Polska i Świat

Polska i Świat

Ameryka potępia atak w Libii. Ta sama Ameryka, która wczoraj wspominała jedenastą rocznicę ataków terrorystycznych na WTC. Warto przypomnieć co działo się jedenaście lat temu. Wtedy zdecydowano, po raz pierwszy w historii, o zastosowaniu artykułu 5. traktatu NATO. Innymi słowy ogłoszono gotowość do wspólnej obrony terytorium USA. Ale nie tylko te wielkie zmiany zmieniły świat.

Słowa w polityce słyszane, ale wcześniej wysłane na przykład sms-em. Czyli tak zwane przekazy dnia. Miało je Prawo i Sprawiedliwość. Teraz dowiadujemy się, że ma je także Platforma Obywatelska. Pomagają mówić, czy wskazują jak myśleć? Arleta Zalewska słucha odpowiedzi i zastanawia się na ile są spontaniczne.

Premier mówi, że są mistrzami. Prezydent zaprasza do swojego pałacu. Gdy polscy paraolimpijczycy wyjeżdżali do Londynu od prezydenta był tylko list, a od szefa rządu wątpliwość, czy zmagania niepełnosprawnych sportowców wzbudzą emocje kibiców. Dziś są emocje i trudne pytania. O wartościowanie sportowego mistrzostwa, także to finansowe.

Dwie osoby nie żyją, 32 są ranne, w tym 11 ciężko. Po wypadku polskiego autokaru na wschodzie Francji jego kierowca jutro stanie przed sądem i usłyszy zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci. Około 8 rano w rejonie Miluzy, jak relacjonowali na naszej antenie pasażerowie, kierowca w ostatniej chwili zauważył zjazd z autostrady. Gwałtownie skręcił i dlatego piętrowy autokar przewrócił się na barierki.

Pogrzeb po 337 latach. Powtórny pogrzeb księżnej Zofii z Opalińskich Lubomirskiej. Za życia bogata, ciężko chora i bardzo tajemnicza. Nie wiadomo nawet jak wyglądała dziedziczka jednego z najbardziej znanych polskich rodów magnackich. Monika Tomasik próbuje rozwikłać zagadkę.

Dziecko kontra specjaliści. Brytyjskie władze lotnicze poległy wobec przenikliwości 11-letniego chłopca. I to z Polski. Alex jest uczniem podstawówki w warszawskim Wilanowie. I to on dopatrzył się nieścisłości w raporcie po katastrofie lotniczej sprzed 22 lat.

To, co za chwilę Państwo zobaczą to nie jest film, to nie są Gwiezdne Wojny. Te dziwne stworzenia, które mają cztery nogi i kłusują jak małe konie to wytwór najnowocześniejszej technologii. Militarnej. Właśnie pokazali je Amerykanie.

Sprzedawcy przypominają sobie rosyjskie słówka i tamtejszy kalendarz świąt. W Trójmieście wielka handlowa mobilizacja. To skutek zniesienia wiz na trasie Polska-Obwód Kaliningradzki. Rosjan jest coraz więcej i dużo można na nich zarobić. Jak twierdzą spece od handlu, turysta z Kaliningradu to wymarzony klient.

Królowa polskich rzek bije rekordy, specjaliści biją na alarm. Poziom wody w Wiśle już był historycznie niski, a jeszcze opada. Kolejne rekordowe minimum to 60 cm. Mniej wody to więcej do zobaczenia tego, co do tej pory ukryte było pod wodą. Łukasz Wieczorek sprawdził i znalazł coś, co skradziono w XVII wieku w czasie Potopu Szwedzkiego.

Znów uśmiechnięty, bo znów najlepszy, czyli Robert Kubica wrócił do ścigania. To jeszcze nie bolid, ale to także dopiero początek szukania prawdziwie wielkiej formy. Choć łatwo nie jest, bo po wypadku sprzed półtora roku najpoważniejszym problemem jest prawa ręka, ciągle nie wypełni sprawna.

We wtorek kolejny test naszej reprezentacji piłkarskiej przed mundialem w Brazylii. Mecz z Mołdawią bez Ludovica Obraniaka, który podczas spotkania z Czarnogórą dostał czerwoną kartkę i pauzuje. Ale słyszy też zarzuty ze strony kapitana drużyny Jakuba Błaszczykowskiego: że nie panuje nad nerwami i przez to nie nadaje się do kadry.

Francja nie dla bogaczy? Najbogatszy francuski biznesmen nie chce rozliczać się ze swoich pieniędzy w ojczyźnie i występuje o przyznanie obywatelstwa sąsiedniej Belgii. Taki sposób na ucieczkę od 75-procentowego podatku budzi emocje - głównie negatywne - i pokazuje nowe oblicze kryzysu.

On lub ona już wie. Wie, bo wyraził lub wyraziła zgodę na bycie szefem rządu Prawa i Sprawiedliwości - tyle i tylko tyle zdradził w programie "Jeden na Jeden" Mariusz Kamiński, wiceprezes PiS. Więcej nie powiedział, a po szczegóły odesłał na koniec września i tym samym zaczął serię spekulacji i ironicznych komentarzy.

Niepełnosprawni sportowcy mają swoje święto. A jak wygląda codzienność? Wystarczy spojrzeć na siedzibę komitetu paraolimpijskiego. Mieści się w jednej z warszawskich kamienic, na czwartym piętrze i bez windy.

Wałęsa do Putina w sprawie wyroku dla Pussy Riot. Wyroku nieadekwatnego - zdaniem byłego prezydenta. Bo choć występ w cerkwi uważa za naganny, to skazywanie na dwa lata łagru za słowno-muzyczną prowokację - to za dużo. Lech Wałęsa pisze do Władimira Putina, ale na naszej antenie deklaruje też, że osobne słowo skieruje do artystek. By i one przemyślały swoje działania.

Robert Kubica znów na torze. To już nie spekulacje, to potwierdzone informacje i konkretny termin. W ten weekend Kubica wraca do ścigania. Choć jeszcze nie w F1. Ponad półtora roku po wypadku na rajdzie we Włoszech - ma wystartować w kolejnym.

Największy i najlepszy szpital dziecięcy w Polsce - na skraju bankructwa. Centrum Zdrowia Dziecka ma gigantyczne długi i ogromny problem, jak, kim i za co leczyć dalej. Sytuacja jest skomplikowana, bo szpital nie jest spółką, nie jest też jednostką samorządową i podlega bezpośrednio ministerstwu zdrowia - stąd pytanie czy w ogóle może zbankrutować.

PKP Intercity dzieciom. Na tory wypuszcza specjalny wagon zabaw. A ten na pewno się przyda, bo w pociągach podczas ciągle czasochłonnych podróży po Polsce nudzi się nie tylko dorosłym. Łukasz Wieczorek sprawdził, czy dzieciom się podoba.

Dom, który do ustawnych chyba nie będzie należał. W jego poprzek nie będzie można ustawić na przykład łóżka. Bo szerokość budynku to zaledwie 152 centymetry. I to robi największe wrażenie.

Polska odpowiedź na fenomen Harry'ego Pottera - może nieco spóźniona, ale za to historycznie starsza. Kajtuś Czarodziej - to postać wymyślona ponad 80 lat temu przez Janusza Korczaka. A że dziś mali czarodzieje najlepiej przemawiają do wyobraźni z ekranu - o Kajtusiu powstaje film.