Polska i Świat

Polska i Świat

Syrena - jedni jej nie lubili, drudzy kochali. Fenomen starych i nowych syren powraca. Kultowy produkt polskiej inżynierii przeżywa renesans - na bazie modelu sprzed ponad pół wieku powstają jego nowe wcielenia, a także oryginały, które już zyskują na wartości.

Tak wyglądają bojownicy z Kijowa, którzy znaleźli schronienie w Polsce. Wcześniej pokazywaliśmy rodzinę najmłodszego manifestanta - rodziców kilkumiesięcznego Denisa - teraz przedstawiamy lekarzy, którzy w polowych warunkach nieśli pomoc ofiarom snajperów na Majdanie.

Amerykanie, razem z Bułgarią i Rumunią, rozpoczęli manewry na Morzu Czarnym - bierze w nich udział amerykański niszczyciel. W odpowiedzi rosyjska flota wysyła swój flagowy okręt stacjonujący w tym rejonie. Na tym nie koniec. Na lądzie Rosjanie zajmują kolejne nadmorskie lotniska wojskowe i rozmieszczają tam przeciwokrętowe rakiety trudne do zestrzelenia.

Oto kulisy nocnej awantury posła Wiplera przed jednym z warszawskich klubów. Do Sejmu trafił wniosek prokuratury o uchylenie mu immunitetu. Opis wydarzeń, który znalazł się we wniosku, jest zupełnie inny niż ten, który przestawiał poseł. Wipler miał kopać i wyzywać policjantów. Poseł wszystkiemu zaprzecza. Czy będzie miał argumenty, by obronić swoje zdanie i szansę na odbudowanie wiarygodności?

Wielka zagadka, czyli jeden z najnowocześniejszych samolotów świata - Boing 777 - który bez śladu znika nad azjatyckim oceanem. Jak to możliwe? Śledczy badają każdą hipotezę, również te o zamachu. To zdarzenie już teraz określane jest jako jedna z największych tajemnic lotnictwa cywilnego.

Premier Donald Tusk razem z ministrem obrony przyjeżdża do wojskowej bazy i zapewnia, że Polska umie dbać o bezpieczeństwo swoich granic. Pomagać nam w tym będą amerykańskie F-16 - na które czekamy, i o które sami prosiliśmy. Dlaczego? Może dlatego, że samoloty przylecą z bazy w Aviano we Włoszech, a ich piloci to najbardziej zaprawieni w bojach amerykańscy lotnicy stacjonujący w Europie.

Szpital w Limanowej pod lupą prokuratury i Naczelnej Izby Lekarskiej. Po śmierci noworodka ordynator oddziału zostaje zawieszony do czasu wyjaśnienia sprawy, a odziałem kieruje jego zastępca. Problem w tym, że ma postawione zarzuty - przez rzecznika odpowiedzialności zawodowej lekarzy.

Ukraińska rodzina najpierw z protestującymi na Majdanie walczyła o wolną Ukrainę, a później w obawie o życie musiała uciekać z kraju. Schronienie znalazła w Polsce - w podwarszawskich Michałowicach. Jak długo zostaną, na razie nie wiadomo. Najważniejsze, że są bezpieczni.

Piąty dzień procesu i kolejne zeznania świadków obciążające Oscara Pistoriusa oskarżonego o zamordowanie z premedytacja swojej partnerki Reeva Steenkamp. W piątek zeznawała jego była dziewczyna. I ona, i poprzedni świadkowie nie maja wątpliwości, że niepełnosprawny lekkoatleta ma obsesję na punkcie broni palnej.

Rosyjscy oligarchowie wolą być Brytyjczykami, a jako azyl wybierają Londyn. Swoje fortuny trzymają w brytyjskich bankach, inwestują miliardy w tamtejsze firmy i nieruchomości. Korzyści czerpią zatem obie strony - i Rosjanie, i Wielka Brytania. Bo najważniejsze by ich pieniądz był bezpieczny.

Jak wynika z sondażu Millward Brown dla TVN24, na niewiele zdają się zapewnienia rządu, że nasz kraj jest bezpieczny, a polityka zagraniczna prowadzona jest w sposób odpowiedni i z pomocą spieszy NATO. Polacy mają swoje zdanie i w polityczne deklaracje wierzą niechętnie.

Około 40 Kozaków próbuje nakłonić żołnierzy do kapitulacji. Domagają się, aby wojsko poddało się kontroli i opuściło jednostkę. Prowadzone są negocjacje - tak relacjonuje na jednym z portali społecznościowych szef biura krymskiego departamentu MON. Z kolei Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało „Ukraińską Prawdę”, że około 20 osób szturmuje punkt dowodzenia Sił Powietrznych Ukrainy. Wśród napastników są Kozacy i miejscowi radykałowie. Pojedynek na nerwy trwa, jest przerzucanie się argumentami, są też groźby, ale żadna ze stron nie chce ustąpić.

Zwycięstwa reprezentacji Szkocji na wyjazdach należą do rzadkości - ale na Narodowym im się udało. Na oczach 40 tysięcy widzów Szkocja pokonała reprezentację Polski 1:0. Ale nasi piłkarze mimo porażki nie tracą pewności siebie - opowiadali po meczu, że grali dobrze, tylko nie umieli strzelić bramki. Zatem - jak w większości przypadków - nic się nie stało.

Idol polskiej prawicy, Wiktor Orban, zbiera cięgi za odmowę zajęcia stanowiska w sprawie kryzysu krymskiego i rosyjskiej agresji na terytorium Ukrainy. Na apel polityków - premier Węgier odpowiada krótkim oświadczeniem, które zaskakuje wszystkich - "nasz kraj nie jest częścią tego problemu". Dlaczego tak zachowuje się stawiany za wzór polityk?

Wśród polskich polityków odżyła dyskusja o przywróceniu powszechnego poboru do wojska i wzmocnieniu w ten sposób naszych sił zbrojnych. Polska armia po uzawodowieniu liczy bowiem niecałe 90 tysięcy żołnierzy - a wraz z rezerwistami - 110 tysięcy. Ale polityczne emocje budzi nie tylko zawieszony kilka lat temu pobór, a także morale polskiej armii.

Misja obserwatorów OBWE na Krym zatrzymana. Doświadczeni oficerowie - m.in. z Polski - mieli sprawdzić czy nie ma rosyjskiego wojska na półwyspie. 40-osobowa załoga została jednak zablokowana przy wjeździe na Krym.

Krym przyspiesza referendum, parlament głosuje za przyłączeniem do Rosji. Prezydent Putin zapowiada ułatwienie wejścia półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej. W odpowiedzi na podjęte kroki Kijów zapowiada, że nie uzna ważności referendum w tej sprawie. Państwowa komisja wyborcza zamknęła dostęp do spisu wyborców mieszkańców Krymu. Separatystyczny rząd w Symferopolu idzie jednak dalej i mówi o przyjęciu na Krymie rosyjskiej waluty - bo Krym to już Rosja, a Ukraińcy to okupanci.

W związku z polityką Rosji, z pomocą Polsce i krajom nadbałtyckim spieszą Amerykanie. Pentagon podjął decyzję o wzmocnieniu NATO-wskiej operacji lotniczej na Litwie oraz zwiększeniu skali i przyspieszeniu ćwiczeń lotniczych w Polsce. Wszystko to ma pokazać Rosji, że NATO poważnie myśli o bezpieczeństwie swojej wschodniej strony.

Gabinety dentystyczne już nie starszą, ale mimo to 80 proc. z nas na wizytę przychodzi niechętnie i z drżeniem. Co niektórym nie pomaga też widza, ze mogą skorzystać ze znieczulenia. Inni by chcieli, ale są przekonani, ze leczyć zęby bez bólu można tylko w prywatnych klinikach. Efekt jest taki, że stan naszych zębów znacznie odbiega od przeciętnej europejskiej. Jak wyglądają zatem i gabinety i wizyty?