Ukraina nacjonalizuje największy prywatny bank

Pieniądze

ShutterstockPrivatBank znacjonalizowany przez Ukrainę

Sto procent akcji PrivatBanku przejmie rząd. Władze w Kijowie podjął decyzję w sprawie nacjonalizacji największego banku w kraju. Ten ruch ma zapewnić stabilność finansów kraju. - Narodowy Bank Ukrainy (NBU) uznał, że największy bank w tym kraju, PrywatBank, jest niewypłacalny - oświadczyła w poniedziałek szefowa NBU Wałeria Hontariewa, tłumacząc podjętą przez rząd decyzję o jego nacjonalizacji.

- Regulator (NBU) zwrócił się w związku z tym do rządu z propozycją przekazania tego banku, ważnego dla systemu finansowego kraju, na własność państwa – powiedziała na konferencji prasowej w Kijowie.

Co z pieniędzmi klientów?

Hontariewa wyraziła przekonanie, że nacjonalizacja PrywatBanku nie doprowadzi do wyprowadzenia z niego depozytów. - W związku z tym, że duża część wkładów to depozyty terminowe, a ważne jest, że jest to (już) w 100 procentach bank państwowy, który gwarantuje zachowanie wkładów, nie oczekujemy znacznego wyprowadzenia depozytów i nie przewidujemy, że wpłynie to na rynek walutowy i poziom inflacji – podkreśliła.

Szef rady nadzorczej NBU Bohdan Danyłyszyn przekonywał, że nacjonalizacja PrywatBanku to dobra decyzja, która w żaden sposób nie zagraża jego klientom. "W obecnych warunkach decyzja w sprawie PrywatBanku jest odpowiedzialna i tworzy fundament dla dalszej działalności i PrywatBanku, i całego systemu bankowego państwa" – napisał na swoim Facebooku.

Gwarancje

Danyłyszyn zapewnił, że przejęcie 100 procent akcji PrywatBanku przez państwo gwarantuje zachowanie środków jego klientów. - Jest to gwarancja, że wszystkie wkłady oszczędności są bezpieczne. Klienci banku nie mają powodów do zmartwienia; państwo przejmuje całą odpowiedzialność za ich pieniądze – podkreślił.

Poinformował również, że nacjonalizacja banku odbywa się w uzgodnieniu z międzynarodowymi instytucjami finansowymi. Danyłyszyn wyjaśnił także, że państwo przejmuje kontrolę nad bankiem na życzenie jego dotychczasowych właścicieli. - Prywatni akcjonariusze PrywatBanku zwrócili się do rządu z propozycją, by państwo, w interesie klientów, zostało jego całkowitym właścicielem. Jest to gwarancja dalszej i konsekwentnej pracy z klientami banku – zaznaczył.

Wstrzymana obsługa

Minister finansów Ołeksandr Danyluk poinformował, że ze „względów proceduralnych” PrywatBank wstrzymuje w poniedziałek na jeden dzień obsługę osób prawnych; osoby fizyczne mają być obsługiwane jak zwykle. „Innych ograniczeń nie przewidziano i nie mają one miejsca” – zapewnił.

Rząd Ukrainy podjął decyzję o nacjonalizacji największego banku kraju w niedzielę. Komunikat w tej sprawie został opublikowany na stronie internetowej rządu. Państwo przejmie 100 proc. akcji PrywatBanku, by zapewnić stabilność finansów kraju – wyjaśniono.

Specjalne oświadczenie w tej sprawie ma wydać w poniedziałek prezydent Petro Poroszenko oraz premier Wołodymyr Hrojsman.

PrywatBank jest największym bankiem wśród 101 banków Ukrainy. 41,66 proc. jego akcji należy do biznesmena-oligarchy Ihora Kołomojskiego, a 33,25 proc. do Giennadija Bogoliubowa.

Autor: gry / Źródło: Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock