Piotr Pogorzelski

Czekoladowy król i malowane sądownictwo

Powrót byłego prezydenta Petra Poroszenki na Ukrainę ma pokazać, że nie boi się stawianych mu zarzutów zdrady stanu. Za to obecny szef państwa Wołodymyr Zełenski, rozpoczynając krucjatę przeciwko swojemu poprzednikowi, może ponieść bardzo poważne konsekwencje.

Wiele partii, Jedna Rosja. Ważne, żeby nie przedobrzyć

Choć ich zwycięzcą na pewno będzie prezydencka Jedna Rosja, to wynik może nie być tak dobry, jak chciałby Władimir Putin i jego otoczenie. Stąd Kreml podchodzi do głosowania całkiem poważnie, a z opozycją gra coraz ostrzej. Od piątku do niedzieli w Rosji odbywają się wybory do Dumy.

Co rozdzieliła bieda, wojna połączyła. 30 lat ciernistej drogi do demokracji

24 sierpnia 1991 ukraińska Rada Najwyższa przyjęła deklarację niepodległości. Przez 30 lat kraj ten przeszedł znaczne przemiany, ale nabrały one szybszego tempa dopiero po rewolucji godności na przełomie 2013 i 2014 roku oraz późniejszej rosyjskiej agresji. Dopiero wówczas rozpoczęła się prawdziwa niepodległość.

Słabość w sile, czyli Łukaszenka i jego reżim rok po wyborach

W ciągu roku od sfałszowanych wyborów prezydenckich Alaksandr Łukaszenka niemal zniszczył niezależne media, zmniejszył rolę i tak niezbyt rozwiniętych organizacji pozarządowych i wpędził Białoruś w międzynarodową izolację. Nadal jednak pozostaje u władzy, przede wszystkim dzięki wsparciu Rosji. Cudem w tej sytuacji potrafi zachować resztki niezależności od Moskwy.

"Politycznych tu nie brakuje. Można ich rozpoznać z daleka, po żółtej łacie"

W tym kraju do kolonii karnej można trafić na kilka lat za nieżyczliwy w stosunku do władz czy milicjantów komentarz w portalu społecznościowym, a na kilkanaście dni za posiadanie biało-czerwono-białego kartonu po telewizorze, którego producent przypadkowo skopiował barwy flagi białoruskiej opozycji. Reżim zastrasza każdego i każdy ma się pilnować.