Szykuje się nowy obowiązek dla właścicieli domów

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Narkun o sytuacji na rynku kredytowym
Narkun o sytuacji na rynku kredytowymTVN24
wideo 2/4
TVN24Narkun o sytuacji na rynku kredytowym

Sejm uchwalił w czwartek nowelę ustawy dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków, która dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów. Nowe regulacje wprowadzają między innymi obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej każdego budynku indywidualnego czy wielorodzinnego. Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.

Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane. Za uchwaleniem noweli z poprawkami głosowało 387 posłów, przeciw było 9, a 9 wstrzymało się od głosu. Poprawki o charakterze redakcyjno-legislacyjnym zgłosili posłowie PiS podczas drugiego czytania projektu noweli.

Podczas prac nad nowymi przepisami wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński wyjaśniał, że dostosowują one polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zaznaczył, że regulacje wynikają m.in. z konieczności poprawy skuteczności obecnego systemu oceny efektywności energetycznej budynków w Polsce.

- Celem zmian jest to, by w Polsce powstawały budynki o jak najwyższych parametrach cieplnych, z nowoczesnymi, dobrej jakości ekologicznymi rozwiązaniami - mówił wiceminister. W konsekwencji, jak podkreślał, "przyczyni się to do oszczędności energii, zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków".

Ustawa ma wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Poprawki do ustawy

W trakcie czwartkowych obrad sejmowej komisji infrastruktury posłowie pozytywnie zaopiniowali dwie poprawki, zgłoszone podczas drugiego czytania projektu przez posłów PiS. Są to zmiany o charakterze redakcyjno-legislacyjnym, dotyczące przepisów przejściowych do ustawy, które wynikają z uzgodnień z legislatorami - tłumaczyła Anna Paluch (PiS).

Negatywnie zaopiniowano natomiast dwie poprawki przedłożone przez Polskę 2050. - Ustawa nie definiuje górnej granicy grzywny, zatem za brak świadectwa efektywności energetycznej grozić może kara do kilku tysięcy złotych, co narusza zasadę proporcjonalności - mówiła w Sejmie Hanna Gill-Piątek. Zgłaszając poprawki, zaznaczyła, że jej ugrupowanie nie poprze procedowanych przepisów, "jeśli nie będzie górnego limitu grzywny i dłuższego vacatio legis".

Część posłów opozycji wskazywała też podczas czwartkowych prac nad nowelą w Sejmie, że certyfikat energetyczny "to koszt kilkuset złotych dla domu jednorodzinnego". Zwracali uwagę, że dotyczy "wszystkich właścicieli i zarządców budynków oraz właścicieli mieszkań spółdzielczych w Polsce".

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku

Nowela wprowadza obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej każdego budynku indywidualnego czy wielorodzinnego.

W ocenie skutków regulacji wskazano, że szacunkowy koszt świadectwa charakterystyki energetycznej dla mieszkania w budynku wielorodzinnym będzie wynosił podobnie jak dla domu jednorodzinnego, czyli około 300 zł. Jak czytamy, ostateczna cena będzie zależała od różnych czynników (np. zastosowanego typu systemu ogrzewania, podgrzewania wody, wentylacji oraz klimatyzacji), niemniej jednak prawdopodobnie w zdecydowanej większości przypadków nie jest wyższa niż 300 zł.

Zakłada też m.in. wprowadzenie zmian dotyczących wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji, które rozszerzają zakres systemów objętych obowiązkiem kontroli (dotyczyć to będzie systemów o mocy ponad 70 kW).

Umożliwiony ma być też powszechny dostęp do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej gromadzonych w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków, a także podniesiona zostanie jakość merytoryczna sporządzanych świadectw charakterystyki energetycznej (dotyczyć to będzie także protokołów sporządzanych z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji).

Inne rozwiązania obejmują m.in. wprowadzenie zmian korygujących istniejące mechanizmy "w obszarze sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów z kontroli systemów ogrzewania lub systemów klimatyzacji".

Ponadto inwestorzy (w tym deweloperzy i inwestorzy indywidualni) będą musieli dołączać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Rozwiązanie to dotyczy niektórych grup budynków.

Wprowadzony ma być też obowiązek montażu w określonych budynkach systemów automatyki i sterowania, zgodnie z przepisami unijnymi.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości