Chcą uchronić nas przed kolejnym dieselgate. Poprawiają przepisy

Europosłowie poprawiają przepisy ws. homologacji aut, by unikać skandaliShutterstock

Komisja rynku wewnętrznego Parlamentu Europejskiego poparła we wtorek zmiany w wydawaniu homologacji dla nowych samochodów, by zapobiegać oszustwom podobnym do tych, które wyszły na jaw wraz ze skandalem Volkswagena.

Propozycje w tej sprawie zostały przedstawione przez Komisję Europejską przed rokiem w związku z ujawnieniem, że koncern Volkswagen stosował nielegalne oprogramowanie, by oszukiwać podczas testów emisji spalin.

Czy przepisy wystarczą?

Sprawa wywołała oburzenie i pytania o to, czy obowiązujące obecnie w UE przepisy są wystarczające. Teraz bowiem to władze krajowe są odpowiedzialne za wydawanie certyfikatów, które poświadczają, że samochód spełnia wszystkie warunki, np. w kwestiach bezpieczeństwa środowiska, i może trafić na rynek. Problem jednak w tym, że kraje, które mają rozbudowany przemysł samochodowy nie chcą szkodzić swoim rodzimym producentom przez odmowę wydawania homologacji. A unijny system jest tak skonstruowany, że otrzymanie certyfikatu dopuszczającego do ruchu w jednym z krajów członkowskich wystarczy, by samochód mógł być sprzedawany w całej UE.

Zasady takie same w całej UE

Europosłowie chcą, by w całym procesie większą rolę miała Komisja Europejska. Cel - to zapewnienie, że zasady dotyczące wydawania homologacji były takie same w całej UE. - Dzisiejsze głosowanie wysyła jasny sygnał rządom krajowym oraz konsumentom, że w końcu rozwiązujemy problem luk, które pozwoliły na to, by skandal związany z emisjami mógł się wydarzyć - oświadczył po głosowaniu prowadzący tę sprawę w PE europoseł z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Daniel Dalton. Komisja rynku wewnętrznego opowiedziała się za wprowadzeniem "krajowych programów nadzoru rynku", które mają być zatwierdzane przez KE. Dzięki nim państwa członkowskie mają prowadzić odpowiedni nadzór rynku, a także koordynować działania między sobą. Europosłowie proponują dwustopniowe podejście, dzięki któremu Komisja Europejska ma mieć możliwość zobowiązania państwa członkowskiego do zrobienia testu, gdy uzna to za konieczne.

Kolejną zmianą ma być zerwanie więzi finansowych między centrami przeprowadzającymi homologacje, a producentami samochodów. Dziś to koncerny motoryzacyjne składają się na ośrodki testujące. Europosłowie chcą, by odpowiedzialne za to były państwa członkowskie. Środki na ten cel mają pochodzić z budżetów lub ze składek, które władze będą egzekwować od producentów.

Nadszarpnięte zaufanie

Aby zwiększyć nadszarpnięte skandalem emisyjnym zaufanie, wyniki krajowych okresowych przeglądów dotyczących homologacji i nadzoru będą musiały zostać podane do wiadomości publicznej. Europosłowie poparli propozycję KE, by unijni kontrolerzy mogli nałożyć karę wynoszącą 30 tys. euro od samochodu, jeśli jego producent nie będzie spełniał wymogów uprawniających do uzyskania homologacji. Grzywna taka będzie groziła też za stosowanie urządzeń pomagających oszukiwać w testach (w ten sposób postępował Volkswagen, manipulując pomiarami spalin) lub za składanie przez producentów nieprawdziwych deklaracji. Kara na szczeblu UE miałaby być nakładana tylko w sytuacji, kiedy wcześniej nie wymierzono jej na poziomie państwa członkowskiego. Innym z rozwiązań jest zobowiązanie każdego kraju członkowskiego, by przeprowadzał testy co najmniej 20 proc. nowych samochodów wpuszczonych już na rynek. To również ma być zabezpieczeniem wykluczającym oszustwa.

"Śmiała postawa"

Z przyjętych przez komisję rynku wewnętrznego rozwiązań zadowolona jest Europejska Organizacja Konsumentów (BEUC).

- Posłowie, którzy dziś głosowali, wreszcie wykazali śmiałą postawę, aby naprawić sytuację - napisała w oświadczeniu dyrektor generalna BEUC Monique Goyens. - Głosowanie musi być też dzwonkiem alarmowym dla państw członkowskich, które do tej pory wstrzymywały zmiany - dodała.

Bieńkowska zabiera głos

O postawie stolic wobec skandalu opowiadała w czwartek na posiedzeniu komisji śledczej ds. pomiarów w sektorze motoryzacyjnym unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości Elżbieta Bieńkowska.

Jak podkreślała, praca parlamentarnych śledczych pomogła jej osiągnąć znaczny postęp w przygotowywanych projektach, ale mimo że od wybuchu skandalu minęło półtora roku, nadal nie wszystko jest jasne. Jak mówiła, kraje unijne odmawiają KE udzielania informacji zebranych w toku śledztw. Czwartkowe głosowanie komisji rynku wewnętrznego musi zostać jeszcze potwierdzone przez cały Parlament Europejski. Po tym jak swoje podejście do propozycji wypracują przedstawiciele państw członkowskich w Radzie UE, będą się mogły zacząć negocjacje dotyczące końcowego kształtu przepisów.

Zobacz: Szef Volkswagena przeprasza (Wideo z 1.11.2016)

Szef Volkswagena przeprasza
Szef Volkswagena przepraszaTVN24 Biznes i Świat

Autor: ag/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W koalicji rozważane są cztery pomysły na zmianę składki zdrowotnej. Porozumienia jednak nie widać, a eksperci ostrzegają, że to ostatni moment na przedstawienie konkretnych rozwiązań - donosi "Rzeczpospolita". Rząd chce, by składka zdrowotna na nowych zasadach obowiązywała od 1 stycznia 2025 roku.

Jedna koalicja, cztery propozycje. Niepewny los składki zdrowotnej

Jedna koalicja, cztery propozycje. Niepewny los składki zdrowotnej

Źródło:
PAP

Energia energetyczna produkowana w Unii Europejskiej za pomocą fotowoltaiki i wiatraków zdeklasowała w I połowie tego roku energię wyprodukowaną z paliw kopalnych - wynika z opublikowanego raportu think-tanku Ember. Udział tych źródeł w produkcji sięgnął rekordowych 30 procent.

Pierwszy taki wynik w Unii Europejskiej. Zielona energia górą

Pierwszy taki wynik w Unii Europejskiej. Zielona energia górą

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami prawa w zakresie pracy w upały - donosi wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Resort przekazał, że analizuje "rozwiązanie idące najdalej". Chodzi o regulacje podobne do tych znanych z południa Europy, czyli "po przekroczeniu maksymalnej temperatury pracownicy są zwalniani do domu".

Sjesta w Polsce? Ministerstwo pracy rozważa takie rozwiązanie

Sjesta w Polsce? Ministerstwo pracy rozważa takie rozwiązanie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Obiekty kultu takie jak przydrożne krzyże i figurki świętych, czy kapliczki, mogą zostać objęte podatkiem od nieruchomości - donosi wtorkowy "Puls Biznesu". Zmiana miałaby zostać uchwalona przy okazji zapowiadanego wcześniej opodatkowania garaży i nowej definicję budowli.

Mała architektura do opodatkowania. Czy trzeba będzie płacić za kapliczki i krzyże?

Mała architektura do opodatkowania. Czy trzeba będzie płacić za kapliczki i krzyże?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Akcyza na papierosy wzrośnie o 25 procent w 2025 roku oraz 20 procent w 2026 roku - wynika z informacji opublikowanej przez KPRM. Skokowa podwyżka podatku akcyzowego obejmie także płyn do papierosów elektronicznych i urządzenia do waporyzacji.

Podwyżka akcyzy na papierosy w 2025 roku. Jest nowy projekt rządu

Podwyżka akcyzy na papierosy w 2025 roku. Jest nowy projekt rządu

Źródło:
PAP

Koncerty Taylor Swift, to nie tylko wydarzenie muzyczne, ale szansa na duże przychody dla gospodarki. Obroty w restauracjach blisko położonych miejsca koncertu zwiększają się o nawet 70-80 procent - wynika z badania Mastercard Economics Institute. - Przewidujemy, że sklepy, restauracje i bary oraz branża hotelarska w Warszawie odnotują znaczny wzrost sprzedaży w ciągu tych trzech dni - prognozuje Lehmanova, główna ekonomistka instytutu. Swift zagra w Warszawie trzy koncerty, pierwszy odbędzie się 1 sierpnia.

Gwiazda rozpala nie tylko serca, ale też otwiera portfele. Warszawskie restauracje liczą na zyski

Gwiazda rozpala nie tylko serca, ale też otwiera portfele. Warszawskie restauracje liczą na zyski

Źródło:
PAP

Palermo, stolica Sycylii, mierzy się z potężnym kryzysem śmieciowym. Te zalegają na chodnikach i ulicach. Problem jest szczególnie dotkliwy z powodu panujących tam upałów i suszy. Śmieci i odpady są podpalane w nocy na ulicach.

Śmieci piętrzą się na ulicach stolicy włoskiej wyspy. Brakuje pracowników

Śmieci piętrzą się na ulicach stolicy włoskiej wyspy. Brakuje pracowników

Źródło:
PAP

Bon energetyczny startuje 1 sierpnia, zatem zbliża się termin składania wniosku o ten dodatek osłonowy. Będą one przyjmowane od początku sierpnia do 30 września. Natomiast wypłata, zgodnie z deklaracjami ministerstwa klimatu, powinna nastąpić pod koniec 2024 roku.

Nawet 1200 zł od 1 sierpnia. Startuje nowy dodatek

Nawet 1200 zł od 1 sierpnia. Startuje nowy dodatek

Źródło:
tvn24.pl

Polacy w minionym roku spędzili ponad 26 milionów dni na zwolnieniach lekarskich od psychiatrów. W 2020 roku liczba ta wynosiła jeszcze 23,8 miliona dni. Zaburzenia psychiczne, między innymi depresja, znajdują się w czołówce przyczyn L4 w naszym kraju. Paweł Żebrowski z ZUS w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wyjaśnia, jakie prawa i obowiązki wynikają z tytułu przebywania na L4 właśnie od psychiatry i czy różnią się one od tych wystawionych przez pozostałych lekarzy.

Czy na zwolnieniu od psychiatry można wyjechać na wakacje?

Czy na zwolnieniu od psychiatry można wyjechać na wakacje?

Źródło:
tvn24.pl

Do sieci wyciekły dane osobowe klientów apteki internetowej Nowa Farmacja. Jak poinformowano, naruszenie objęło między innymi nazwiska, adresy wysyłki i e-mail, numery telefonów, a nawet listę zakupionych produktów. Nowa Farmacja ostrzega, że dane osobowe, które wyciekły, mogą zostać wykorzystane do prób wyłudzeń.

Wyciekły dane z polskiej apteki. Ważny komunikat dla klientów

Wyciekły dane z polskiej apteki. Ważny komunikat dla klientów

Źródło:
tvn24.pl

Pojawił się nowy sposób dystrybucji fałszywych inwestycji za pośrednictwem platformy TikTok - ostrzega zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF).

Nowy sposób dystrybucji fałszywych inwestycji. Ostrzeżenie

Nowy sposób dystrybucji fałszywych inwestycji. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Państwo Unii Europejskiej nie może uzależniać dostępu do pomocy społecznej i zasiłków dla obywateli państw trzecich będących rezydentami od tego, czy mieszkają oni w danym kraju przez co najmniej 10 lat – orzekł w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE.

Zasiłki dla cudzoziemców w Unii. Jest wyrok TSUE

Zasiłki dla cudzoziemców w Unii. Jest wyrok TSUE

Źródło:
PAP

McDonald's odnotował zaskakujący spadek sprzedaży na całym świecie, po raz pierwszy od 13 kwartałów - poinformowała Agencja Reutera. Dodała, że powodem jest to, iż konsumenci szukają okazyjnych ofert i unikają droższych pozycji w menu.

McDonald's zanotował spadek sprzedaży po raz pierwszy od ponad trzech lat

McDonald's zanotował spadek sprzedaży po raz pierwszy od ponad trzech lat

Źródło:
Reuters

Liczba sklepów sprzedających produkty szybkozbywalne, czyli na przykład artykuły spożywcze i środki czystości, w 2023 roku spadła o 2 procent. Oznacza to, że w ciągu roku z mapy handlowej zniknęło 2300 placówek - podaje Consumer Panel Services GfK.

Ubywa w Polsce sklepów. Wielkie sieci wypychają z rynku mniejszych graczy

Ubywa w Polsce sklepów. Wielkie sieci wypychają z rynku mniejszych graczy

Źródło:
PAP

Credit Agricole obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w 2024 roku z 2,8 do 2,3 procent rok do roku - wynika z raportu. Bank obniżył też prognozę wzrostu PKB Polski w 2025 roku z 4,6 do 3,5 procent rok do roku.

Boomu nie będzie. Coraz gorsze prognozy dla polskiej gospodarki

Boomu nie będzie. Coraz gorsze prognozy dla polskiej gospodarki

Źródło:
PAP

Włoska Gwardia Finansowa skonfiskowała majątek rosyjskiego biznesmena wyceniany na 41 milionów euro - przekazała w poniedziałek agencja Ansa. Rosjanin jest podejrzewany o skorumpowanie urzędników państwowych szacowane na 60 milionów dolarów.

Rosjanin stracił fortunę. Nowa akcja Gwardii Finansowej

Rosjanin stracił fortunę. Nowa akcja Gwardii Finansowej

Źródło:
PAP

Państwowa Komisja Wyborcza zwróciła się do premiera z prośbą o przekazanie danych dotyczących zawiadomień skierowanych do prokuratury po przeprowadzonych audytach instytucji publicznych. Dotyczy to spraw, które mogą skutkować odrzuceniem sprawozdania finansowego komitetu wyborczego. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów potwierdziła, że wysłała do PKW już odpowiedź.

Łamanie prawa w kampanii wyborczej. KPRM potwierdza wysłanie listu

Łamanie prawa w kampanii wyborczej. KPRM potwierdza wysłanie listu

Aktualizacja:
Źródło:
Money.pl, "Dziennik Gazeta Prawna"

13,3 procent Polaków rozważa emigrację zarobkową w najbliższym roku - dowiadujemy się z badania GI Group. W porównaniu z ubiegłym rokiem odsetek spadł o 3,6 punktu procentowego. Głównym motywatorem emigracji Polaków nadal pozostają czynniki finansowe. Nowością w czołówce wybieranych kierunków jest Hiszpania, liderem pozostają Niemcy.

Tylu Polaków rozważa emigrację zarobkową w tym roku

Tylu Polaków rozważa emigrację zarobkową w tym roku

Źródło:
PAP

Chcemy uratować PKP Cargo. Ratujemy spółkę przed skutkami nieudolnej władzy poprzedników - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 pełniący obowiązki prezesa PKP Cargo Marcin Wojewódka. Odnosząc się do dużych zwolnień grupowych, stwierdził, że w spółce był "masakryczny przerost zatrudnienia".

Ponad cztery tysiące osób może stracić pracę. "Efekt kilku lat rabunkowej gospodarki"

Ponad cztery tysiące osób może stracić pracę. "Efekt kilku lat rabunkowej gospodarki"

Źródło:
TVN24

Volkswagen i amerykański producent samochodów elektrycznych Rivian Automotive mogą utworzyć spółkę joint venture - podał Reuters, powołując się na niemieckiego regulatora.

VW inwestuje w rywala Tesli. Jest zgoda regulatora

VW inwestuje w rywala Tesli. Jest zgoda regulatora

Źródło:
Reuters

Zainteresowanie wakacjami kredytowymi jest dużo mniejsze niż się spodziewano - wynika z informacji, które przekazały redakcji biznesowej portalu tvn24.pl banki. Wszystko przez nowe zasady programu, które mocno zawęziły liczbę osób uprawnionych do skorzystania z pomocy. Wykluczona została przede wszystkim jedna grupa kredytobiorców.

Tego banki się nie spodziewały. Nowe kryteria wykluczyły wielu klientów

Tego banki się nie spodziewały. Nowe kryteria wykluczyły wielu klientów

Źródło:
tvn24.pl