13 kroków. Tak będzie wyglądała misja, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem

Aktualizacja:
Astronauci przygotowują się do misji SpaceX DM-2
Astronauci przygotowują się do misji SpaceX DM-2NASA
wideo 2/4
Astronauci przygotowują się do misji SpaceX DM-2NASA

27 maja rakieta zaprojektowana przez SpaceX po raz pierwszy miała wynieść w przestrzeń kosmiczną ludzi. Na pokład statku Dragon wsiedli dwaj doświadczeni astronauci NASA. Pogoda pokrzyżowała plany, ale w sobotę podjęta zostanie druga próba. Jak będzie wyglądała historyczna misja Demo-2? Opisujemy ją krok po kroku - od przygotowań przed startem, aż do bezpiecznego powrotu na Ziemię.

ZOBACZ START NA ŻYWO W TVN24 GO. PROGRAM SPECJALNY W SOBOTĘ O GODZINIE 20.30 >>>

27 maja o godzinie 22.33 polskiego czasu z przylądka Canaveral na Florydzie rakieta Falcon 9 miała wystartowac i wynieść w przestrzeń kosmiczną statek Dragon z dwoma astronautami - Dougiem Hurleyem i Bobem Behnkenem - na pokładzie. Po około 19 godzinach mieli dotrzeć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

To się nie udało, ale bez względu na przełożenie startu na sobotę, wciąż będzie to pierwszy załogowy lot wykonany z terytorium USA od niemal dekady, a jednocześnie pierwszy, podczas którego firma SpaceX na pokładzie swojego statku wyniesie na orbitę ludzi. Oto jak krok po kroku będzie wyglądać misja DEMO-2, o ile wszystko pójdzie zgodnie z planem.

1. Mocne wejście

Podczas poprzednich misji załogowych NASA astronauci podjeżdżali na miejsce startu tradycyjnym vanem agencji nazywanym "Astrovanem". Tym razem Doug Hurley i Bob Behnken pojawią się w wielkim stylu. Do rakiety Falcon 9 zawiezie ich błyszczący samochód marki Tesla, Model X. Nie jest to wielką niespodzianką, bowiem dyrektor generalny SpaceX Elon Musk jest jednocześnie założycielem przedsiębiorstwa Tesla i jej głównym architektem. W 2018 wystrzelił wiśniowo-czerwony Roadster Tesli w kosmos na rakiecie Falcon Heavy.

Astronauci podjadą do platformy startowej samochodem marki Tesla Modelem X Kim Shiflett/NASA

Jednak zanim astronauci wsiądą do luksusowego samochodu, rozpoczną dzień od obfitego śniadania w kwaterze głównej.

Astrovan NASA, którym transportowano astronautów do platformy startowej Jim Grossmann/ NASA

Mniej więcej w tym samym czasie synoptycy sił powietrznych NASA po raz kolejny uaktualnią prognozę pogody na start. Ta wciąż jest niepewna Jeśli okaże się, że warunki pogodowe uniemożliwiają wystrzelenie rakiety lub jeśli start zostanie z jakiegoś innego powodu wstrzymany, zapasową datą jest 31 maja.

ZOBACZ: KIM SĄ ASTRONAUCI, KTÓRZY WEJDĄ NA POKŁAD DRAGONA?>>>

2. Na pokład przez ramię

Około dwie godziny przed planowanym startem Behnken i Hurley wejdą na pokład statku kosmicznego. Przy pomocy nowo wybudowanego ramienia astronauci dostaną się do kapsuły Dragon. Ramię zamontowane jest na platformie startowej LC-29A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na wieży znanej jako FSS (ang. Fixed Service Structure), która jest pozostałością po programie promów kosmicznych.

Falcon 9 z umieszczonym na szczycie Dragonem jest wyższy niż prom kosmiczny, dlatego ramię musiało zostać umieszczone wyżej niż w przypadku wahadłowców. Aby znalazło się na odpowiedniej wysokości, firma SpaceX wybudowała dodatkowy poziom wieży FSS, który znalazł się pomiędzy dwoma już istniejącymi poziomami.

Astronauci dostaną się do kapsuły Dragon za pośrednictwem ramienia. Zdjęcie z poprzedniej, bezzałogowej misji SpaceX Demonstration Mission 1, która odbyła się w 2019 rokuSpaceX/NASA

3...2...1....Start!

O godzinie 15.22 miejscowego czasu (21.22 w Polsce) rakieta Falcon 9 - według planu - wyniesie na orbitę statek kosmiczny Dragon na pokładzie. Dla widzów na Ziemi będzie to z pewnością najbardziej spektakularna i widowiskowa część misji.

Start rakiety Falcon 9 z Kompleksu startowego 39 z Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy’ego w 2019 rokuNASA

4. Powrót Falcona

Po upływie około dwóch i pół minuty po starcie pierwszy stopień rakiety oddzieli się i rozpoczną się przygotowania do jego powrotu na Ziemię. W założeniu ma wylądować na specjalnej platformie pływającej na Atlantyku u wybrzeży Florydy - OCISLY. To skrót od wdzięcznego pseudonimu "Of Course I Still Love You", czyli "Oczywiście, że wciąż cię kocham".

Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 wyląduje na pływającej platformie o nazwie "Of Course I Still Love You"NASA

5. Sami w kosmosie

Kilka sekund później rozpocznie się kolejny etap - oddzielanie drugiego stopnia rakiety. Silniki drugiego stopnia będą pracowały jeszcze około sześciu minut, a następnie statek Crew Dragon odłączy się. W tym momencie załoga będzie po raz pierwszy sama w przestrzeni kosmicznej, w drodze na ISS.

Statek kosmiczny Dragon na horyzoncie Ziemi podczas bezzałogowej misji SpaceX DM-1NASA

6. Zbliżanie się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Po odłączeniu się obu silników rakiety, statek kosmiczny wykona serię manewrów, dzięki którym będzie w stanie zbliżyć się do ISS i przygotować do automatycznego dokowania. Lot będzie trwał około 19 godzin.

Statek kosmiczny Dragon zbliża się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), aby przeprowadzić manewr dokowania SpaceX, NASA

7. Dokowanie

Statek Dragon wyposażony jest w system automatycznego dokowania, jednak w razie jakichkolwiek problemów znajdujący się w kapsule astronauci przejmą stery. Jak informowała NASA, zespół startujący w środę wieczorem polskiego czasu miał dokować w czwartek 28 maja o godzinie 11.29 (17.29 polskiego czasu). Trzyosobowa załoga Expedition 63 - Chris Cassidy, Anatoly Ivanishin i Ivan Vagner, którzy są na ISS od kwietnia - gdy do misji ostatecznie dojdzie - będzie czekała i pomoże astronautom otworzyć właz i wejść na stację kosmiczną. Otwarcie włazu planowane było na czwartek na godzinę 13.55 (19.55 polskiego czasu), a więc po około 21 godzinach od startu.

Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA

8. Misja

Nie wiadomo dokładnie, ile czasu astronauci spędzą na ISS. Będzie to od 30 do 119 dni, ale NASA i SpaceX nie podjęły jeszcze decyzji. Czas trwania misji będzie zależał od stanu kapsuły, jak również od postępu prac nad kolejnym projektem, między innymi od gotowości kolejnej załogi.

NASA nie jest pewna, czy astronauci wezmą udział w spacerze kosmicznym, ale przeszli odpowiednie szkolenie. Ponadto załoga została przeszkolona do wzięcia udziału w wielu eksperymentach odbywających się na stacji kosmicznej.

Doug Hurley w trakcie testów przed misją Demo-2NASA

9. Powrót do domu

Niezależnie od tego, ile potrwa misja, procedura powrotu będzie wyglądała podobnie jak lot na ISS. Astronauci opuszczą ISS w kapsule Dragon. Statek ma automatycznie odłączyć się od stacji, a następnie ustawić kurs powrotu na Ziemię.

Statek kosmiczny Dragon opracowany przez prywatną amerykańską firmę SpaceXNASA

10. Odłączenie modułu serwisowego

W miarę zbliżania się do Ziemi, jeszcze przed wejściem w atmosferę, kapsuła Dragon 2 wyrzuci swój moduł serwisowy. Moduł jest cylindryczny i zawiera wbudowane w statek panele słoneczne i inne urządzenia potrzebne do lotu do i ze stacji kosmicznej. Moduł serwisowy jest wyrzucany po zakończeniu misji, by przygotować statek do lądowania na Ziemi.

11. Wejście w atmosferę

W kolejnym etapie Dragon wleci w atmosferę ziemską z prędkością około 27 tysięcy kilometrów na godzinę. Na skutek tarcia cząsteczek w atmosferze i sprężania powietrza wytworzy się opór spowalniający statek i jednocześnie ogrzewający zewnętrzną cześć kapsuły do temperatury sięgającej nawet 1600 stopni Celsjusza. Statek pokryty jest osłoną termiczną, która ochroni załogę przed wysoką temperaturą.

Kapsuła Dragon zbliża się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), aby przeprowadzić manewr dokowaniaNASA

Sam statek po wylądowaniu nie będzie jednak wyglądał tak jak przed startem, a efekt działania temperatury będzie widoczny gołym okiem.

12. Spadochrony

W kolejnym etapie Dragon otworzy cztery spadochrony, które zmniejszą jego prędkość opadania. Dzięki temu kapsuła będzie mogła wylądować w Oceanie Atlantyckim, u wybrzeży Florydy.

Kapsuła Dragon ląduje przy pomocy spadochronów. Zdjęcie z bezzałogowej misji SpaceX Demonstration Mission 1 w 2019 roku NASA/Cory Huston

13. Lądowanie w oceanie

Na pokładzie statku SpaceX GO Navigator będzie czekać na astronautów ekipa poszukiwawczo-ratunkowa. Pomogą wydostać się załodze z kapsuły, a także wyciągną z oceanu sam statek. Dragon ma wrócić na Przylądek Canaveral, gdzie pracownicy SpaceX i NASA będą poddawać go licznym i szczegółowym badaniom.

Kapsuła Dragon podczas lądowania po zakończeniu bezzałogowej misji SpaceX DM-1 w 2019 rokuNASA

Mijsa Demo-2, choć załogowa, wciąż jest misją testową. Żeby uznać ją za sukces, musi zostać spełniony szereg kryteriów, daleko wykraczających poza ten najważniejszy cel - czyli bezpieczne wysłanie ludzi na orbitę i sprowadzenie ich na Ziemię.

Ale jeśli tym razem wszystko pójdzie zgodnie z planem, wkrótce SpaceX będzie mógł regularnie przewozić astronautów NASA swoim statkiem na ISS.

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości

Do Wrocławia dotarła fala kulminacyjna na Odrze. Według relacji Tomasza Sikory z urzędu miejskiego Wrocławia, woda na Bystrzycy już powoli opada. W Trestnie poziom Odry wynosi około 600 centymetrów. Jak powiedział dyżurny na stanowisku kierowania komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu, wały cały czas są uszczelniane. - Cały czas na bieżąco uszczelniamy, ale nie przeciekają. Pilnujemy tego - podkreślał dyżurny.

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" we Wrocławiu

Umacniają wały, przerzucają worki. "Pełne zaangażowanie" we Wrocławiu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Na nagraniach ze śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej widać, jak volkswagen z impetem wjeżdża w forda, widać ludzi stojących przy rozbitych autach, porozrzucane przedmioty. Aresztowanych zostało trzech mężczyzn. Ostatni z podejrzanych, który miał spowodować wypadek - Łukasz Żak - jest poszukiwany, wystawiono za nim list gończy. Jak informowała prokuratura, w sprawie wypadku śledczy spotkali się z bezwzględnym mataczeniem i poplecznictwem.

Nagrania z wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Sprawca się ukrywa, prokuratura zszokowana skalą mataczenia

Nagrania z wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Sprawca się ukrywa, prokuratura zszokowana skalą mataczenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Fakty" TVN

- Dochodzą do mnie sygnały, że w niektórych urzędach te procedury znowu stają się barierą dla ludzi. Niektórzy urzędnicy wymagają danych, które nie są potrzebne - powiedział Donald Tusk na zakończenie posiedzenia sztabu kryzysowego. Premier zwrócił się do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor". Podkreślił, że na szczegółową weryfikację przyjdzie jeszcze czas.

Tusk do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor"

Tusk do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor"

Źródło:
tvn24.pl

- Zapowiada się pracowita noc dla naszego lotnictwa - mówił w środę w "Kropce nad i" szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Wiesław Kukuła. Dodał, że od poniedziałku rusza akcja "Feniks" - "największa operacja w historii Polski", w ramach której wojsko zaangażuje się w odbudowę terenów dotkniętych powodzią.

Wielka akcja polskiego wojska. "Pięć linii wysiłku"

Wielka akcja polskiego wojska. "Pięć linii wysiłku"

Źródło:
TVN24

- W ciągu 48 godzin w większości miejsc powinno być po kulminacji - ocenił podczas środowych obrad powodziowego sztabu kryzysowego we Wrocławiu premier Donald Tusk. - Pytanie jednak, czy wały wytrzymają. Najważniejsze jest, by dbać o wały - stwierdził szef rządu.

Tusk: to jest teraz najważniejsze

Tusk: to jest teraz najważniejsze

Źródło:
PAP

Zmarł Felicjan Andrzejczak, były wokalista Budki Suflera - potwierdził w rozmowie z tvn24.pl Tomasz Zeliszewski, perkusista zespołu. Andrzejczak śpiewał przeboje takie jak "Jolka, Jolka pamiętasz", "Czas ołowiu" czy "Noc komety". Miał 76 lat.

Nie żyje Felicjan Andrzejczak

Nie żyje Felicjan Andrzejczak

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Przetrwaliśmy. Były chwile trudne, były chwile grozy, ale na szczęście niewiele złego się stało - mówiła w "Tak jest" prezydentka Świdnicy (województwo dolnośląskie) Beata Moskal-Słaniewska. Jak opowiadała, podczas przygotowań zabrakło regularnej dostawy worków. - Wszystkie procedury trzeba zweryfikować, bo taka sytuacja może się powtórzyć - oceniła gościni TVN24.

"Czekanie trwało kilka godzin. Mieszkańcy się niecierpliwili, my także"

"Czekanie trwało kilka godzin. Mieszkańcy się niecierpliwili, my także"

Źródło:
TVN24

Zapora zbudowana na drodze z Nowogrodu Bobrzańskiego do Krzystkowic w woj. lubuskim zdała egzamin - przekazał wieczorem mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej. Jak mówił strażak, sytuacja w Nowogrodzie Bobrzańskim się ustabilizowała. Sytuacja poprawiła się także na Odrze w Cigacicach koło Zielonej Góry i w regionie lubuskim. - Na obecną chwilę nie ma zagrożenia ze strony rzeki Odra - ocenił strażak.

"Zapora zdała egzamin"

"Zapora zdała egzamin"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Fala wezbraniowa na Odrze zmierza w kierunku Wrocławia. Jak obecnie wygląda stan rzeki w stolicy Dolnego Śląska - można to śledzić na żywo, dzięki kamerze internetowej z widokiem na rzekę oraz panoramę centrum miasta. Obraz live można oglądać w TVN24 GO.

Wrocław. Fala powodziowa na Odrze - kamera na żywo

Wrocław. Fala powodziowa na Odrze - kamera na żywo

Źródło:
tvn24.pl

- To miasto nie jest gotowe na zarządzanie kryzysowe. Służbami nikt nie zarządza - mówiła na antenie TVN24 mieszkanka Stronia Śląskiego. Zareagował premier Donald Tusk i poinformował o przejęciu zarządzania kryzysowego od burmistrzów Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego. - Robiliśmy, co mogliśmy, żeby dramat małych miejscowości był słyszalny. Jeśli poskutkowało, to znaczy, że te apele były skuteczne - powiedział w rozmowie w "Faktach po Faktach" Tomasz Nowicki, burmistrz Lądka-Zdroju.

Burmistrzowie odsunięci od zarządzania kryzysowego: ułatwi nam to podniesienie się z kolan

Burmistrzowie odsunięci od zarządzania kryzysowego: ułatwi nam to podniesienie się z kolan

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
"Jaka ewakuacja? Ja nic nie wiem. Przydałaby się szczekaczka, żeby ktoś mówił, co robić"

"Jaka ewakuacja? Ja nic nie wiem. Przydałaby się szczekaczka, żeby ktoś mówił, co robić"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prawo i Sprawiedliwość kolejny dzień krytykuje rząd za sytuację powodzian. We wtorek poseł Mariusz Błaszczak przekonywał, że brak zbiorników w Kotlinie Kłodzkiej to wina Niemców i "uleganie religii klimatycznej". Z kolei Anna Zalewska w 2019 roku, jako przedstawicielka koalicji rządzącej, zapewniała, że nie powstanie więcej zbiorników retencyjnych. Teraz oskarża o ich brak Komisję Europejską.

Anna Zalewska w 2019 roku zgadzała się z tym, żeby nie budować więcej zbiorników, dziś oskarża Brukselę

Anna Zalewska w 2019 roku zgadzała się z tym, żeby nie budować więcej zbiorników, dziś oskarża Brukselę

Źródło:
Fakty TVN

W niedzielę Andrzej Duda ma spotkać się w miejscowości zwanej Amerykańską Częstochową z Donaldem Trumpem. Spotkanie polskiego prezydenta z kandydatem na prezydenta USA w szczycie kampanii może być odczytane jako wsparcie.

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Wizyta odbędzie się w ważnym miejscu dla Polonii

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Wizyta odbędzie się w ważnym miejscu dla Polonii

Źródło:
Fakty TVN

Kiedyś dała tysiącom kobiet szanse na usamodzielnienie się, teraz składa wniosek o bankructwo. Tupperware, działająca od 78 lat amerykańska marka plastikowych pojemników na żywność, która przynosi straty, złożyła wniosek o upadłość i poszukuje nowych właścicieli, próbując przyciągnąć młodszych klientów.

Legendarna marka w tarapatach. Kiedyś pomogła usamodzielnić się kobietom, teraz bankrutuje

Legendarna marka w tarapatach. Kiedyś pomogła usamodzielnić się kobietom, teraz bankrutuje

Źródło:
BBC

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

Hubert Różyk złożył w środę rano rezygnację z funkcji rzecznika prasowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W ostatnim czasie pojawiły się kontrowersje związane z zapowiedziami programów pomocowych resortu klimatu, w którym zatrudniony był Różyk.

Dymisja w ministerstwie po kontrowersyjnej wypowiedzi

Dymisja w ministerstwie po kontrowersyjnej wypowiedzi

Źródło:
tvn24.pl

Beata Kempa, była europosłanka PiS, ma nowe stanowisko. Będzie doradzać prezydentowi. "Czas trudny, w moim regionie kataklizm powodzi i ogrom cierpienia. Pierwsze sprawy związane z kierunkami działań zostały omówione" - napisała.

Beata Kempa ma nowe stanowisko

Beata Kempa ma nowe stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pacjentów można ewakuować, ale komory hiperbarycznej, tomografu czy rezonansu nie da się przenieść na wyższe piętro. Szpital w Nysie został zniszczony przez wielką wodę, ale Fundacja TVN pomoże go odbudować. Można pomóc, robiąc przelew bankowy, wysyłając SMS lub blika, albo oglądając specjalny blok reklamowy już w piątek po "Faktach". 

Fundacja TVN pomoże odbudować szpital w Nysie. Wesprzeć tę akcję mogą też widzowie

Fundacja TVN pomoże odbudować szpital w Nysie. Wesprzeć tę akcję mogą też widzowie

Źródło:
Fakty TVN

Podczas gdy południowo-zachodnia Polska zmaga się z katastrofalnymi powodziami, wschodnio-centralna część kraju odnotowuje susze. Jednak wątpiących w ocieplenie klimatu nawet to nie przekonuje, że właśnie doświadczamy jego skutków. Eksperci tłumaczą, dlaczego przeciwne zjawiska występują jednocześnie. I przestrzegają, że tak już będzie.

Powódź i susza jednocześnie? "Nienormalność staje się nową normalnością"

Powódź i susza jednocześnie? "Nienormalność staje się nową normalnością"

Źródło:
Konkret24

Południowo-zachodnia Polska mierzy się z powodzią. Na wielu terenach trwa walka z żywiołem, w innych miejscach mieszkańcy przygotowują się do nadejścia wielkiej wody lub usuwają skutki kataklizmu. Są miejscowości niemal doszczętnie zniszczone. Jak o tej dramatycznej sytuacji rozmawiać z dziećmi? O czym pamiętać, by nie wzmagać w nich lęku? Na te pytania odpowiada w rozmowie z tvn24.pl Marta Wojtas, psycholożka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi? Psycholog wskazuje "kluczowy element"

Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi? Psycholog wskazuje "kluczowy element"

Źródło:
tvn24.pl

Nowy podwariant wirusa SARS-CoV-2 o nazwie XEC rozprzestrzenia się na świecie i za kilka tygodni może być dominujący - ostrzega BBC News. Stwierdzono go już między innymi w Norwegii, Ukrainie i Niemczech, w Polsce eksperci na razie nie potwierdzają wykrycia podwariantu. - Pojawienie się XEC być może da się odczuć jeszcze tej zimy - przewiduje w rozmowie z tvn24.pl wirusolog prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Rozprzestrzenia się nowy podwariant koronawirusa. "Być może da się to odczuć jeszcze tej zimy"

Rozprzestrzenia się nowy podwariant koronawirusa. "Być może da się to odczuć jeszcze tej zimy"

Źródło:
PAP, The Independent, tvn24.pl

W ostatnią sobotę policja zatrzymała dowód rejestracyjny pojazdu, którym podróżował Jarosław Kaczyński. Kierowca samochodu został dodatkowo ukarany mandatem. Powodem interwencji były zbyt ciemne szyby auta. Co przepisy mówią o takich modyfikacjach?  

Modyfikacja, która unieruchomiła samochód wożący Jarosława Kaczyńskiego. Kiedy jest niedozwolona?

Modyfikacja, która unieruchomiła samochód wożący Jarosława Kaczyńskiego. Kiedy jest niedozwolona?

Źródło:
tvn24.pl

Co najmniej 14 osób zginęło, a ponad 450 jest rannych w wyniku kolejnych eksplozji w Libanie - podał w środę Reuters. Podobnie jak dzień wcześniej, doszło do wybuchów urządzeń elektronicznych.

Krótkofalówki, smartfony i panele. Seria eksplozji

Krótkofalówki, smartfony i panele. Seria eksplozji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

W oscarowym wyścigu w najbliższych miesiącach Polskę reprezentować będzie "Pod wulkanem" Damiana Kocura. - Ta bardzo autorska wypowiedź jest niezwykle inkluzywna i uniwersalna - powiedział w rozmowie z tvn24.pl Mikołaj Lizut, producent filmu. Dodał, że jest "przeszczęśliwy" w związku z werdyktem komisji oscarowej. Dyrektorka PISF-u Karolina Rozwód zapewniła, że w budżecie instytutu "są zabezpieczone pieniądze" na kampanię oscarową filmu. Kwoty jednak nie zdradziła.

Film "szalenie delikatny", dotyka "najtrudniejszych tematów"

Film "szalenie delikatny", dotyka "najtrudniejszych tematów"

Źródło:
tvn24.pl

Salon sukien ślubnych z Kłodzka został kompletnie zniszczony. Anna Gdowik prowadziła go w tym miejscu od ośmiu lat. Udało się uratować tylko kilka sukien i maszyny do szycia. - Nie mogę patrzeć na to, co tam się stało - mówi właścicielka. Ale nie przestaje pracować.

"Była kryzysowa narzeczona, są powodziowe panny młode"

"Była kryzysowa narzeczona, są powodziowe panny młode"

Źródło:
tvn24.pl