TVN24 Biznes | Tech

Pół miliona złotych za SMS. Niezwykła transakcja w Paryżu

TVN24 Biznes | Tech

Autor:
mp/ams
Źródło:
Reuters

Token NFT z pierwszym SMS o treści "Wesołych Świąt" ("Merry Christmas") został sprzedany we wtorek za 107 000 euro (koło 495 tysięcy złotych) w paryskim domu aukcyjnym. Tekst wiadomości został wystawiony na sprzedaż przez firmę Vodafone. 

3 grudnia 1992 roku inżynier Vodafone, Neil Papworth, wysłał wiadomość z życzeniami świątecznymi ze swojego komputera do swojego menedżera, który odczytał ją na swoim 2-kilogramowym telefonie "Orbitel".

Pierwszy SMS-y sprzedany w formie NFTAguttes

Sprzedaż dóbr niematerialnych na aukcjach we Francji jest nielegalna, więc wiadomość tekstową umieszczono w ramce, w której znajduje się kartka z kodem i protokołem komunikacyjnym pierwszego SMS-a.

Dom aukcyjny zadeklarował, ze dochody ze sprzedaży przekaże na Agencję Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Kolejna transakcja NFT

To kolejna głośna transakcja dotycząca tokenu NFT.  W połowie grudnia dom aukcyjny Christie’s poinformował, że za pierwszy wpis w Wikipedii zachowany w formie NFT zapłacono 750 tys. dolarów.

Pod koniec listopada odbyła się pierwsza w historii aukcja tokenu NFT w Polsce. Uzyskano 62-krotne przebicie ceny wywoławczej. Licytowany był cyfrowy model 3D stworzony na podstawie oryginalnej rzeźby "Fortune" znanego artysty Tomasza Górnickiego. Aukcja internetowa trwała 3 dni i zakończyła się wynikiem 312 700 zł, z opłatą aukcyjną.

W marcu cyfrowy kolaż zapisany Mike'a Winkelmanna, posługującego się pseudonimem Beeple, został sprzedany w formie NFT za prawie 70 milionów dolarów. Jak zauważał wtedy "The Guardian", na taką sumę nie może liczyć wielu znanych artystów, wykonujących swoje prace w tradycyjny, manualny sposób..

NFT - co to jest?

Skrót NFT odnosi się do Non-Fungible Token, czyli po polsku – niewymienialny token. Jest to rodzaj cyfrowego certyfikatu o niespotykanych dotąd cechach w cyfrowym świecie – jest niepowtarzalny, niezmienny technicznie i niemożliwy do sfałszowania. To te cechy decydują o wyjątkowości NFT, ponieważ łatwość kopiowania, podrabiania i hakowania wszelkich treści  była dotąd jedną z najpoważniejszych słabości świata wirtualnego.

W praktyce token NFT może mieć różną formę, zawsze zawiera jednak dwie cechy charakterystyczne. Po pierwsze, zawiera plik tekstowy, graficzny, audio, wideo lub inny, dla którego NFT stanowi certyfikat oryginalności – zaświadcza, że ten konkretny plik jest oryginałem. 

Autor:mp/ams

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Aguttes

Pozostałe wiadomości