Polska i Świat

Polska i Świat

Skandal w Paryżu – i tym razem nie chodzi już o sam romans prezydenta, ale sposób załatwiania sprawy. Była pierwsza dama Francji, partnerka prezydenta i dziennikarka wpadła podobno w furię, gdy z oficjalnych stron internetowych Pałacu Elizejskiego zniknęły jej zdjęcia i ślady obecności u boku Francoisa Hollande’a.

Najwcześniej za miesiąc rozdzielone syjamskie bliźniaki będą mogły wrócić do domu. Nie oznacza to oczywiście końca leczenia, bo wieloetapowy proces powrotu do całkowitego zdrowia będzie jeszcze długi, ale jedno jest już pewne - chłopcy Dawid i Janek są wybudzeni ze śpiączki farmakologicznej i wydają się być zadowoleni. Mają ku temu powód - pierwsza udana operacja i pierwszy kontakt z mamą.

Jeszcze nie powstał, a już budzi kontrowersje - to darmowy podręcznik dla pierwszoklasistów. Minister edukacji narodowej zapowiada rewolucję i proponuje - książkę na gorszym papierze, bez kolorowych ilustracji i z kserowanymi ćwiczeniami, ale za to tańszą i państwową. Czasu mało, bo podręcznik ma powstać do wakacji, a napisać go ma ośrodek, który podręczniki tworzy, ale dla nauczycieli. Pytanie czy zdąży i czy tanie książki na gorszym papierze na pewno zdadzą egzamin.

W pułapkę śniegu wpadł sam premier. Donald Tusk został wywołany do tablicy po tym, jak na Lubelszczyźnie kilka miejscowości zostało odciętych od świata. Najpierw nie chciał na ten temat nic mówić, potem wziął sprawy w swoje ręce i, nie chcąc powtórzyć gafy minister Bieńkowskiej, zorganizował ekspresowe odśnieżanie.

Po raz kolejny zima atakuje i puszczają nerwy. Starosta hrubieszowski oskarża władze o brak pomocy w odśnieżaniu i żali się - pomoc była, ale tylko w zapewnieniach medialnych. Sytuacja na Lubelszczyźnie, gdzie przez kilka ostatnich dni ludzie byli odcięci od świata, powoli wraca do normy, ale nadal pozostaje pytanie, kto za co odpowiada, kto decyduje o użyciu nadzwyczajnych środków i kto za to płaci.

Dzikie zwierzęta w wielkich miastach - zimą to widok o wiele częstszy niż latem, ale wbrew temu co można by sądzić wcale nie chodzi tylko o szansę na zdobycie pożywienia. Od kilku dni furorę robią zdjęcia łosi liżących ulicę na warszawskich Bielanach - tuż obok dużego supermarketu. Co je przyciągnęło? Sól, którą posypane są jezdnie.

Wielkie zimowe zaskoczenie naukowców nad Bałtykiem - bo nie tylko widok zupełnie niecodzienny, ale wręcz nie spotykany w naszym klimacie. Morze koło Jastarni wyrzuciło na plażę lodowe kule - wielkości sporej pomarańczy, a nawet małej piłki. Czegoś takiego nad Bałtykiem naukowcy nie widzieli - choć starodawna kaszubska nazwa "morsz-kulce" sugeruje, że przed wiekami zjawiska takie się zdarzały.

Są tylko cztery takie maszyny na świecie. Powstały w czasach zimnej wojny, by zapewnić amerykańskim przywódcom zdolność przetrwania ataku jądrowego i dowodzenia siłami zbrojnymi. Samolot na co dzień pełni też inną funkcję - jest środkiem transportu sekretarza obrony w czasie wizyt zagranicznych. Piotr Świerczek pokaże, co kryje się wewnątrz "Samolotu Zagłady".

W drugiej dobie życia chłopcy czują się dobrze, choć po operacji rozdzielenia pozostają w farmakologicznej śpiączce, która pomoże im lepiej znieść skutki zabiegu. Jaś i Dawid - syjamscy bliźniacy - urodzeni w czwartek w warszawskim szpitalu - mają duże szanse by w przyszłości prawie nie odczuć tego, że złączeni byli częścią układu pokarmowego i moczowego.

Pomysł, by wobec kolejnej fali kłopotów służby zdrowia zaoferować zamożniejszym Polakom możliwość samodzielnego dodatkowego ubezpieczania się, powraca jak bumerang. Minister Arłukowicz już jakiś czas temu obiecał opracowanie w tym roku odpowiednich przepisów, ale mijają miesiące, a szczegółów nie ma, więc być może po raz kolejny skończy sie tylko na zapowiedziach. Zwłaszcza, że w wyborczej atmosferze każdy sensowny pomysł może runąć w starciu z politycznym populizmem.

Komisja Europejska wychodzi naprzeciw pasażerom i łagodzi dla wielu nieznośne ograniczenia. Od wtorku na pokład samolotu będzie można wnieść więcej płynów. To tylko złagodzenie ograniczeń, a nie całkowite zniesienie zakazów. Pytanie, gdzie obowiązują zmiany i czego dokładnie dotyczą?

Podwójne szczęście i na szczęście już z powodzeniem rozdzielone. Syjamskie bliźniaki zrośnięte brzuszkami już żyją osobno po udanej operacji. Chłopcy urodzili się w pełni zdrowi, ale zrośnięci niewielkim fragmentem przepukliny pępkowej z pętlą jelitową. Lekarze są optymistami - bracia Janek i Dawid mają szansę w ogóle nie odczuć tego, że kiedyś byli zrośnięci.

Finanse rzecznika PiS znów pod lupą. Z ustaleń dziennikarzy tygodnika "Newsweek" wynika, że Adam Hofman nie tylko pożyczał pieniądze od zaprzyjaźnionego biznesmena, ale też regularnie sam zasilał swoje konta dużymi kwotami. Z pożyczek tłumaczył się już przed CBA i prokuraturą. Zeznania zmieniał, w niektórych się pogubił. Efekt jest taki, że są sprzeczne.

Z pozoru niewinna reklamówka, a wywołała międzynarodową aferę. Podobno najseksowniejsza na świecie Scarlett Johansson nagrała spot reklamowy dla firmy produkującej wodę sodową. Problem w tym, że firma ma siedzibę na izraelskim osiedlu na terenach okupowanego Zachodniego Brzegu. Zerwaniem współpracy z aktorką grozi jedna z największych brytyjskich organizacji charytatywnych.

Ile zapłacimy za przekroczenie prędkości? To zależy, bo mandaty zależeć mają - według projektu PO - od średniej pensji. Zmiany odczują nie tylko kierowców, ale też i gminy, które nie będą mogły korzystać z fotoradarów. Brzmi to groźnie i niektórych słono może kosztować. Jak zmiany wyglądałyby w praktyce?

Przemęczony lekarz na wielu etatach to niestety nie wyjątek. Sytuację trzeba poprawić, ale trudno o dobry pomysł. Nadal nie wiadomo czy to problem ludzki, czy systemowy. Lekarze obawiają się, że regulacje prawne pójdą zbyt daleko. Z kolei politycy coraz głośniej mówią, że trzeba skończyć z patologią i zacząć przestrzegać higieny czasu pracy. Są jeszcze inne zdania - wystarczyłby włączyć zdrowy rozsadek.

Minister zdrowia ledwo zdążył zapowiedzieć kontrole na oddziałach ginekologiczno - położniczych po śmierci nienarodzonych bliźniąt we Włocławku, a już posypały się pytania, czy takie kontrole rzeczywiście są potrzebne i czemu mają służyć. Jedno jest pewne - pracy będzie dużo, bo w kraju jest ponad 400 takich oddziałów.

Politycznej awantury o likwidację WSI ciąg dalszy. Dziś bezpośrednie starcie w Sejmie: poseł Ruchu Palikota Artur Dębski pytał wprost byłego likwidatora WSI Antoniego Macierewicza o skutki jego działań z 2006 roku. Padły zarzuty o odpowiedzialność za śmierć żołnierzy pozbawionych należytej osłony kontrwywiadowczej.

"Gender zaatakował uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrzeszowie" - takie komentarze pojawiły się, kiedy zobaczono na zdjęciach maturzystów przebranych w białe koszulki i różowe spódniczki. I kiedy wydawałoby się, że Beata Kempa i jej zespół powołany do zwalczania tej ideologii będą mieć ręce pełne roboty, okazało się, że to tylko studniówkowy żart.

Kłopoty twórcy jednej z najbardziej znanych diet na świecie. Doktor Pierre Dukan stracił właśnie uprawnienia lekarskie w rodzinnej Francji. Kolektyw usunął go za niedozwolone ich zdaniem mylenie działalności leczniczej z biznesem. Kwestie etyczne to nie wszystko, bo właśnie pojawiła się kolejna naukowa krytyka jego proteinowej diety.