICY

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad tłumaczy się z likwidowania punktów sprzedaży urządzeń do obsługi systemu e-myta. Dwa miesiące po jego uruchomieniu zamknięto część przygranicznych punktów. Według szefa dyrekcji nie są już potrzebne, bo największy boom związany z uruchomieniem elektronicznego systemu poboru opłat mamy już za sobą.

INWESTUJEMY MILION

Bezpieczny stabilny i długoterminowy - taki powinien być milion w portfelu. Zdaniem Pawła Homińskiego, zarządzającego Noble Funds TFI najlepszym miejscem do inwestowania w najbliższych kilku miesiącach będą rynki rozwijające się.

PO SEZONIE

Po sezonie. Jakie wnioski powinni wyciągnąć inwestorzy po lekturze raportów polskich spółek. Gościem Marka Tejchmana w programie Godzina Dla Pieniędzy był Dawid Czopek, kierownik zespołu analiz BPH TFI.

JAK OGRANICZYĆ STRATY NA TFI

Jak ograniczyć straty na funduszach - sierpień był najgorszym miesiącem dla funduszy akcyjnych od początku 2009 roku, co drugi fundusz z tego segmentu zanotował wynik gorszy niż -10%. Bernard Waszczyk, analityk Open Finance stawia na dywersyfikację portfela.

COVERED CALL

W drodze do milionów - strategia covered call. To jedna z popularniejszych strategii inwestycyjnych z wykorzystaniem opcji, przeznaczona dla inwestujących na rynku akcji. Jest sposobem na poprawę wyników z inwestycji na tym rynku. O tym jak działa ta strategia i jakie niesie ze sobą ryzyko mówił Krzysztof Borowski, Szkoła Giełdowa.

W CIENIU RECESJI

Europa jak stany Zjednoczone Ameryki. Były kanclerz Niemiec Gerhard domaga się stworzenia wspólnej polityki fiskalnej, ekonomicznej i socjalnej dla państw strefy euro. Wtórował mu unijny komisarz do spraw konkurencji, Joaquin Almunia. Były członek RPP prof. Marian Noga, który był gościem Godziny Dla Pieniędzy również uważa, że dotychczasowe rozdzielenie polityka monetarnej i polityki fiskalnej w strefie euro nie zdało egzaminu.

PŁYNNOŚĆ W CZASIE KRYZYSU

Najlepsza strategia na spowolnienie czyli jak policzyć, na ile dni wystarcza Ci gotówki w firmie? Dr Karol Marek Klimczak z Katedry Rachunkowości Akademi Leona Koźmińskiego był gościem Pawła Blajera.

KONDYCJA MAŁEGO BIZNESU

Sprzedaż i zyski będą rosnąć - na to przynajmniej liczą właścieciele mikro- i małych przedsiębiorstw badani przez CBOS na zlecenie PKPP Lewiatan. Zdobytego kapitału nie zamierzają jednak inwestować. Zła informacja jest również taka, że w tym roku mikroprzedsiębiorstwa bardziej są skłonne zwalniać, niż zatrudniać pracowników, mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan

PIENIĄDZE Z ARIMR

26 września rusza nabór wniosków Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy z gmin wiejsko-miejskich i wiejskich. Maciej Ruba, ekspert z ARiMR odpowiada na pytania naszych widzów.

PUBLIKACJA DANYCH ZŁODZIEJA

Nie kradnij, bo... zobaczy Cię całe miasto. Jeden z właścicieli sklepu spożywczego w Zambrowie w Podlaskiem umieścił w centrum telebim, na którym odtwarza nagrania z kamer przemysłowych, które zarejestrowały kradzież. Zgodnie z prawem, osoba, której wizerunek został upubliczniony bez jej zgody może dochodzić swoich praw w sądzie. O to czy właściciel sklepu może karać złodziei towarów wywieszając, np. listy ze zdjęciami albo… umieszczając telebim z ich wizerunkiem Paweł Blajer pytał Magdalenę Zwolińską, Kancelaria Raczkowski i Wspólnicy

CIEŃ RECESJI

Nastroje sektora usług w strefie euro w sierpniu najniższe od 2 lat. Menedżerowie do spraw zakupów - na których opinii bazuje indeks PMI- nie patrzą w przyszłość firm zbyt optymistycznie. Powyżej 50 punktów utrzymały się tylko Niemcy i Francja - to zdaniem Wojciecha Matysiaka, ekonomisty banku Pekao SA daje szanse na utrzymanie wzrostu polskiego PKB

PKP INTERCITY WYCHODZI Z DOŁKA

Mimo problemów na torach PKP InterCity w ciągu siedmiu miesięcy tego roku poprawiła wynik finansowy o niemal 140 mln zł. Z prezesem spółki Januszem Malinowskim rozmawiał Robert Stankiewicz

EUROPA NA HAMULCU 

Sprzedaż detaliczna w strefie euro bliska stagnacji. W lipcu sprzedaż urosła miesiąc do miesiąca o 0,2 procent. Wynik, choć gorszy niż w czerwcu, był lepszy od prognoz - bo rynek spodziewał się spadku o 0,1 procent. O komentarz poprosiliśmy ekonomistkę Banku Millennium Urszulę Kryńską

BRANŻA ZALEŻNA OD KONIUNKTURY

Awbud przypomina o uzależnieniu budowlanki od koniunktury i już po cichu liczy na udany trzeci kwartał. Wrzesień - listopad to najlepsze miesiące dla branży podkreśla gość Mikołaja Kunicy - wiceprezes Awbudu Przemysław Milczarek

POLITYCZNA SIŁA A. MERKEL

Partia Angeli Merkel przegrywa w kolejnym landzie. Chrześcijańscy Demokraci ponieśli porażkę w niedzielnych wyborach do parlamentu w Meklenburgii-Pomorzu Przednim. Zwyciężyła Socjaldemokratyczna Partia Niemiec. Gośćmi Dnia na Rynkach byli prof. Józef Olszyński, Instytut Gospodarki Światowej, SGH i prof. Tomasz Budnikowski, ekonomista Instytutu Zachodniego w Poznaniu

HYGIENIKA NA ŁOWACH

Hygienika planuje przejąć niemiecką firmę produkującą artykuły higieniczne, ewentualny zakup sfinansuje między innymi z emisji obligacji. Spółka dodatkowo poszerza kanały dystrybucji. Ma umowę z notowaną na NewConnect firmą De Molen, która będzie dostarczać pieluchy czy podpaski Hygieniki do sklepików działających przy stacjach benzynowych. Gościem Mikołaja Kunicy był Kamil Kliniewski, prezes Hygieniki

PERSPEKTYWY DLA ATM  

Jeden duży kontrakt może zapewnić przychody przez kilka kwartałów. Takim kontraktem dla ATM SA jest numer alarmowy 112. Co będzie po OST 112? ATM SA liczy na szybki rozwój płatności mobilnych i na kolejne kontrakty w energetyce. Gość Mikołaja Kunicy, wiceprezes ATM SA Tadeusz Czichon podkreśla, że działalność telekomunikacyjna spółki ma przed sobą duże perspektywy

Cień recesji w odczytach PMI

Indeks PMI dla strefy euro w sierpniu pierwszy raz od prawie dwóch lat spadł poniżej granicy 50 punktów. Mimo to główny ekonomista Banku Millennium Grzegorz Maliszewski nie spodziewa się, by polski PMI w najbliższym czasie znalazł się poniżej bariery oddzielającej wzrost sektora od jego kurczenia się.

Stagnacja na rynku pracy w USA

Amerykański rynek pracy stanął w miejscu. W sierpniu firmy w USA nie zatrudniały nowych pracowników. Mimo to Marcin Kasperczyk z Stern University w Nowym Jorku nie jest przekonany, że Ben Bernanke zdecyduje się na trzecią rundę ilościowego luzowania polityki monetarnej.

Prawdziwa Europa Regionów

Decentralizacja sprzyja dynamicznemu rozwojowi regionów, uważa Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. TVN CNBC jest patronem konferencji Prawdziwa Europa Regionów a Rozwój Polski Wschodniej.

Kleszcze długu

Minister finansów Niemiec chce nowego traktatu UE. Jak w to wpisuje się w nawoływania do solidarności europejska i jak może wpłynąć na polskie portfele, mówi Ryszard Petru, przewodniczący RN DM Investors.

Droga do milionów

Co to jest WIBOR, LIBOR i EURIBOR. Rozszyfrowujemy tajemnicze skróty, co one oznaczają i dlaczego bankowcy przywiązują do ich wartości tak wielką wagę, tłumaczy Michał Krajkowski, analityk DK Notus.