Średnia cena benzyny Pb98 na stacjach przekroczyła psychologiczną granicę sześciu złotych za litr, a autogaz w cenie 3,11 złotego za litr osiągnął nowy rekord - podali analitycy z portalu e-petrol. Z doniesień reporterów TVN24 wynika, że na coraz większej liczbie stacji paliw benzyna Pb95 również kosztuje ponad sześć złotych.
Analitycy portalu podali, że po wynoszącej 10 groszy podwyżce tankujący benzynę 98-oktanową płacą za jej litr 6,09 zł. To najwięcej w historii dotychczasowych notowań e-petrol.pl.
Cena benzyny przekroczyła na stacjach 6 zł za litr
Wskazali, że o tyle samo podrożał także olej napędowy, który kosztuje 5,89 zł/l i to również jest najwyższa przeciętna cena tego paliwa zarejestrowana przez portal. O cztery grosze więcej niż w ubiegłym tygodniu - 5,89 zł/l - płaci się też za zakup litra benzyny Pb95.
Dodali, że podwyżki nie ominęły także autogazu, którego cena równa 3,11 zł/l osiągnęła nowy rekord.
Analitycy e-petrol przypomnieli, że cena benzyny - jak dotąd najwyższa - obowiązywała już na polskich stacjach wiosną 2012 i 2013 roku oraz latem 2013 roku. "Z analizy archiwalnych notowań cen detalicznych wynika, że po raz drugi zrównały się ceny benzyny i diesla - po raz pierwszy paliwa te kosztowały tyle samo w marcu 2019 roku, kiedy płacono za nie 5,09 zł/l.
Ceny benzyny w Polsce - gdzie najtaniej, gdzie najdrożej?
Według portalu, aktualnie na paliwowej mapie Polski wyróżnia się Wielkopolska, w której tankowanie jest najtańsze - najmniej kosztują tam benzyny: 5,83 (ta sama cena Pb95 obowiązuje w województwie łódzkim) i 6,03 zł/l oraz olej napędowy i autogaz: 5,84 i 3,05 zł/l.
Benzyna Pb95 jest natomiast najdroższa na Podlasiu i w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie jej litr kosztuje przeciętnie 5,90 zł/l. Także na Podlasiu i na Opolszczyźnie najwięcej płaci się za zakup litra Pb98 - 6,14 zł/l. W województwie podlaskim najdroższy jest też diesel, oferowany na stacjach tej części Polski średnio po 5,93 zł/l. Autogaz ze średnią ceną równą 3,14 zł/l kosztuje najwięcej na Podkarpaciu i w Małopolsce - podano.
Reporterzy TVN24 zaobserwowali, że na niektórych stacjach zarówno ceny oleju napędowego ON, jak i benzyny bezołowiowej Pb95 przekroczyły poziom sześciu złotych.
Ceny paliw i ropy w Europie i na świecie
Biorąc pod uwagę przeciętne wynagrodzenie, to Niemiec za swoją pensję może kupić ponad dwa razy więcej benzyny niż Polak.
W ostatnim roku cena za baryłkę ropy wzrosłą o 100 procent - z 40 na 80 dolarów. Ropa WTI kosztuje ok. 80,50 dol. za baryłkę, natomiast Brent - nieco ponad 83 dol. za baryłkę.
Cena paliw - akcyza i VAT
Jeśli chodzi o składowe ceny benzyny Pb95, to niemal połowa trafia do kasy państwa: akcyza odpowiada za 26 proc., podatek VAT to 19 proc., opłata paliwowa to 3 proc. Koszt zakupu w rafinerii to 48 proc., a marża - 4 proc.
W przypadku ON jest podobnie: akcyza - 20 proc., VAT - 19 proc., opłata paliwowa - 6 proc. Natomiast koszt zakupu w rafinerii to 50 proc., a marża detaliczna - 5 proc.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock