Polska i Świat

Polska i Świat

To był dramat, który pokazał ludzką wolę przetrwania. Równo 40 lat temu w Andach rozbił się urugwajski samolot. Katastrofę przeżyło 29 osób, ale tylko 16 z nich przetrwało. To był ogromny czas próby, bo ofiary katastrofy utknęły na lodowcu. Czekały na ratunek ponad dwa miesiące. Musiały przekroczyć granice człowieczeństwa, żeby żyć.

Sankcje gospodarcze, polityczny instrument mocno krytykowany za to, że jest mało skuteczny, daje radę w Iranie. Do tego stopnia, że krajowi grozi załamanie gospodarki. Iran nie może eksportować ropy, bez tego nie ma dolarów, a bez tego z kolei lokalna waluta leci na łeb na szyję. Rządzący Iranem oczywiście poradzą sobie z tym, ale zwykli obywatele mają coraz gorzej.

W polityce oczekiwanie na piątkowe "drugie expose" premiera, choć już dziś premier powiedział, co chce powiedzieć. Wyliczył to, co rządowi udało się w pierwszym roku i to, co zamierza w następnym. Musi wziąć się do roboty, bo PiS już nie depcze Platformie po piętach, tylko ją przegonił. Niezadowolenie z pracy rządu rośnie. Także wśród tych, którzy jeszcze nie tak dawno dawali ekipie Tuska swoją twarz. Co dziś mówią?

Angela Merkel w Grecji pod szczególną ochroną, bo jest szczególnie nielubianym tam politykiem. Od kiedy Unia Europejska - czytaj Angela Merkel - każe Grekom w kółko zaciskać pasa, ci mają za nic dyplomację i dobre wychowanie. Próbowali pokazać to dziś kanclerz Niemiec, ale marne szanse, że to dostrzegła, gdyż od tłumów oddzielał ją inny tłum. Policjantów.

Sezon grypowy czas zacząć, zresztą do lekarzy rodzinnych zgłaszają się już zawirusowani pacjenci. Chorych co roku jest więcej niż tych, którzy postanowili się zaszczepić przeciw grypie. Co ciekawe, odsetek tych, którzy decydują się na zastrzyk jest z każdym rokiem coraz mniejszy. Tak, jakbyśmy coraz mniej wierzyli w tę szczepionkę. O argumentach za i przeciw Anna Wilczyńska.

Znowu pogoda, a konkretnie znowu zbyt silny boczny wiatr wstrzymał misję Feliksa Baumagartnera. Skoczek już siedział w kapsule i już napełniany był balon, który miał go wynieść na granicę kosmosu. Widzieliśmy jego skupioną twarz i przejętych współpracowników w centrum dowodzenia. Do pełni szczęścia zabrakło idealnej pogody, czyli takiej, która nie zagrozi bezpieczeństwu misji.

Ciężkie jest życie studenta. Gdy już się człowiek skupi nad tym jak przetrwać sesje, jak wyżyć do pierwszego, to pojawia się kolejny schodek - dla wielu nader stromy. To akademicki bon ton. Kto nie chce zobaczyć gromów w oczach profesora wyczulonego na punkcie swojego tytułu, powinien natychmiast zerknąć do podręcznika dobrego wychowania, który dla swoich studentów przygotowała pani profesor z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, co pewnie bez znaczenia nie jest. W końcu to najbardziej kulturalne miasto w Polsce.

Dylemat, jak się okazuje, pozostaje do końca. Tak jak wola życia. Amerykanka Grace Lee zmienia zdanie. Rezygnuje z prawa do eutanazji, o które walczyła długo i konsekwentnie. Wybiera życie, choć ciężko uniknąć podejrzeń, że wybrać je pomogli jej rodzice. Grace Lee jest bowiem córką pastora. A ten z eutanazją pogodzić się nie może.

Izraelskie służby kontrwywiadowcze postawione na baczność. Ktoś próbował szpiegować ten kraj. W weekend izraelska armia zestrzeliła bezzałogowy samolot, naszpikowany elektroniką i sprzętem do fotografowania. Do kogo należał? To teraz najważniejsze pytanie. Głównym podejrzanym jest Iran.

Na początek nietypowo, o wydarzeniu, którym będziemy żyć jutro. Ale akurat to wydarzenie nie miało sobie równych do tej pory. Jest tak skomplikowane i tak precyzyjnie zaplanowane, że jeśli jakiś szczegół się nie zgadza, a dziś tym szczegółem była pogoda, całą akcję trzeba wstrzymać. Mowa oczywiście o skoku Feliksa Baumgartnera. A zatem jutro znowu pełna gotowość. Śmiałek chce skoczyć ze spadochronem z wysokości ponad 36 kilometrów, osiągnąć prędkość dźwięku i stanąć na Ziemi. To plan, a jakie są zagrożenia?

O tym spotkaniu jest głośno od kilku godzin, a mimo to wszystko jest tajne przez poufne. Ale tak to bywa, gdy koalicjant ni stąd ni zowąd spotyka się z partią opozycyjną i to akurat wtedy, gdy ta partia rośnie w siłę. Waldemar Pawlak, za co już posypały się na niego gromy, ma lub miał wieczorem rozmawiać z Jarosławem Kaczyńskim. Coś na naszej scenie politycznej się zmienia. PiS wychodzi na prowadzenie, aktywnie włącza się do polityki i - co bez znaczenia nie jest - wyłącza tych, którzy psują wizerunek. Na przykład Adama Hoffmana, co zasugerowała prezesowi PiS Jadwiga Staniszkis.

Pisać umiał. To wiemy od lat dzięki przebojom, do których wymyślał albo muzykę, albo teksty. Ale lubił też pisać zwykłe zdania, często do zwykłych ludzi. I robił to tak często, że powstał z tego kolejny przebój, tym razem księgarski. W rocznicę urodzin najsłynniejszego z Beatlesów - Johna Lennona - w księgarniach na całym świecie pojawi się zbiór jego listów, pocztówek, zapisków czy dedykacji. Archiwa udostępniła wdowa po muzyku Yoko Ono.

Zarządcy terenów pod Dworcem Centralnym w Warszawie chcą wynająć sklepiki nowym handlarzom według nowych stawek. Problem w tym, że starzy nie chcą lokali opuścić. Do akcji wkroczyli groźnie wyglądający mężczyźni, z niektórymi najemcami rozprawili się siłą i zrobiła się awantura na całe miasto. Kto ma rację? Ciężko wyczuć, bo obie strony mają swoje argumenty, swoje przepisy prawne i swoją wersję wydarzeń.

Jeszcze go nie ma w Polsce, a już zaistniał jako najsłynniejszy warszawski rowerzysta. Nowy ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Stephen Mull, na Twitterze pyta, czy w Warszawie polepszyło się "rowerstwo", bo "rowerstwo" to bardzo poważna sprawa. Uprzejmie donosimy panie ambasadorze, że się poprawiło i do ambasady można bez problemu ścieżką rowerową dojechać. Zdecydowanie trudniej opanować język polski, ale to wszem i wobec wiadomo.

Miejmy nadzieję, że wszystko się uda i ludzkość przekroczy pewną barierę. A konkretnie jeden człowiek - austriacki skoczek spadochronowy, który skacząc z wysokości 36-ciu kilometrów przekroczy prędkość dźwięku. Felix Baumgartner, bo o nim mowa, ma na koncie skoki z wielu znanych miejsc, w tym z warszawskiego Marriotta. Ale to było dawno i z dzisiejszej perspektywy - była to rozgrzewka.

Byłaby to ironia losu, ale patrząc na to, co się dzieje w internecie - wielki żółty ptak może pogrążyć Mitta Romneya. Kandydat republikanów do Białego Domu zapowiedział cięcia w kasie przeznaczonej na telewizję PBS. To tam od lat bohaterowie Ulicy Sezamkowej pomagają małym Amerykanom uczyć się literek i cyferek. Wielki żółty ptak ma w tym swój wielki udział. Romney nie miał chyba świadomości jak wielki.

Nerwowa pobudka, ewakuacja i noc poza domem. Kilkadziesiąt rodzin z centrum Warszawy ma już serdecznie dosyć budowy drugiej linii metra. Woda podmyła i zrobiła wyrwę na Świętokrzyskiej. Miejsce zaczęło się zapadać, a jedna z kamienic osuwać. Trwa ustalanie przyczyn, łatanie dziury i organizowanie pomocy dla poszkodowanych.

Śledztwo w sprawie Amber Gold przeniesione z Gdańska do Łodzi. Po to, by uniknąć podejrzeń o naciski i wpływanie na wynik śledztwa. Lepiej późno niż wcale - mówią politycy. I niewykluczone, że na decyzję prokuratora generalnego miały wpływ zdjęcia z meczu, które pokazywaliśmy już w Polsce i Świecie, na których widać kibicujących w jednej loży premiera i odwołanego z funkcji prezesa gdańskiego sądu.

Błąd rodzin, czy błąd urzędników - w Polsce dyskusja nad fatalną zamianą ciał ofiar katastrofy smoleńskiej nabrała politycznego charakteru. Rodziny poczuły się urażone sugestią prokuratora generalnego, że to one źle rozpoznały ciała. Ale te wersję potwierdzają rosyjskie tłumaczki, młode studentki polonistyki z Uniwersytetu w Moskwie. Naszemu reporterowi opowiedziały, że identyfikacje przebiegały spokojnie i bez pośpiechu. Śledczy starali się rodzinom pomagać. Te - co bez znaczenia nie jest - były w ogromnym szoku.

Turcja gotowa do wojny. Tej zapewne nie będzie, bo Syria już przeprosiła za "incydent", czyli przypadkowy ostrzał tureckiej miejscowości przez syryjskie wojska. Zginęło w nim pięcioro cywilów. Turcja stanęła na baczność, zaalarmowała NATO, a tamtejszy parlament dał rządowi zielone światło do prowadzenia działań militarnych poza granicami Turcji.