Dla pracownika

Dla pracownika

Zwolnienie dyscyplinarne – jakie mogą być jego powody i konsekwencje

Zwolnienie dyscyplinarne, inaczej dyscyplinarka, to potoczne określenie niewystępujące w Kodeksie pracy. Jest to rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, które skutkuje natychmiastowym zwolnieniem pracownika, np. w związku z naruszeniem obowiązków wobec pracodawcy. Wyjaśniamy, jakie są powody i konsekwencje zwolnienia dyscyplinarnego. 

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy – kiedy i komu przysługuje

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy to rozwiązanie, z którego może skorzystać pracodawca w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę. Nie ma przy tym znaczenia, która ze stron stosunku pracy złożyła wypowiedzenie. Co ważne, pracownikowi za okres zwolnienia z obowiązku pracy przysługuje wynagrodzenie. 

Co to jest wynagrodzenie zasadnicze? Jak wyliczyć pensję na rękę?

Wynagrodzenie zasadnicze, nazywane też płacą zasadniczą, to podstawowy składnik wynagrodzenia za pracę wypłacanego pracownikowi. Wynagrodzenie określone jest w kwocie brutto, stanowi bowiem podstawę, od której odprowadzane są składki i podatek. Od wynagrodzenia zasadniczego należy odróżnić wynagrodzenie minimalne.

Staż pracy – czym jest i jak go obliczyć

Staż pracy to łączny czas zatrudnienia, w którym pracownik pozostaje w stosunku pracy. Od stażu pracy zależne jest uzyskanie praw pracowniczych, takich jak długość urlopu czy wysokość emerytury. Obliczenie stażu pracy określa również, ile lat pracy pozostało do przejścia na emeryturę, a także jaki jest okres wypowiedzenia umowy o pracę. 

Okres wypowiedzenia umowy o pracę – ile wynosi? Wzór wypowiedzenia

Złożenie wypowiedzenia umowy o pracę najczęściej nie oznacza, że stosunek pracy od razu ulega rozwiązaniu. Czas pomiędzy złożeniem wypowiedzenia a faktycznym zakończeniem pracy to okres wypowiedzenia. Jak długi jest ten okres dla umów na czas nieokreślony, określony i okres próbny? W jakich sytuacjach okres wypowiedzenia nie występuje?