Traktat NATO – jaką pełni rolę. O czym mówi artykuł 5. i inne artykuły

Źródło:
TVN24.pl

Czy w razie zagrożenia ze strony innego państwa Polska mogłaby liczyć na pomoc sojuszników? Od ponad 23 lat nie sposób mówić o sytuacji geopolitycznej naszego kraju bez wspominania o jednej z najważniejszych organizacjach, do których należy nasz kraj - NATO, czyli Sojuszu Północnoatlantyckiego.

●  NATO, czyli Sojusz Północnoatlantycki, a w pełnym brzmieniu Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego, powstał 24 sierpnia 1949 roku, na mocy Traktatu Północnoatlantyckiego podpisanego 4 kwietnia 1949.

●  NATO jest układem wojskowym, który powstał w celu militarnej obrony przed atakiem Związku Radzieckiego i jego krajów satelickich. Opiera się na zasadzie kolektywnej obrony. To oznacza, że napaść na jednego z członków uważana jest za atak na wszystkich członków sojuszu.

●  Obecnie Sojusz Północnoatlantycki pełni rolę stabilizacyjną, jednak jego znaczenie przedefiniowała sytuacja po ataku Rosji na Ukrainę. Stąd wniosek o akcesję do Sojuszu Północnoatlantyckiego takich krajów jak Szwecja i Finlandia.

Dlaczego powstało NATO?

Po II wojnie światowej świat podzielił się na dwa bloki – zachodni i wschodni. Ten drugi kierowany był przez Związek Radziecki, który żywił ambicję zdominowania całej Europy i narzucenia jej, z pomocą swoich państw satelickich, komunizmu. Stanowiło to oczywiste zagrożenie dla idei świata zachodniego. Dlatego też powstała potrzeba obrony.

Czym jest NATO?

Pod tym skrótem kryje się Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego. Nazwa wzięła się od traktatu, który w 1949 r. podpisano w Waszyngtonie. Cel organizacji najlepiej wyraża artykuł 5. Zgodnie z nim atak na choćby jednego z członków organizacji będzie potraktowany jako atak na wszystkich z nich. NATO nie jest paktem ofensywnym; zgodnie z postanowieniami pierwszego artykułu, jego członkowie powinni rozwiązywać swoje spory pokojowo, by w miarę możliwości unikać wojen. Artykuł 2 ma podobny wydźwięk, jednak odnosi się do współpracy gospodarczej. Strony paktu powinny unikać konfliktów gospodarczych.

Związek Radziecki upadł w roku 1991, jednak NATO nie przestało istnieć. Powstanie NATO miało na celu zapewnienie wzajemnego bezpieczeństwa jego członków. Dlatego na podstawie artykułu 3 paktu członkowie NATO wzajemnie szkolą swoje armie, by poprawiać ich jakość. Wspomniany już artykuł 5. został wykorzystany przez USA po ataku z 11 września (po raz pierwszy w historii). To dało początek wojnie z terroryzmem, w efekcie której Stany Zjednoczone wraz z innymi członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego wkroczyły do Iraku i Afganistanu.

„Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonywania prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego na mocy artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie, jak i w porozumieniu z innymi Stronami, działania jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego.”

Warto wiedzieć, czym jest napaść według Organizacji. Artykuł 6 stanowi, że jest to każdy atak na terytorium któregokolwiek z członków. Za terytoria członków uznano także francuskie departamenty w Algierii (obecnie nieistniejące). Dotyczyło to również wszelkich ataków na wojska członków Paktu.

W którym roku Polska weszła do NATO?

Polska wstąpiła do NATO w 1999 roku, co było zwieńczeniem wieloletnich starań. Wojsko Polskie wielokrotnie brało udział w operacjach NATO. Należy tu wyróżnić przede wszystkim udział w operacjach w Afganistanie i Iraku. Państwo polskie jest strategiczną częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jest ono częścią jego wschodniej flanki, narażonej na agresję ze strony Rosji.

Podstawą przyjęcia Polski do NATO był artykuł 10. Zgodnie z nim członkowie mogą zaprosić do Organizacji każde państwo europejskie mogące wywiązywać się z traktatu. Zgodnie z artykułem 8 strony Paktu nie mogą zawierać innych zobowiązań z nim kolidujących. Zgodnie zaś z artykułem 11, Polska wstąpiła do NATO z chwilą złożenia dokumentów ratyfikacyjnych, o czym USA miały powiadomić innych sygnatariuszy.

ZOBACZ TEŻ: Powołanie do wojska. Kto podlega służbie wojskowej w przypadku powszechnej mobilizacji?

NATO – członkowie Sojuszu

Państwa NATO w 2022 roku to: Albania, Kanada, Belgia, Dania, Francja, Islandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Portugalia, USA, Grecja, Turcja, Niemcy, Hiszpania, Czechy, Węgry, Polska, Bułgaria, Estonia, Łotwa, Litwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Albania, Chorwacja, Czarnogóra i Macedonia Północna.

Już niebawem sojusz poszerzy się o nowe kraje. We wtorek 5 lipca 2022 ambasadorowie krajów NATO podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

ZOBACZ WIĘCEJ: Polska poparła akcesję Szwecji i Finlandii do NATO

NATO w EuropieRozpoczął się proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim PAP

Poświadczenie bezpieczeństwa NATO

Poświadczenie bezpieczeństwa – jak uzyskać i co to takiego? Jest to dokument uprawniający posiadacza do dostępu do informacji niejawnych. Sojusz Północnoatlantycki nie może powierzać swoich tajemnic niepewnym osobom. Poświadczenie bezpieczeństwa NATO musi posiadać każdy, kto myśli o pracy w jego strukturach. Aby uzyskać poświadczenie bezpieczeństwa w NATO, należy złożyć o nie wniosek. Wydawaniem poświadczeń klasy poufne zajmuje się ABW. Zastrzeżone wydaje kierownik jednostki organizacyjnej na podstawie postępowania sprawdzającego prowadzonego przez pełnomocnika ochrony. Wypełniając ankietę należy zaznaczyć odpowiedni jego poziom w Polsce i odpowiadający mu poziom w NATO. Należy także uzasadnić, dlaczego chcemy dostępu do natowskich informacji. Bądźmy gotowi do podania danych swoich i ewentualnego współmałżonka. ABW będzie zainteresowana także naszą karalnością, rodziną, historią życia zawodowego, toczonymi wobec nas postępowaniami, współpracą z władzami PRL, pobytami za granicą, kontaktami z cudzoziemcami, stanem majątkowym. Następnie informacje te zostaną zweryfikowane. Pomyślna weryfikacja oznacza uzyskanie poświadczenia bezpieczeństwa.

ZOBACZ TEŻ: Prezydent Andrzej Duda o "szczególnie strzeżonym" przesmyku suwalskim

Źródła: Internetowy System Aktów Prawnych ABW.gov.pl Legalis.pl

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Borka Kiss/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP