58 procent firm z branży automotive w Polsce wstrzymało się z nowymi inwestycjami z powodu pandemii COVID-19 - takie wnioski płyną z raportu MotoBarometr 2021. Mimo to w ciągu trzech lat dwie trzecie firm motoryzacyjnych chce zainwestować w zwiększenie mocy produkcyjnych, a jedna piąta zbudować nowy zakład.
Z raportu MotoBarometr 2021 przygotowanego przez Exact Systems wynika, że w pandemii 58 proc. przedstawicieli branży motoryzacyjnej zrezygnowało z nowych projektów. 38 proc. zrezygnowało z części inwestycji, 18 proc. przeniosło swoje plany na przyszłość, a 2 proc. całkowicie je odpuściła.
Inwestycje w branży motoryzacyjnej na hamulcu
Jak wskazał prezes Exact Systems Paweł Gos, biorąc pod uwagę wszystkie 11 krajów, w których zrealizowaliśmy badanie, polski wynik jest trzecim najwyższym. - Za nami są tylko Niemcy (63 procent) oraz Rumunia (62 procent). Taki sam odsetek jak Polska odnotowała Hiszpania. Pandemia COVID-19 najmniej w obszarze inwestycji dotknęła Belgię (34 procent) oraz Słowację (37 procent) - podał.
Ocenił, że obecny kryzys wywołany pandemią jest jednym z największych w historii i nie wiemy, jak się skończy, bo wciąż trwa. - Odzwierciedleniem kondycji, w jakiej znajduje się branża automotive, jest między innymi skala inwestycji, z jakich zrezygnowały firmy, jednak ich znakomita większość ma szansę być reaktywowana w najbliższych latach, kiedy sytuacja społeczno-gospodarcza się unormuje - dodał.
"Motoinwestorzy" w Polsce
Wskazał - za raportem - że w perspektywie najbliższych 3 lat, dwie na trzy firmy planują inwestycje, 11 proc. pytanych nie ma takich planów, a co piąty nie potrafił się zdeklarować.
- Odsetek "motoinwestorów" w naszym kraju jest najwyższy wśród wszystkich jedenastu krajów. W Turcji i na Węgrzech jest zbliżony i wynosi odpowiednio 66 i 65 procent, a z najmniejszą liczbą inwestycji w najbliższych latach możemy mieć do czynienia w Portugalii (33 procent wskazań) - podał Gos.
MotoBarometr 2021
Z raportu wynika, że każdym z badanych państw pierwszoplanowym celem jest zwiększenie mocy produkcyjnych. W Polsce tak odpowiedziało dwóch na trzech zapytanych (68 proc.), a w Czechach, Holandii, Hiszpanii i Turcji aż 8 na 10 zapytanych.
Exact Systems to firma doradcza z Częstochowy, specjalizująca się m.in. w kontroli jakości dla przemysłu motoryzacyjnego i branży elektronicznej. Działa od 2004 r., ma swoje przedstawicielstwa w 13 państwach Europy oraz Chinach.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock