TVN24 | Bez przerwy. Rok szkolny z TVN24

Program "Poznaj Polskę". Czarnek zakończył przyjmowanie wniosków w związku z "wyczerpaniem środków finansowych"

TVN24 | Bez przerwy. Rok szkolny z TVN24

Autor:
mjz/kab
Źródło:
TVN24
Wycieczki śladami Wyszyńskiego w programie wsparcia uczniów po pandemii (materiał magazynu "Polska i Świat" z 13 sierpnia)
wideo 2/5
Wycieczki śladami Wyszyńskiego w programie wsparcia uczniów po pandemii (materiał magazynu "Polska i Świat" z 13 sierpnia)

W połowie sierpnia minister Przemysław Czarnek zdecydował o utworzeniu nowego programu - "Poznaj Polskę", polegającego na dofinansowaniu wycieczek szkolnych. Jednak w czwartek jego resort poinformował, że wartość już złożonych wniosków przekroczyła założoną na 2021 rok kwotę 15 milionów złotych. W związku z "wyczerpaniem środków finansowych" minister zakończył ich przyjmowanie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Celem ogłoszonego w połowie sierpnia programu "Poznaj Polskę" jest "wsparcie nauczycieli oraz wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego". Program ma być sposobem na poznanie dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki.

Czytaj więcej: Na wycieczkę szkolną z ministrem Czarnkiem. Dokąd? Mamy listę

Na finansowanie przedsięwzięcia w 2021 roku minister przewidział 15 mln zł. Pieniądze można przeznaczyć między innymi na pokrycie kosztów przejazdu, biletów wstępu, przewodnika, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia uczestników wyjazdu. Szkoła otrzyma dofinansowanie w wysokości do 80 proc. planowanych kosztów wycieczki: jednodniowej – do kwoty 5 tys. zł, dwudniowej - do kwoty 10 tys. zł, trzydniowej – do kwoty 15 tys. zł.

Wartość wniosków przekroczyła już zakładane 15 milionów

W czwartek Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało, że wartość już złożonych wniosków przekroczyła tę kwotę.

"Minister Edukacji i Nauki informuje o zakończeniu przyjmowania wniosków w 2021 r. z uwagi na wyczerpanie środków finansowych przeznaczonych na finansowanie przedsięwzięcia pod nazwą 'Poznaj Polskę" - czytam w komunikacie na stronie ministerstwa.

#BEZPRZERWY. ROK SZKOLNY Z TVN24

Program "Poznaj Polskę"

O tym, kto dostanie dofinansowanie, decydowała data złożenia wniosku o dofinansowanie wycieczki, czyli kto pierwszy, ten lepszy. Jak tłumaczył minister Czarnek, to dopiero pilotaż i pieniądze muszą zostać wykorzystane do końca roku kalendarzowego - realnie więc uczniowie będą jeździli na wycieczki w październiku i listopadzie, bo w grudniu z racji przerwy świątecznej takie wyjazdy organizowane są rzadko. Trzeba szybko zdecydować, gdzie nauczyciele zabiorą swoich uczniów.

Autor:mjz/kab

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości