Referenda w sprawie aborcji. Tak głosowali Amerykanie

Źródło:
Guardian, Reuters, PAP
Aborcja w USA pod znakiem zapytania. Wideo archiwalne
Aborcja w USA pod znakiem zapytania. Wideo archiwalne tvn24
wideo 2/21
Aborcja w USA pod znakiem zapytania. Wideo archiwalne tvn24

W 10 stanach USA wyborcy we wtorek oddali głos nie tylko w wyborach prezydenckich, lecz także w referendach na temat zagwarantowania prawa do aborcji, poprzez wpisanie go do stanowej konstytucji. Głosowanie w tej sprawie odbyło się w Arizonie, Kolorado, Florydzie, Maryland, Missouri, Montanie, Nebrasce, Nevadzie, Dakocie Południowej i Nowym Jorku.

Aborcja była jednym z głównych tematów tegorocznej kampanii wyborczej w USA, ze względu na zniesienie przez Sąd Najwyższy - dzięki głosom konserwatywnych sędziów nominowanych przez Donalda Trumpa - powszechnego prawa do aborcji.

CNN: Donald Trump prezydentem USA. Czytaj relację

Kamala Harris zarzucała republikanom, że chcą wprowadzić federalny zakaz aborcji i obiecywała podpisać ustawę przywracającą stan poprzedni.

Tymczasem Trump podczas kampanii złagodził nieco swoje stanowisko w tej kwestii. Choć opowiadał się za utrzymaniem obecnego stanu - a więc pozostawieniem sprawy aborcji w gestii poszczególnych stanów - to przyznał, że niektóre stanowe restrykcje idą za daleko.

Przeprowadzone równolegle z wyborami prezydenckimi referenda aborcyjne były efektem decyzji Sądu Najwyższego USA z 2022 roku, który uchylił wyrok w sprawie Roe vs Wade, czyli wyrok z 1973 roku, który uznał aborcję w USA za legalną przez cały okres ciąży, pozwalając jednak stanom na wprowadzenie regulacji ograniczających możliwość aborcji w drugim i trzecim trymestrze.

Projekty poprawek do stanowych konstytucji nie były wszędzie takie same. W niektórym miejscach miały stanowić gwarancję już obowiązującego prawa, w innych zakładały liberalizację restrykcyjnych przepisów. Oto, jak głosowali wyborcy w poszczególnych stanach.

Arizona

Obecnie aborcja w Arizonie jest legalna do 15. tygodnia ciąży. We wtorek wyborcy decydowali, czy zezwolić na aborcję do momentu osiągnięcia przez płód zdolności do przeżycia pozaustrojowego, co zazwyczaj uważa się za około 24. tydzień ciąży. Projekt poprawki do konstytucji stanowej zakłada również możliwość aborcji po tym terminie, jeśli byłoby to konieczne w celu ochrony życia i zdrowia matki. Aby uchwała została przyjęta, potrzeba było ponad 50 proc. głosów.

W referendum mieszkańcy stanu, który był jednym z kluczowych pól bitwy w wyborach prezydenckich, opowiedzieli się za przyjęciem poprawki.

Kolorado

W Kolorado aborcja jest dozwolona bez ograniczeń. Poprawka 79. do konstytucji stanu ma na celu utrwalenie tego prawa i uchylenie obecnej poprawki konstytucyjnej, która uniemożliwia wykorzystywanie funduszy stanowych na pokrycie kosztów aborcji. Do jej uchwalenia wymagane było co najmniej 55 proc. głosów.

Mieszkańcy stanu zagłosowali za przyjęciem poprawki.

Protesty w USA przeciwko zaostrzeniu prawa do aborcji (zdjęcie archiwalne)Shutterstock

Floryda

Obowiązujące obecnie prawo na Florydzie zabrania aborcji po sześciu tygodniach, chyba że spełniony jest jeden z warunków: dwóch lekarzy stwierdza, że aborcja jest konieczna w celu ochrony życia matki; przedstawione zostaje zaświadczenie lekarskie o nagłym wypadku medycznym; dwóch lekarzy zaświadcza, że płód ma śmiertelną wadę w drugim trymestrze; ciąża jest wynikiem gwałtu, kazirodztwa lub handlu ludźmi (w takim przypadku zabieg jest dozwolony do 15. tygodnia).

Projekt uchwały zakładał prawo do aborcji do czasu osiągnięcia przez płód zdolności do przeżycia pozaustrojowego (ok. 24. tydzień ciąży). Do jej przyjęcia potrzebnych było co najmniej 60 proc. głosów.

Mieszkańcy Florydy opowiedzieli się jednak przeciw liberalizacji prawa aborcyjnego.

Maryland

W Maryland obecnie nie ma ograniczeń dotyczących aborcji. Do tego, by prawo do aborcji zostało wpisane do konstytucji stanowej, potrzeba było ponad 50 proc. głosów.

Mieszkańcy stanu opowiedzieli się w referendum za poprawką cementującą w stanowym prawie "prawo jednostek do wolności reprodukcyjnej".

Missouri

W Missouri do tej pory aborcja była zakazana, z wyjątkiem nagłych wypadków medycznych, bez wyjątku gwałtu lub kazirodztwa. Poprawka 3. do konstytucji miałaby zezwolić na aborcję do momentu osiągnięcia przez płód zdolności do życia pozaustrojowego, czyli do ok. 24. tygodnia ciąży. Do zatwierdzenia wymagane było ponad 50 proc. głosów.

We wtorkowym referendum mieszkańcy stanu opowiedzieli się za poprawką.

Montana

W Montanie aborcja jest legalna. Projekt zmiany prawa aborcyjnego w tym stanie ma na celu zapisanie w konstytucji stanu prawa do aborcji do momentu osiągnięcia przez płód zdolności do przeżycia pozaustrojowego (24. tydzień ciąży). Do przyjęcia poprawki potrzeba ponad 50 proc. głosów.

Wyniki referendum w Montanie nie są jeszcze znane.

Nebraska

W Nebrasce obowiązuje przyjęta w ubiegłym roku ustawa, zakazująca m.in. wykonywania aborcji po 12. tygodniu ciąży. We wtorek na karcie do głosowania w tym stanie znalazły się dwie konkurujące inicjatywy związane z aborcją: 434 i 439.

Inicjatywa 434 zakłada zmianę konstytucji stanu poprzez wpisanie do niej zakazu aborcji w drugim i trzecim trymestrze, z wyjątkiem nagłych przypadków medycznych lub w przypadku gwałtu lub kazirodztwa. Tutaj mieszkańcy stanu zagłosowali na "tak".

Inicjatywa 439 ustanowiłaby podstawowe prawo do aborcji do momentu osiągnięcia przez płód zdolności do życia lub gdy byłoby to konieczne do ochrony życia lub zdrowia matki. Wyborcy w Nebrasce odrzucili ten projekt w referendum.

Wybory w USA 2024PAP/EPA

Nevada

W Nevadzie aborcja jest legalna przez pierwsze 24 tygodnie ciąży. Prawo to obowiązuje od 1990 r. Referendum miało na celu zmianę konstytucji stanu i ustanowienie legalności aborcji jako prawa podstawowego, gwarantującego możliwość przerwania ciąży do momentu osiągnięcia przez płód zdolności do przeżycia pozaustrojowego oraz po tym czasie, jeśli zdrowie lub życie matki będzie zagrożone.

Mieszkańcy Nevady opowiedzieli się za poprawką. By została wprowadzona do stanowej konstytucji, referendum musi zostać jednak powtórzone w 2026 roku.

Nowy Jork

Aborcja w Nowym Jorku jest możliwa do momentu osiągnięcia przez płód zdolności do przeżycia pozaustrojowego.

Wtorkowe referendum dotyczyło rozszerzenia poprawki do konstytucji stanu o równe prawa uwzględniające orientację seksualną, tożsamość płciową, ekspresję płciową, ciążę oraz autonomię w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Zwolennicy projektu twierdzili, że przyjęcie tej propozycji uniemożliwiłoby władzom ustawodawczym stanu ograniczanie dostępu do aborcji w przyszłości.

Wyborcy w stanie zagłosowali za poprawką.

Dakota Południowa

W Dakocie Południowej aborcja jest uznawana za przestępstwo, za wyjątkiem sytuacji, kiedy życie matki jest zagrożone. Zakaz przerywania ciąży wszedł w życie po tym, jak w 2022 roku Sąd Najwyższy USA uchylił wyrok Roe vs Wade, otwierając możliwość zakazywania aborcji na poziomie stanów. 

We wtorek mieszkańcy Dakoty Północnej odrzucili propozycję dodania do stanowej konstytucji poprawki gwarantującej prawo do aborcji w pierwszym trymestrze ciąży.

Autorka/Autor:momo/kab

Źródło: Guardian, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zbierze się w poniedziałek w trybie pilnym, by omówić kwestię Syrii - poinformowały agencje AFP i dpa, powołując się na źródła w dyplomacji. O zwołanie posiedzenia zawnioskowała w niedzielę Rosja.

Pilne zebranie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Na wniosek Rosji

Pilne zebranie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Na wniosek Rosji

Źródło:
PAP

Obalony syryjski dyktator Baszar Al-Asad uciekł z kraju i - jak podają rosyjskie agencje - przybył do Moskwy, gdzie dostał azyl. Amerykanie przeprowadzili naloty na cele tak zwanego Państwa Islamskiego w Syrii. Policja odnalazła ciało zaginionego przed kilkoma dniami wykładowcy. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 9 grudnia.

Asad uciekł z kraju, Amerykanie zbombardowali cele w Syrii, policja odnalazła ciało wykładowcy

Asad uciekł z kraju, Amerykanie zbombardowali cele w Syrii, policja odnalazła ciało wykładowcy

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

W programie "W kuluarach" dziennikarze TVN24 i "Faktów" TVN dyskutowali o pomysłach kandydatów na prezydenta na wygraną w wyborach. Na czym zależy sztabowi kandydata PiS Karola Nawrockiego? - Zależy im na rozpoznawalności. Lodówka na plecach, bieganie, boks to jest to, co daje mu rozpoznawalność i oni ją na tym budują - wskazywała Arleta Zalewska. Agata Adamek przekazała, że jednym z planów sztabowców kandydata KO Rafała Trzaskowskiego jest objazd po Polsce śladem "odwróconej litery L".

"Mieli przygotowanych kilka spotów, już ich nie będą emitować"

"Mieli przygotowanych kilka spotów, już ich nie będą emitować"

Źródło:
TVN24

Amerykańskie siły przeprowadziły w niedzielę dziesiątki nalotów na cele Państwa Islamskiego w środkowej Syrii. Taką informację podało za pośrednictwem mediów społecznościowych Centralne Dowództwo USA (CENTCOM). Do obecnej sytuacji w Syrii odniósł się również Joe Biden, który zapowiedział wsparcie dla Syryjczyków w tworzeniu nowego państwa.

Amerykanie zaatakowali cele Państwa Islamskiego w Syrii

Amerykanie zaatakowali cele Państwa Islamskiego w Syrii

Źródło:
Reuters, PAP

Nowojorska policja udostępniła dwa nowe zdjęcia mężczyzny, który jest podejrzany o morderstwo szefa giganta ubezpieczeniowego Briana Thompsona. FBI oferuje nagrodę w wysokości do 50 tysięcy dolarów za informacje związane z zabójstwem.

Trwa obława po morderstwie w Nowym Jorku. Nowe zdjęcia podejrzanego

Trwa obława po morderstwie w Nowym Jorku. Nowe zdjęcia podejrzanego

Źródło:
PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę w mediach społecznościowych, że od początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji Ukraina straciła 43 tysiące żołnierzy, a 370 tysięcy zostało rannych.

Zełenski podał, ilu żołnierzy straciła Ukraina

Zełenski podał, ilu żołnierzy straciła Ukraina

Źródło:
PAP

W Szarowie w Małopolsce kierująca samochodem osobowym z niewyjaśnionych przyczyn wjechała przez szybę do hotelu. Nikomu nic się nie stało. Policja ustala okoliczności tego zdarzenia.

Samochodem wjechała przez szybę do hotelu

Samochodem wjechała przez szybę do hotelu

Źródło:
tvn24.pl

Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie poinformował w niedzielę o śmierci profesora tej uczelni Mirosława Kurkowskiego, z którym rodzina nie miała kontaktu od 3 grudnia. W niedzielę częstochowska policja poinformowała o znalezieniu samochodu Kurkowskiego, w środku było ciało.

Zaginięcie wykładowcy. Uczelnia poinformowała o jego śmierci

Zaginięcie wykładowcy. Uczelnia poinformowała o jego śmierci

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Syryjscy rebelianci obalili rządy Baszara al-Asada, upadły dyktator uciekł z kraju. Rosyjskie agencje - powołując się na źródła na Kremlu - przekazały po południu, że Asad i jego rodzina przebywają w Rosji i otrzymali tam azyl. Na razie nie ma jednak oficjalnych i potwierdzonych informacji o tym, gdzie znajduje się były już przywódca Syrii.

Gdzie jest Asad? Rosyjskie agencje: przybył do Moskwy, dostał azyl

Gdzie jest Asad? Rosyjskie agencje: przybył do Moskwy, dostał azyl

Źródło:
PAP, Reuters

Premier Donald Tusk skomentował w mediach społecznościowych sytuację w Syrii, gdzie rebelianci ogłosili upadek reżimu Baszara al-Asada.

Tusk o tym, co "uświadomiły światu" wydarzenia w Syrii

Tusk o tym, co "uświadomiły światu" wydarzenia w Syrii

Źródło:
PAP

Ściśle chroniony gatunek czarnej pszczoły zaobserwowano na kampusie Uniwersytetu Wrocławskiego. Zadrzechnia czarnoroga jest owadem ciepłolubnym, a w Polsce należy do rzadkości.

Czarne pszczoły pojawiły się we Wrocławiu

Czarne pszczoły pojawiły się we Wrocławiu

Źródło:
PAP, uwr.edu.pl

Na nagraniu z miesięcznicy smoleńskiej 10 września widać, jak Jarosław Kaczyński uderza ręką w twarz aktywistę. Za to właśnie Sejm uchylił prezesowi PiS immunitet. Publikujemy wideo, które zostało wcześniej zaprezentowane posłom na posiedzeniu komisji regulaminowej.

Za to Kaczyński stracił immunitet. Nagranie

Za to Kaczyński stracił immunitet. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Liczne nagrania przedstawiają sceny z wnętrz dwóch pałaców obalonego prezydenta Baszara Al-Asada. Widać na nich, że do środka weszli zarówno rebelianci, jak i cywile. Bojownicy oddają strzały na znak zwycięstwa, a cywile plądrują wnętrza.

Rebelianci i cywile weszli do pałaców Asada. Nagrania

Rebelianci i cywile weszli do pałaców Asada. Nagrania

Źródło:
PAP, Reuters

Syria przez ponad pół wieku znajdowała się pod rządami Asadów. W 1970 roku w wyniku puczu wojskowego do władzy doszedł Hafiz al-Asad, a po jego śmierci w 2000 roku rządy objął jego syn Baszar. 8 grudnia uciekł z kraju, gdy do stolicy weszły zbrojne oddziały jego przeciwników.

Ojciec i syn rządzili Syrią przez ponad pół wieku. Skończyły się czasy Asadów

Ojciec i syn rządzili Syrią przez ponad pół wieku. Skończyły się czasy Asadów

Źródło:
PAP

Reżim w Damaszku upadł i to w zasadzie bez walki - powiedziała arabistka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sara Nowacka. W jej ocenie do sukcesu rebeliantów przyczyniły się ich "uśpione komórki" w syryjskiej stolicy oraz osamotnienie Baszara al-Asada. Jak mówiła, choć syryjska opozycja jest mocno zradykalizowana, a ugrupowanie, które rozpoczęło ofensywę ma terrorystyczne korzenie, "duża część społeczeństwa wita nową rzeczywistość z nadzieją, może nawet radością".

Terrorystyczne korzenie radykałów. Kto obalił reżim i co to oznacza dla Syrii?

Terrorystyczne korzenie radykałów. Kto obalił reżim i co to oznacza dla Syrii?

Źródło:
TVN24

Marynarze ze statku "Jawor" wrócili do Europy - poinformował rzecznik Polskiej Żeglugi Morskiej. Ponad dwa miesiące temu załoga została zatrzymana w brazylijskim porcie w Sao Luis. - Od piątku organizowaliśmy ich powrót. Kupiliśmy bilety do Warszawy, Berlina, Krakowa, Sofii i Bukaresztu – przekazał rzecznik.

Nowe informacje o załodze statku "Jawor"

Nowe informacje o załodze statku "Jawor"

Źródło:
PAP

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Burmistrz Nowego Jorku poinformował, że policja jest coraz bliżej zatrzymania podejrzanego o zamordowanie szefa największej w USA firmy ubezpieczeniowej UnitedHealthcare Briana Thompsona. - Sieć się zaciska - stwierdził Eric Adams, zarazem były policjant. FBI oferuje do 50 tysięcy dolarów nagrody za pomoc w ujęciu zabójcy.

Szukają mordercy szefa giganta ubezpieczeniowego. "Sieć się zaciska"

Szukają mordercy szefa giganta ubezpieczeniowego. "Sieć się zaciska"

Źródło:
PAP

Coraz częściej lekki mróz ma panować nie tylko nocami. Jakiej aury możemy się spodziewać przed świętami Bożego Narodzenia? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: do świąt na granicy jesieni z zimą

Pogoda na 16 dni: do świąt na granicy jesieni z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chińskie platformy sprzedażowe mają za sobą rok pełen kryzysów wizerunkowych: USA i UE zapowiadały przyjrzenie się ich interesom, pojawiły się problemy z wejściem na giełdę, a kolejne raporty organizacji pozarządowych ujawniały, że firmy miały korzystać z niewolniczej pracy i sprzedawać produkty zanieczyszczone toksycznymi substancjami. - To nic nie zmienia - uważa Sylwia Czubkowska, autorka książki "Chińczycy trzymają nas mocno". - Tym tematem interesuje się część konsumentów, ale politycy niespecjalnie.

Chińskie platformy szturmem biorą rynek. "Jako społeczeństwo i państwo przegrywamy"

Chińskie platformy szturmem biorą rynek. "Jako społeczeństwo i państwo przegrywamy"

Źródło:
tvn24.pl

Do końca akcji charytatywnej Szlachetna Paczka pozostało pięć dni i kilka godzin, a bez wsparcia wciąż pozostaje ponad 2 tysiące rodzin. Wolontariusze apelują o przekazywanie i zgłaszanie się do pomocy. - Nie było roku, w którym aż tak potrzebowalibyśmy darczyńców - powiedziała w rozmowie z TVN24 prezes stowarzyszenia Wiosna i wolontariuszka Szlachetnej Paczki Joanna Sadzik.

"Nie było roku, w którym aż tak potrzebowalibyśmy darczyńców"

"Nie było roku, w którym aż tak potrzebowalibyśmy darczyńców"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Znamy już nominacje we wszystkich kategoriach konkursu Grand Press. Wyróżnionych zostało aż szesnaście materiałów autorstwa dziennikarzy TVN, TVN24 i tvn24.pl. Robert Zieliński z portalu tvn24.pl otrzymał trzy nominacje w dwóch kategoriach.

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Aktualizacja:
Źródło:
Grand Press
Ostatnie Pokolenie. Chuligańskie wybryki czy uprawnione obywatelskie nieposłuszeństwo?

Ostatnie Pokolenie. Chuligańskie wybryki czy uprawnione obywatelskie nieposłuszeństwo?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W niedzielę odbyła się pierwsza msza w odbudowanej po pożarze z 2019 roku paryskiej katedrze Notre Dame. Uczestniczył w niej między innymi prezydent Francji Emmanuel Macron. Od niedzielnego wieczora katedra znów jest dostępna dla wszystkich.

Pierwsza msza w odbudowanej katedrze Notre Dame

Pierwsza msza w odbudowanej katedrze Notre Dame

Źródło:
PAP