Sejm nie przyjął poprawek Senatu, które zakładały między innymi objęcie estońskim CIT-em spółdzielni i spółek komandytowo-akcyjnych. Teraz nowela trafi do podpisu prezydenta. Według szacunków Ministerstwa Finansów, z nowego rozwiązania będzie mogło skorzystać około 200 tysięcy podmiotów.
Chodzi o nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, której głównym założeniem jest wprowadzenie od 1 stycznia 2021 r. możliwości rozliczania się niektórych firm za pomocą tzw. estońskiego CIT.
Jednocześnie Sejm poparł w sobotę kilka poprawek senackich o charakterze technicznym i legislacyjnym do nowelizacji.
Za przyjęciem noweli w piątkowym głosowaniu Senat opowiedział się jednogłośnie. Jednocześnie Senat przegłosował poprawki do ustawy. Izba wyższa zaproponowała m.in., aby objąć estońskim CIT-em spółdzielnie i także spółki komandytowo-akcyjne, umożliwiając im zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisów na wyodrębnione w kapitale rezerwowym tych spółek fundusze na cele inwestycyjne.
W dzień wcześniej senackimi poprawkami zajmowała się sejmowa Komisja Finansów Publicznych, która negatywnie zaopiniowała senackie poprawki, zakładające objęcie estońskim CIT-em spółdzielni i spółek komandytowo-akcyjnych.
Estoński CIT dla firm
Rozwiązanie jest wzorowane jeden do jednego na estońskim, a firmy, które z niego skorzystają, zamiast 278 stron regulacji CIT będą używały tylko 20 stron. - To maksymalnie uproszczone rozwiązanie, które pozwoli, żeby roczny czas rozliczenia CIT-u trwał nie 59 godzin, jak jest teraz, tylko 5 godzin - mówił miesiąc temu wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Jego zdaniem, przy niewielkich zmianach w strukturze zatrudnienia i organizacyjnych, ze zmian będzie mogło skorzystać 200 tysięcy firm, czyli ponad 90 procent aktywnie działających "CIT-owców". Wiceminister poinformował, że system będzie otwarty także na działalność usługową.
Istotą estońskiego CIT jest przesunięcie czasu poboru podatku na moment wypłaty zysków z przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca będzie mógł wybrać, czy chce skorzystać z nowego rodzaju opodatkowania, czy woli rozliczać się na starych zasadach. Zgodnie z ustawą, z opodatkowania na nowych zasadach będzie mogła skorzystać spółka kapitałowa - z o.o. lub akcyjna, w której udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne.
Według szacunków resortu finansów, koszt wdrożenia tego rozwiązania dla budżetu wyniesie około 5,6 mld zł w 2021 roku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock