Polska i Świat

Polska i Świat

Europa wybiera

Wielka Brytania i Holandia już zagłosowały. Anglia na europejski wynik jeszcze czeka, ale wszystko wskazuje na to, że dużo mandatów dostanie eurosceptyczna partia, która zajęła wysokie miejsce w wyborach samorządowych. Z kolei o klęsce mówią radykałowie z Holandii.

Hity i kity kampanii

Kampania finiszuje, a jej niezapomnianym elementem na pewno będą spoty wyborcze. A w nich jedni machali szablą, drudzy wyskakiwali z krzaków, inni mierzyli się w pasie, a jeszcze inni występowali razem z psem. Politycy robili co mogli, by zainteresować swoją osobą. Niestety efekt tych starań może być odwrotny, bo niektóre spoty zamiast na Oscara zasługują raczej na Maliny.

Wybór Krakowa

Kraków - a tam podwójne wybory. W najbliższą niedzielę mieszkańcy zdecydują o przyszłości Brukseli i o przyszłości swojego miasta. Czyli czy są za organizacją Zimowych Igrzysk Olimpijskich za osiem lat. Wybór trudny, ale już teraz jedno jest pewne - o losie nie najtańszej imprezy zadecyduje Kraków, a zapłacić może za to cała Polska.

Polityczne tło

Na pierwszym planie partyjni liderzy, a za nimi polityczna walka na tła i plakaty. Pojedynek ważny, bo kto przy kim stoi i na tle czego, oznacza jego polityczną siłę poparcia. Ponieważ w kampanii wszystkie chwyty są dozwolone, politycy dosłownie wykorzystują wszystko i wszystkich, by być zapamiętanym.

Ostatnia prosta

Konferencja za konferencją, spotkanie za spotkaniem - tak partie kończą kilkutygodniową kampanię. Rywalizacja zacięta, bo i stawka wysoka. Jarosław Kaczyński apeluje, by odrzucić politykę Tuska. Premier nie zostaje dłużny i mówi wprost - warto obronić Polskę przed PiS. O głosy wyborców zabiegają też inni polityczni liderzy.

Wielka polityka i zwyczajne życie

W Tajlandii wojsko dokonuje zamachu stanu, przejmuje kontrolę nad rządem i wprowadza godzine policyjną. Brzmi groźnie, ale paradoksalnie część tajskiego społeczeństwa widzi w wojskowych rządach nadzieję na uspokojenie sytuacji wewnątrz kraju. Pytanie tylko, czy zamach stanu nie odstraszy turystów, z których Tajlandia żyje. Polskie MSZ przed wyjazdami przestrzega. Cz jest niebezpiecznie, sprawdza Anna Wilczyńska.

Mało głosów? Szansa dla małych

Wracamy do tematu wyborów. Zaczynaliśmy od liderów największych partii; teraz zajmiemy się partiami najmniejszymi, które wbrew pozorom wcale nie są bez szans. Żeby mieć choć jeden mandat w europarlamencie, trzeba dostać w całym kraju 5 procent poparcia. Ale im niższa frekwencja, tym mniej głosów wystarczy, by zostać eurodeputowanym. I na to właśnie liczą małe partie. Łukasz Wieczorek

Pozorny spokój?

To sytuacja na wschodzie Ukrainy, a w spokojnym już Kijowie nasz reporter obserwuje przygotowania do wyborów prezydenckich. Kampania na Ukrainie nie różni się zasadniczo od polskiej, ale najważniejszym wyzwaniem dla władz jest nie tyle wynik głosowania, co jego przeprowadzenie w całym kraju. Michał Tracz

Starcie wagi ciężkiej

Przedostatni dzień kampanii przed europejskimi wyborami pod znakiem starcia politycznych graczy wagi ciężkiej. Premier i szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wracają do sprawdzonych schematów i biorą na siebie ciężar politycznej walki, używając przy tym najpoważniejszych oskarżeń. Arleta Zalewska

Cios w plecy

Kiedy prezes PiS atakuje, z własnych szeregów atakują jego. Jeden z kandydatów PiS, prof. Andrzej Zybertowicz mówi w prasowym wywiadzie, że ilość wad Jarosława Kaczyńskiego przekracza ludzkie wyobrażenie. A Kazimierz Kutz startujący z listy Europa Plus Twój Ruch żałuje, że wziął udział w kampanii. Na trzy dni przed wyborami takie wypowiedź to jak cios w plecy - dla politycznych liderów i ich kolegów. O wojnie domowej Piotr Świerczek.

"Ludzie Wolności" w polskim sporcie

25 osób i pięć kategorii. Finaliści plebiscytu "Ludzie Wolności" organizowanego przez "Gazetę Wyborczą" i TVN walczą o główną nagrodę. Głosy na swoich faworytów oddawać można do końca maja, a wybór trudny. Dziś przyglądamy się kandydatom z kategorii Sport. Łączy ich jedno: rozsławili Polskę i wnieśli dużo radości do naszego życia. Kto to taki? O tym Michał Chlebowski.

Kosztowny błąd

Duży francuski kłopot. Pociągi za miliardy euro nie pasują do ponad tysiąca stacji. Wagony są o kilkanaście centymetrów za szerokie. By mogły się zmieścić, trzeba stacje przebudować. A to spory wydatek. Ta wpadka będzie kosztowała Francję dodatkowe 80 milionów euro.

Leczenie na "gazie"

Pijana ordynator przyjmowała małych pacjentów w prywatnym gabinecie, mimo że miała 2,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Sprawę na policję zgłosili rodzice dziecka, którzy przyszli na umówioną wizytę. Dlaczego kobieta piła i leczyła - o to pyta ja teraz prokuratura. My pytamy, jak duży i poważny to problem wśród lekarzy.

Zdradził mundur dla szalika?

Gangsterzy mieli swojego szpiega w policji. To 32-letni Marcin Ż. - funkcjonariusz z Krakowa. Mężczyzna został dziś zatrzymany i usłyszał zarzuty. Od półtora roku wykorzystywał informacje z policyjnych baz danych i ostrzegał o planach służb grupy przestępcze, z którymi współpracował.

Co wolno kandydatowi?

Spór w Prawie i Sprawiedliwości. Andrzej Zybertowicz - dwójka na listach PiS do Europarlamentu - ostro krytykuje Jarosława Kaczyńskiego. Profesor na finiszu kampanii wyborczej pisze, że liczba wad prezesa jest tak duża, że przechodzi to ludzkie pojęcie. Jarosław Kaczyński zaskoczenia nie ukrywa i porównuje Zybertowicza do Marka Migalskiego - byłego europosła Prawa i Sprawiedliwości. Komu spór może bardziej zaszkodzić?

Niebezpieczna Wisła

Warszawa i niebezpieczna Wisła, czyli wysoka na 7 metrów woda. Fala kulminacyjna przechodzi przez stolice, a rzekę - w obstawie dwóch szybkich pontonów, wojskowego helikoptera i załogi w kominiarkach - patroluje Hanna Gronkiewicz Waltz. Prezydent zapewnia, że służby trzymają rękę na pulsie, a urzędnicy już niebawem zaczną liczyć straty. Zalane zostały wiślane bulwary i rowerowe ścieżki. Ucierpiało też kilka budynków. Kiedy stolica powoli oddycha z ulgą, na nadajecie fali szykuje się północna Polska.

Tajemnicza pożyczka Kaczyńskiego

Na samym końcu kampanii wyborczej rozpętała się polityczna awantura o pożyczkę prezesa PiS. Jarosław Kaczyński kwotę wpisał do oświadczenia majątkowego, ale nie podał nazwiska osoby, która jej udzieliła. PO domaga się wyjaśnień. Czy prezes Kaczyński wyjaśni tajemnicza pożyczkę? Ile jest jeszcze takich niekompletnych oświadczeń majątkowych?

Apel przyjaciółki Jana Pawła II do lekarzy. Co z nim zrobią?

Wanda Półtawska, lekarka i bliska przyjaciółka Jana Pawła II napisała list otwarty do lekarzy i studentów medycyny. - Nie uczestniczcie w aborcji, antykoncepcji, eutanazji i in vitro - apeluje. Natomiast abp Hoser namawia lekarzy do podpisania deklaracji wiary. - Jest to wyraz wdzięczności za kanonizację papieża Polaka i zobowiązanie do wierności chrześcijańskim zasadom, a także testament Jana Pawła II, który takiej deklaracji oczekiwał - wyjaśnia duchowny. Na jego prośbę odpowiedziało już trzy tysiące osób.

Czy cynamon groźny dla zdrowia? Zbadają to unijni eksperci

Po bananie, który ma zbyt małą krzywiznę i marchewce, która miała zostać owocem, być może przyszedł czas na kolejną kulinarną rewolucję w wydaniu Unii Europejskiej. Tym razem Bruksela miała wziąć pod lupę cynamon. Według naukowców jego nadmierne spożycie może doprowadzić do marskości wątroby.

Szpiegowanie za pomocą komputera? "Może to zrobić każdy"

Zrobił nagie zdjęcia amerykańskiej Miss Nastolatek. Za pomocą sprytnie zainstalowanej kamerki w laptopie dziewczyny. Potem ją szantażował. Ten sposób podglądania staje się coraz bardziej popularny. - W tym momencie może to zrobić każdy - wyjaśnia Konstanty Młynarczyk, redaktor naczelny magazynu "Chip". Na świecie może być ok. 700 tys. ofiar cyber-przestępców. Możesz być nim i ty.