W Polsce powstanie "jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych Europy"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
System zapobiegania obladzania drogiTVN Turbo
wideo 2/7
TVN TurboSystem zapobiegania obladzania drogi

Autostrada A2 w okolicy Międzyrzeca Podlaskiego będzie się krzyżowała ze szlakiem Via Carpatia. Powstanie Węzeł Łukowisko i stanie się jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych Europy - ocenił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że obie budowane obecnie trasy mają szansę przyciągnąć do wschodnich regionów Polski nowych inwestorów

- Dzisiaj może to budzić zdziwienie i niedowierzanie (...), szczególnie tych, którzy znają doskonale region i układ komunikacyjny Podlasia - powiedział Adamczyk w radiowej Jedynce w kontekście węzła na skrzyżowaniu autostrady A2 i trasy Via Carpatia.

- To jest informacja ważna dla tych, którzy zamierzają inwestować i tworzyć miejsca pracy we wschodnich regionach kraju. Robimy wszystko aby ten dostęp komunikacyjny ułatwić - dodał.

Węzeł ŁukowiskoGDDKiA

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

"Silnik rozwoju gospodarczego"

Minister przypomniał, że w 2024 roku powstaną odcinki, które pozwolą nam dojechać z Warszawy autostradą A2 do Białej Podlaskiej.

- Rozwija się system dróg, który jest swoistym silnikiem rozwoju gospodarczego i do takich inwestycji należy autostrada A2. Do Siedlec dojedziemy w 2023 roku a do Białej Podlaskiej w 2024 roku - zapowiedział Adamczyk.

Minister przypomniał, że we wschodniej części Polski trwa już budowa trasy Via Carpatia, która biegnie w Polsce w relacji "północ-południe".

Via Carpatia w Polsce będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać będzie przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie, wykorzystując oprócz S19 również S61. Via Carpatia połączy Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję.

Plany GDDKiA na 2021 rok - Zadania na sieci dróg krajowychGDDKiA

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock