Wybory samorządowe już 7 kwietnia. Aby móc w nich zagłosować, do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Jakie dokumenty można okazać komisji, by wydała karty do głosowania?
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a ewentualna druga tura - 21 kwietnia. W głosowaniach wybierzemy radnych gmin, powiatów, sejmików województw, w przypadku Warszawy radnych dzielnic, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7:00 do godz. 21:00.
Kodeks wyborczy jasno wskazuje, że przed przystąpieniem do głosowania wyborca musi okazać obwodowej komisji wyborczej dokument umożliwiający stwierdzenie jego tożsamości. Dopiero wtedy możliwe będzie wydanie mu kart do głosowania, co wyborca potwierdza, podpisując się ręcznie w spisie wyborców.
Jaki dokument zabrać ze sobą do lokalu wyborczego?
To, jaki dokument umożliwi nam oddanie głosu w tych wyborach, reguluje uchwała nr 102/2024 PKW z 4 marca w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych. Napisano w niej, że komisja "sprawdza tożsamość wyborcy na podstawie dowodu osobistego lub każdego innego dokumentu ze zdjęciem, pod warunkiem, że ustalenie tożsamości wyborcy na jego podstawie nie budzi wątpliwości".
Oprócz dowodu może to być więc na przykład paszport, prawo jazdy czy legitymacja studencka. Może to być nawet dokument, "który utracił ważność, pod warunkiem że ustalenie tożsamości na jego podstawie nie budzi wątpliwości".
W lokalu wyborczym można okazać także aplikację mObywatel, bez konieczności posiadania ze sobą innych fizycznych dokumentów. Wtedy komisja zwróci uwagę, czy wyświetlające się w niej dane są wiarygodne, bezpieczne i aktualne. "W lokalu wyborczym możesz okazać aktualny mDowód. To pełnoprawny dokument, którym potwierdzisz swoją tożsamość na terenie Polski. Pamiętaj, że skorzystasz z niego także w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu" - podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji. Przypomina również, że w aplikacji mObywatel 2.0, dzięki usłudze Wybory, można sprawdzić m.in. swoje dane w rejestrze wyborców, swoje prawo wyborcze i adres lokalu wyborczego, w którym możemy zagłosować.
Źródło: tvn24.pl