Musk: to zmieni świat. Gigafabryka oficjalnie otwarta

TeslaGigafactory w Newadzie

Tesla Motors oficjalnie otworzyła swoją gigafabrykę w Newadzie. To tu będą powstawać baterie do elektrycznych samochodów. Choć na razie jej budowę ukończono w zaledwie kilkunastu procentach, producentowi aut nie przeszkadzało to w zorganizowaniu wielkiej fety.

Tesla na obszarze o powierzchni ponad 72 ha gościła w piątek swoich największych miłośników oraz VIPy. Wśród nich także specjalnie wyłonionych, potencjalnych nabywców. Podczas wydarzenia ujawniono wnętrze fabryki.

- Jestem bardzo podekscytowany ożywieniem produkcji. Ten biznes wymaga miłości i my zamierzamy to dać (...) Rewolucja będzie pochodziła od ludzi - powiedział Elon Musk, prezes Tesla Motors, w przemówieniu skierowanym do uczestników piątkowego wydarzenia.

Fabryka została ukończona w 14 proc. Mimo to, ruszyła już z produkcją baterii typu Powerpacks oraz Pawerwalls, które według zapewnień Tesli są tańsze o 30 proc. od tradycyjnych. To z kolei ma obniżyć cenę pojazdów elektrycznych.

Według ekspertów, cena Modelu 3 może spaść nawet do 35 tys. dol.

Ambitne plany

Gigafabryka z całym terenem, na który się znajduje, po ukończeniu prac ma zajmować aż 5,8 mln stóp kwadratowych, czyli niemal 540 tys. m kwadratowych. Jak wskazywał Musk, jej wnętrze będzie mogło pomieścić aż 93 samoloty typu Boeing 747.

Koszt budowy ma wynieść 5 mld dolarów. Producent postawił sobie ambitny cel wyprodukowania baterii do 500 tys. samochodów rocznie do 2018 roku. Jak powiedział Elon Musk, kiedy budowa fabryki zostanie ukończona liczba samochodów wzrośnie do 1,5 mln. Aby sprostać tym celom, konieczne jest produkowanie baterii na masową skalę.

- Fabryka musi być ogromna, bo świat jest ogromny – tłumaczył wizjoner Musk. – Tu chodzi o produkowanie wystarczającej liczby samochodów elektrycznych i baterii, co wzmacnia zmianę z perspektywy globalnej produkcji opartej na paliwach kopalnych – a to naprawdę zmienia świat.

Wcześniej, w miniony wtorek odbył się dzień otwarty dla mediów. Jego uczestnicy pochwalili się wnętrzem fabryki w mediach społecznościowych.

Gigafactory w NewadzieTwitter - Benjamin Spillman

Zobacz materiał z przejazdu Tesla Model S, który pobił rekord prędkości dla fabrycznych pojazdów elektrycznych na Pikes Peak:

Tesla Model S bije rekord w wyścigu Pikes Peak
Tesla Model S bije rekord w wyścigu Pikes PeakFacebook - GO PUCK

Autor: mb//km / Źródło: Tesla, tvn24bis.pl, Fortune

Źródło zdjęcia głównego: Tesla

Pozostałe wiadomości