Z kraju

Z kraju

Co zbuduje zgoda?

Zawarta w traktacie nowa reguła wydatkowa zakłada, że deficyt strukturalny danego kraju nie będzie mógł przekroczyć 0,5% PKB. Za złamanie tej zasady grozi kara w wysokości 0,1% PKB. Zdaniem dr krzysztofa Piecha ze Szkoły Głównej Handlowej na wczorajszym szczycie zabrakło szczegółów.

Indeks dostępności kredytowej

Indeks Dostępności Kredytowej TVN CNBC liczony przez Open Finance w styczniu na rekordowym poziomie, ale przez rok zyskał zaledwie 1%. Obliczany każdego miesiąca przez Open Finance i TVN CNBC Indeks Dostępności Kredytowej, który obrazuje sytuację na rynku kredytów hipotecznych w złotych, wzrósł w styczniu o niespełna 2 punkty i wynosi już 119,36 punktu. Mimo, że jest to wynik najwyższy w historii, wielu powodów do optymizmu nie ma, bo wzrost indeksu jest coraz wolniejszy, podkreśla analityk Open Finance Marcin Krasoń

Postanowienia szczytu UE

Ustalenia poniedziałkowego szczytu Rady Unii Europejskiej tworzą trzy rodzaje unijnych szczytów. Najwęższy nadal ma się odbywać w gronie krajów eurostrefy, szerszy będzie powiększony o kraje które podpisały pakt fiskalny, a najszerszy obejmie wszystkie kraje wspólnoty. O postanowieniach szczytu i o roli EBC w wychodzeniu z kryzysu mówi Dariusz Filar, członek Rady Gospodarczej przy Premierze, były członek RPP.

O działaniach Cyfrowego Polsatu

Analitycznie o Cyfrowym Polsacie i ostatnich transakcjach zakupu Internetu przez CP. Zapytamy także o to, kiedy Polkomtel wpadnie do Midasa. Naszym gościem jest analityk BDM, Maciej Bobrowski.

Poczta vs. InPost cd.

Zapowiada się dalszy ciąg sporu Integera i Poczty Polskiej o przesyłki. Sąd oddalił powództwo Poczty przeciwko spółce Integer. Poczta domagała się ponad 60 mln złotych odszkodowania za bezprawne, jej zdaniem, obciążanie listów blaszkami, dzięki czemu Integer mógł przesyłać listy pomimo monopolu Poczty. Rafał Brzoska nie wyklucza, że teraz Integer będzie domagał się odszkodowania od Poczty Polskiej.

Wielka transformacja

"Wielka transformacja: kształtowanie nowych modeli" tematem tegorocznego szczytu w Davos. Jakich modeli potrzebuje świat, by wyjść z panującego kryzysu? Jan Niedziałek rozmawiał o prognozach dla Europy i Świata z sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Angelem Gurrią.

DAVOS 2012

Nowoczesne firmy śpią na pieniądzach, banki mimo zastrzyku gotówki z Europejskiego Banku Centralnego nie wypuszczają ich na rynek. Uczestnicy szczytu w Davos szukają przyczyn i rozwiązania tej sytuacji. O tym, a także odpowiedzialności i roli mediów finansowych w czasie kryzysu, Jan Niedziałek rozmawiał z Lionelem Barberem, redaktoram naczelnym Financial Times

DAVOS 2012

Świat – którego gospodarcze centrum do dziś znów jest w szwajcarskim Davos – najbardziej boi się kryzysu na rynku długu, wzrostu cen ropy i pęknięcia bańki spekulacyjnej w Chinach. Ale zarówno rynki, jak i coraz więcej ekonomistów wydaje się przekonanych, że te kłopoty uda się pokonać. Do takich optymistów - realistów należy Nairman Behravesh, główny ekonomista IHS GLOBAL INSIGHT

PREZES NBP W DAVOS

Prezes NBP Marek Belka twierdzi, że spowolnienie ominie polską gospodarkę, a wzrost PKB w 2012 roku nie będzie mniejszy niż 3 proc., a to pozwala wstępnie myśleć o podwyżkach stóp procentowych.

Plany A.PL Internet

Gościem TVN CNBC jest Radosław Celiński, prezes Zarządu A.PL Internet S.A.

Davos 2012

O swoich przewidywaniach dotyczących 2012 rok w kontekście prowadzenia biznesu w rozmowie z Janem Niedziałkiem mówił Jacek Szwajcowski prezes firmy Pelion

Portugalia następna po pomoc?

Oprocentowanie portugalskich obligacji najwyższe w historii strefy euro. Rentowność dziesięcioletnich papierów dłużnych tego kraju na rynku wtórnym wyraźnie przekroczyła 17%. To prawie dwa i pół razy tyle, ile wynosił poziom, przy którym Lizbona nie była w stanie sama się finansować i musiała poprosić o międzynarodową pomoc. Teraz inwestorzy boją się, że pierwsza pożyczka nie wystarczy Portugalii i podobnie jak Grecja kraj będzie musiał prosić o nową pomoc. Zdaniem profesor Leokadii Oręziak ze Szkoły Głównej Handlowej nawet wtedy wyrzucenie żadnego z państw ze strefy euro nie wchodziłoby w grę.

Co po szczycie?

Polska nie podpisze paktu fiskalnego, jeśli kraje spoza strefy euro,nie będa mogły uczestniczyć jako obserwatorzy, we wszystkich szczytach Eurogrupy. Tuż przed spotkaniem przywódców Unii Europejskiej Donald Tusk powtórzył w Brukseli Polskie warunki. Na czym ostatecznie się skończy? O to pytaliśmy w "Bilansie" Pawła Świebodę z DemosEuropa.

Emerytura 2040

W programie Godzina Dla Pieniędzy przygotowaliśmy przegląd dostępnych na rynku produktów o charakterze emerytalnym. Gdzie najlepiej ulokować oszczędność, w IKE czy może IGZE? Gościem programu była Małgorzata Jabłońska, Dyrektor Biura Rynku Pierwotnego w DM PKO Banku Polskiego.

Zarabiać na surowcach

Tani pieniądz w USA może wpłynąć na ceny surowców. Czy warto więc kupować teraz złoto i fundusze surowcowe? Spytaliśmy Pawła Kordalę, analityka XTB.

Euro kryzys - szczyt UE

Komisarz unijny odpowiedzialny za budżet i uprzywilejowanie europejskiego długu to warunki jakie stawiają Grekom Niemcy. Czy jesteśmy bliżej końca Strefy Euro w obecnym kształcie? O opinię poprosiliśmy Bogusława Grabowskiego, prezesa Skarbiec TFI.

Polska w pakcie?

Rusza kolejny europejski szczyt. Jednym z podejmowanych na nim tematów będzie pakt fiskalny. Czy Polska powinna podpisać dokument? Europosła Jacka Saryusza-Wolskiego pytała o to Karolina Hytrek-Prosiecka.

SKARGA KLIENTA

Co zrobić z niezadowolonym klientem i pracownikiem, który nie zachował się profesjonalnie? Rozmowa z Ewą Opolską, trener Ernst & Young Academy of Business.

ZARZĄDZANIE TALENTAMI

Zarządzanie talentami to jeden z tematów 42. Forum Ekonomicznego w Davos. Specjaliści do spraw HR twierdzą, że firmom na całym świecie brakuje pracowników między innymi inżynierów, sprzedawców i specjalistów od nowoczesnych technologii. W jaki sposób zarządzać talentami w firmie, żeby cały czas rozwijać zespół, podpowiada Szymon Milonas, konsultant HR.

TWÓJ BRAT PIT

Podatek od nieruchomości trzeba zapłacić do końca stycznia. Wcześniej, trzeba było uregulować tę należność do 15 stycznia. Jak załatwić te formalności na ostatnią chwilę, mówi Krzysztof Gratka, starszy konsultant Accreo Taxand.

PIENIĄDZE DLA EKOLOGICZNYCH

Do końca lutego 2012 r. można się zgłaszać się do Greenevo – to akcelerator zielonych technologii Ministerstwa Środowiska. Szansę na pomoc na 20. małych i średnich firm, które mają proekologiczne rozwiązania, z którymi chciałyby wejść na rynki zagraniczne. Rozmowa z Romanem Sobczykiem, prezesem firmy Ekotop i Wojciechem Pietraszkiem, prezesem PP-EKO.

Nowy kapitał Calatrava

Calatrava Capital ma nowy kapitał. Po rozstaniu z finansowym partnerem, spółka będzie samodzielnie finansować nowe inwestycje. O planach spółki rozmawialiśmy z jej prezesem, Pawłem Narkiewiczem.

Przed kolejnym szczytem

Czy kolejny europejski szczyt pomoże rozwiązać sprawę grecką i ograniczyć skutki kryzysu w Europie? Rozmowa z dyrektorem do spraw rynków zagranicznych Quercus TFI, Markiem Buczakiem.

Wyniki Abak

Przychody w górę, zysk netto w górę, EBITDA w górę - przez cztery kwartały ostatniego roku, Abak znacząco poprawił wyniki. Rozmawialiśmy o nich z prezesem spółki, Pawłem Puterko.

BRAT VAT

Przepis polskiej ustawy o VAT, który uzależnia prawo do obniżenia podatku po uzyskaniu potwierdzenia otrzymania korekty faktury jest zgodny z dyrektywą unijną, ale podatnik powinien mieć też możliwość udowodnienia tego faktu w inny sposób. Taką decyzję podjął Trybunał Sprawiedliwości UE. Według polskiego prawa podatnik, który przyzna klientowi rabat albo na przykład dostanie zwrot towaru i chce teraz obniżyć podstawę opodatkowania VAT, musi najpierw otrzymać potwierdzenie, że kontrahent otrzymał fakturę korygującą. Do tego momentu nie może obniżyć VAT. Rozmowa z Jerzym Martini, partnerem w Baker & McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy.

FUNDUSZ SOCJALNY W FIRMIE

Nie masz zamiaru tworzyć Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych? Musisz poinformować o tym swoich pracowników. Masz na to czas do 31 stycznia. Kto musi tworzyć taki Fundusz i co jest z niego finansowane, tłumaczy Agnieszka Janowska, radca prawny, dyrektor Departamentu Prawa Pracy, TGC Corporate Lawyers.

ZAROBIĆ NA ZIMIE

Sprzedaż ośrodka narciarsko-wypoczynkowego nie jest łatwym zadaniem. Nie udała się druga aukcja Pilska w Korbielowie. Cena wywoławcza była zbyt wysoka. Jak zrobić SWOT takiego ośrodka i jak zorientować się, jakie zyski może on przynieść, mówi Witold Wojtas, konsultant w Azimutus Associates.

OCHRONA ZNAKU TOWAROWEGO

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu orzekł, że nie można nadać nazwy napojowi energetycznemu Viaguara, bo za bardzo kojarzy się z Viagrą i może sugerować konsumentowi, że również działa na potencję. Rozmowa z Jakubem Kubalskim, prawnikiem w kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka.

TWÓJ BRAT PIT

Do końca stycznia trzeba złożyć PIT 4R. Rozmowa Dominiką Dragan-Berestecką, doradcą podatkowym w kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

CZYTAJMY UMOWY

Nie wszyscy przedsiębiorcy pamiętają, aby tego dopilnować przed złożeniem podpisu pod zobowiązaniem. Co im grozi, jeśli jednak przeczytali, a potem okazało się, ze są bezbronni wobec kreatywnych zapisów i kruczków prawnych, tłumaczy Magdalena Amerek, adwokat w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.