Polska i Świat

Polska i Świat

Miała być wizja Europy, świata i amerykańskich sojuszy - było wiele miłych słów dla Polaków i złe słowo pod adresem Rosji. To Mit Romney w Warszawie. Drugi dzień wizyty w Polsce, pierwsze u nas przemówinie i ostatni przystanek w jego europejskiej podrózy, jako prawdopodobnego kandydata republikanów na prezydenta USA.

Polskim siatkarzom gra się tym lepiej, że grają u siebie. W Londynie na stałe mieszka nawet kilkaset tysięcy Polaków, ale na Igrzyska zjechali fani z całej Wielkiej Brytanii i nie tylko - Paweł Łukasik nasz specjalny olimpijski wysłannik widzi i opisuje ten biało-czerwony Londyn.

Znów pokazali, że są świetni. Włosi, z którymi wygrali wczoraj w Londynie sami przyznali: widać po nich, że grają o olimpijskie złoto. Nasi siatkarze - nasza duma, nasza nadzieja na prawdziwe sportowe igrzyska. A to dopiero początek.

Syn Stanisława Kalemby nie ma zamiaru rezygnować z pracy w Agencji Rynku Rolnego. Nie przywieziono mnie tam w teczce - mówi twardo na naszej antenie. A ludowcy dodają swoje. W kontrze do ostrych słów premiera, że rodzina na swoim, państwowym to złe standardy - wypominają Donaldowi Tuskowi pracę jego syna, który zatrudnił się w Porcie Lotniczym w Gdańsku. Walka z nepotyzmem - czy w ramach poprawności politycznej sięga absurdu?

Znów przepełniony bus. Znów niestrzeżony przejazd kolejowy. I ponownie tragedia. 9 osób zginęło w Bratoszewicach. Nad ranem bus, którym jechało 10 osób a mogło tylko 6 wjechał pod pociąg. Przeżył tylko jeden pasażer. Dwa lata temu pod Nowym Miastem śmierć poniosło 18 osób - wtedy też zabrakło czujności i zdrowego rozsądku.

Po rozmowie z kandydatem dał sobie i oczekującym dobę na decyzje. Donald Tusk zgodził się, by Stanisław Kalemba z PSL-u został nowym ministrem rolnictwa. Choć stwierdził publicznie, że nie jest to polityk z jego bajki...

Nie widzi kolorów, ale je słyszy. Artysta Neil Harbisson robi to za sprawą specjalnego urządzenia, które wykrywa częstotliwości kolorowych elementów i zamienia je na częstotliwości dźwięku.

Tak jak wtedy w 1944 roku - warszawiacy jednoczą siły. Tym razem, aby pamiętać. Nie tylko o tych, którzy walczyli i zginęli w kanałach i na ulicach, ale także o tych, którzy ratowali walczących. Powstaje wystawa upamiętniająca szpitale polowe podczas powstania warszawskiego.

Najnowszy film o Batmanie już w Polskich kinach. Jakie konsekwencje dla promocji filmu miała strzelanina - podczas premiery w Kolorado, w której zginęło 12 osób a kilkadziesiąt zostało rannych?

Kto jest autorem projektu ustawy o związkach partnerskich? Projekt PO został "w 86 proc. skopiowany" z projektów złożonych przez klub Ruchu Palikota oraz SLD - stwierdził poseł Biedroń. Skąd takie dokładne dane - 86 proc. Okazuje się, że są do tego specjalne programy komputerowe.

Baza wojskowego lotniska w Mińsku Mazowieckim - to tu przewieziony ma zostać wrak prezydenckiego tupolewa o numerze bocznym 101 - dowiedział się reporter "Polski i Świata" Piotr Świerczek. Do Rosji jedzie grupa ekspertów wojskowych, którzy mają przygotować operację powrotu samolotu do kraju.

Miejski ośrodek sportu i rekreacji na łódzkich Bałutach i pobliskie targowisko - to będzie plener dla Jodi Bieber, fotograf z RPA, laureatki ubiegłorocznej nagrody World Press Photo, która chce fotografować Łódź aby, jak mówi, "odczarować miasto". Zdjęcia ukażą się w kalendarzu, z którego dochód trafi na cele charytatywne.

Swobodne spadanie z wysokości prawie 40 kilometrów z prędkością naddźwiękową - to marzy się Austriakowi Felixowi Baumgartnerowi. Marzenia to nie wszystko. Śmiałek ćwiczy i już spada. W ostatnim, próbnym podejściu skoczył z prawie 30 kilometrów, przekraczając prędkość 860 km/h. Wszystko w niecałe 4 minuty.

Upał jak alkohol - podobnie niewskazany dla kierowców. Opóźniony czas reakcji, mniej zdecydowania i rozkojarzenie - teraz, gdy temperatura w dzień przekracza 30 stopni, to główne zagrożenia na drodze. Dowodzą tego testy, które na własne oczy zobaczył Łukasz Wieczorek. Ku przestrodze w ten gorący czas.

Kalemba za Sawickiego - ludowcy wskazali, ruch należy teraz do premiera. Stanisław Kalemba to długoletni szef ludowców w Wielkopolsce, zaufany człowiek Waldemara Pawlaka. Jeśli na tę kandydaturę będzie zgoda szefa Platformy, resort rolnictwa pozostanie w rękach PSL-u, a kontrolę nad nim zyskuje tak zwana "frakcja Pawlaka".

Ciepło, to globalne, nie służy nam. Są kolejne dowody na to, że klimat na północnej półkuli Ziemi ociepla się - przynajmniej na przestrzeni ostatnich 150 lat. Czapa lodowa Grenlandii topnieje w rekordowym tempie - a najnowsze dane NASA szokują naukowców. Szokujące wizje są także dla Polski.

Oto najsilniejszy głos PiS przeciwko związkom partnerskim. Usłyszeliśmy go we wtorek w Sejmie, ale ciąg dalszy nastąpił również programie "Wstajesz i Wiesz" w TVN 24. Tam wstajesz i słyszysz posłankę PiS Krystynę Pawłowicz. Zasadnicza, bezkompromisowa. Tylko dlaczego dotąd nie było jej i o niej słychać?

Oto elektro-zagadka. Co to jest? Nie podłączone do prądu, a świeci. To świetlówki w rękach mieszkańców warszawskiego Tarchomina. Cud? Nie. To tylko odpowiednie urządzenie w odpowiednim miejscu.

Słońce, wakacje i woda - i naturalna pokusa, by zażyć przyjemności pływania na łódce. Dla amatorów takiej rozrywki idealne wydają się łodzie i niewielkie jachty motorowe, do kierowania którymi niepotrzebne są uprawnienia wodniackie. Ale moc kilkunastokonnego silnika może być na wodzie bardzo groźna.

Sportowy świat żyje igrzyskami olimpijskimi w Londynie. My sprawdzamy, ile życia zostało na olimpijskich obiektach w Atenach. Kraj w kryzysie. Stadiony, pływalnie - też. Osiem lat po imprezie coraz mniej potrzebne.