TVN24 | Misja kosmos

13 kroków. Tak będzie wyglądała misja, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem

TVN24 | Misja kosmos

Aktualizacja:
Astronauci przygotowują się do misji SpaceX DM-2
Astronauci przygotowują się do misji SpaceX DM-2NASA
wideo 2/4
NASAAstronauci przygotowują się do misji SpaceX DM-2

27 maja rakieta zaprojektowana przez SpaceX po raz pierwszy miała wynieść w przestrzeń kosmiczną ludzi. Na pokład statku Dragon wsiedli dwaj doświadczeni astronauci NASA. Pogoda pokrzyżowała plany, ale w sobotę podjęta zostanie druga próba. Jak będzie wyglądała historyczna misja Demo-2? Opisujemy ją krok po kroku - od przygotowań przed startem, aż do bezpiecznego powrotu na Ziemię.

ZOBACZ START NA ŻYWO W TVN24 GO. PROGRAM SPECJALNY W SOBOTĘ O GODZINIE 20.30 >>>

27 maja o godzinie 22.33 polskiego czasu z przylądka Canaveral na Florydzie rakieta Falcon 9 miała wystartowac i wynieść w przestrzeń kosmiczną statek Dragon z dwoma astronautami - Dougiem Hurleyem i Bobem Behnkenem - na pokładzie. Po około 19 godzinach mieli dotrzeć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

To się nie udało, ale bez względu na przełożenie startu na sobotę, wciąż będzie to pierwszy załogowy lot wykonany z terytorium USA od niemal dekady, a jednocześnie pierwszy, podczas którego firma SpaceX na pokładzie swojego statku wyniesie na orbitę ludzi. Oto jak krok po kroku będzie wyglądać misja DEMO-2, o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem.

1. Mocne wejście

Podczas poprzednich misji załogowych NASA astronauci podjeżdżali na miejsce startu tradycyjnym vanem agencji nazywanym "Astrovanem". Tym razem Doug Hurley i Bob Behnken pojawią się w wielkim stylu. Do rakiety Falcon 9 zawiezie ich błyszczący samochód marki Tesla, Model X. Nie jest to wielką niespodzianką, bowiem dyrektor generalny SpaceX Elon Musk jest jednocześnie założycielem przedsiębiorstwa Tesla i jej głównym architektem. W 2018 wystrzelił wiśniowo-czerwony Roadster Tesli w kosmos na rakiecie Falcon Heavy.

Astronauci podjadą do platformy startowej samochodem marki Tesla Modelem X Kim Shiflett/NASA

Jednak zanim astronauci wsiądą do luksusowego samochodu, rozpoczną dzień od obfitego śniadania w kwaterze głównej.

Astrovan NASA, którym transportowano astronautów do platformy startowej Jim Grossmann/ NASA

Mniej więcej w tym samym czasie synoptycy sił powietrznych NASA po raz kolejny uaktualnią prognozę pogody na start. Ta wciąż jest niepewna Jeśli okaże się, że warunki pogodowe uniemożliwiają wystrzelenie rakiety lub jeśli start zostanie z jakiegoś innego powodu wstrzymany, zapasową datą jest 31 maja.

ZOBACZ: KIM SĄ ASTRONAUCI, KTÓRZY WEJDĄ NA POKŁAD DRAGONA?>>>

2. Na pokład przez ramię

Około dwie godziny przed planowanym startem Behnken i Hurley wejdą na pokład statku kosmicznego. Przy pomocy nowo wybudowanego ramienia astronauci dostaną się do kapsuły Dragon. Ramię zamontowane jest na platformie startowej LC-29A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na wieży znanej jako FSS (ang. Fixed Service Structure), która jest pozostałością po programie promów kosmicznych.

Falcon 9 z umieszczonym na szczycie Dragonem jest wyższy niż prom kosmiczny, dlatego ramię musiało zostać umieszczone wyżej niż w przypadku wahadłowców. Aby znalazło się na odpowiedniej wysokości, firma SpaceX wybudowała dodatkowy poziom wieży FSS, który znalazł się pomiędzy dwoma już istniejącymi poziomami.

Astronauci dostaną się do kapsuły Dragon za pośrednictwem ramienia. Zdjęcie z poprzedniej, bezzałogowej misji SpaceX Demonstration Mission 1, która odbyła się w 2019 rokuSpaceX/NASA

3...2...1....Start!

O godzinie 15.22 miejscowego czasu (21.22 w Polsce) rakieta Falcon 9 - według planu - wyniesie na orbitę statek kosmiczny Dragon na pokładzie. Dla widzów na Ziemi będzie to z pewnością najbardziej spektakularna i widowiskowa część misji.

Start rakiety Falcon 9 z Kompleksu startowego 39 z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy’ego w 2019 rokuNASA

4. Powrót Falcona

Po upływie około dwóch i pół minuty po starcie pierwszy stopień rakiety oddzieli się i rozpoczną się przygotowania do jego powrotu na Ziemię. W założeniu ma wylądować na specjalnej platformie pływającej na Atlantyku u wybrzeży Florydy - OCISLY. To skrót od wdzięcznego pseudonimu "Of Course I Still Love You", czyli "Oczywiście, że wciąż cię kocham".

Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 wyląduje na pływającej platformie o nazwie "Of Course I Still Love You"NASA

5. Sami w kosmosie

Kilka sekund później rozpocznie się kolejny etap - oddzielanie drugiego stopnia rakiety. Silniki drugiego stopnia będą pracowały jeszcze około sześciu minut, a następnie statek Crew Dragon odłączy się. W tym momencie załoga będzie po raz pierwszy sama w przestrzeni kosmicznej, w drodze na ISS.

Statek kosmiczny Dragon na horyzoncie Ziemi podczas bezzałogowej misji SpaceX DM-1NASA

6. Zbliżanie się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Po odłączeniu się obu silników rakiety, statek kosmiczny wykona serię manewrów, dzięki którym będzie w stanie zbliżyć się do ISS i przygotować do automatycznego dokowania. Lot będzie trwał około 19 godzin.

Statek kosmiczny Dragon zbliża się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), aby przeprowadzić manewr dokowania SpaceX, NASA

7. Dokowanie

Statek Dragon wyposażony jest w system automatycznego dokowania, jednak w razie jakichkolwiek problemów znajdujący się w kapsule astronauci przejmą stery. Jak informowała NASA, zespół startujący w środę wieczorem polskiego czasu miał dokować w czwartek 28 maja o godzinie 11.29 (17.29 polskiego czasu). Trzyosobowa załoga Expedition 63 - Chris Cassidy, Anatoly Ivanishin i Ivan Vagner, którzy są na ISS od kwietnia - gdy do misji ostatecznie dojdzie - będzie czekała i pomoże astronautom otworzyć właz i wejść na stację kosmiczną. Otwarcie włazu planowane było na czwartek na godzinę 13.55 (19.55 polskiego czasu), a więc po około 21 godzinach od startu.

Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA

8. Misja

Nie wiadomo dokładnie, ile czasu astronauci spędzą na ISS. Będzie to od 30 do 119 dni, ale NASA i SpaceX nie podjęły jeszcze decyzji. Czas trwania misji będzie zależał od stanu kapsuły, jak również od postępu prac nad kolejnym projektem, między innymi od gotowości kolejnej załogi.

NASA nie jest pewna, czy astronauci wezmą udział w spacerze kosmicznym, ale przeszli odpowiednie szkolenie. Ponadto załoga została przeszkolona do wzięcia udziału w wielu eksperymentach odbywających się na stacji kosmicznej.

Doug Hurley w trakcie testów przed misją Demo-2NASA

9. Powrót do domu

Niezależnie od tego, ile potrwa misja, procedura powrotu będzie wyglądała podobnie jak lot na ISS. Astronauci opuszczą ISS w kapsule Dragon. Statek ma automatycznie odłączyć się od stacji, a następnie ustawić kurs powrotu na Ziemię.

Statek kosmiczny Dragon opracowany przez prywatną amerykańską firmę SpaceXNASA

10. Odłączenie modułu serwisowego

W miarę zbliżania się do Ziemi, jeszcze przed wejściem w atmosferę, kapsuła Dragon 2 wyrzuci swój moduł serwisowy. Moduł jest cylindryczny i zawiera wbudowane w statek panele słoneczne i inne urządzenia potrzebne do lotu do i ze stacji kosmicznej. Moduł serwisowy jest wyrzucany po zakończeniu misji, by przygotować statek do lądowania na Ziemi.

11. Wejście w atmosferę

W kolejnym etapie Dragon wleci w atmosferę ziemską z prędkością około 27 tysięcy kilometrów na godzinę. Na skutek tarcia cząsteczek w atmosferze i sprężania powietrza wytworzy się opór spowalniający statek i jednocześnie ogrzewający zewnętrzną cześć kapsuły do temperatury sięgającej nawet 1600 stopni Celsjusza. Statek pokryty jest osłoną termiczną, która ochroni załogę przed wysoką temperaturą.

Kapsuła Dragon zbliża się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), aby przeprowadzić manewr dokowaniaNASA

Sam statek po wylądowaniu nie będzie jednak wyglądał tak jak przed startem, a efekt działania temperatury będzie widoczny gołym okiem.

12. Spadochrony

W kolejnym etapie Dragon otworzy cztery spadochrony, które zmniejszą jego prędkość opadania. Dzięki temu kapsuła będzie mogła wylądować w Oceanie Atlantyckim, u wybrzeży Florydy.

Kapsuła Dragon ląduje przy pomocy spadochronów. Zdjęcie z bezzałogowej misji SpaceX Demonstration Mission 1 w 2019 roku NASA/Cory Huston

13. Lądowanie w oceanie

Na pokładzie statku SpaceX GO Navigator będzie czekać na astronautów ekipa poszukiwawczo-ratunkowa. Pomogą wydostać się załodze z kapsuły, a także wyciągną z oceanu sam statek. Dragon ma wrócić na Przylądek Canaveral, gdzie pracownicy SpaceX i NASA będą poddawać go licznym i szczegółowym badaniom.

Kapsuła Dragon podczas lądowania po zakończeniu bezzałogowej misji SpaceX DM-1 w 2019 rokuNASA

Mijsa Demo-2, choć załogowa, wciąż jest misją testową. Żeby uznać ją za sukces, musi zostać spełniony szereg kryteriów, daleko wykraczających poza ten najważniejszy cel - czyli bezpieczne wysłanie ludzi na orbitę i sprowadzenie ich na Ziemię.

Ale jeśli tym razem wszystko pójdzie zgodnie z planem, wkrótce SpaceX będzie mógł regularnie przewozić astronautów NASA swoim statkiem na ISS.

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości