Ropa nadal poniżej 40 dolarów. Choć w Nowym Jorku ceny rosną

Rynki

ShutterstockRopa nadal poniżej 40 dolarów

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko rosną, po zwyżce we wtorek o ponad 1 dolara, ale nadal są poniżej 40 USD za baryłkę - informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 39,61 USD (+0,30 proc) - o godzinie 8.30.

Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 2 centy, o godz. 07.00, do 43,52-43,54 USD za baryłkę.

W oczekiwaniu na raport

W środę Departament Energii USA (DoE) poda swój najnowszy raport o stanie zapasów ropy w USA w ubiegłym tygodniu.

Analitycy oceniają, że amerykańskie zapasy surowca wzrosły o 2 mln baryłek.

We wtorek Amerykański Instytut Paliw (API) podał w swoim niezależnym raporcie, że zapasy ropy w USA spadły o 7,3 mln baryłek.

Apel

Tymczasem Wenezuela chce, aby kraje OPEC i Rosja rozpoczęły współpracę, aby ustabilizować ceny ropy na globalnych rynkach. Poinformował o tym prezydent Wenezueli Nicolas Maduro.

- Na rynkach paliw będą wahania cen surowca - wskazuje Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney.

- Im dłużej ceny ropy pozostaną blisko obecnych poziomów, tym bardziej prawdopodobne jest wprowadzenie przez producentów cięcia dostaw ropy - dodaje.

We wtorek ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 1,07 USD do 39,31 USD za baryłkę. Od początku 2015 r. surowiec w USA staniał o 26 proc.

Ropa najtańsza od 2009 roku. Spadek cen przełoży się na tańsze paliwo?TVN24 BiS

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock