Setki osób w kolejce przed konsulatem w Splicie. Polacy czekali długie godziny, aby oddać głos

Aktualizacja:
Autor:
tmw,
akw/pm,adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Kolejka do lokalu wyborczego w chorwackim Splicie
Kolejka do lokalu wyborczego w chorwackim Splicie
wideo 2/25
Kolejka do lokalu wyborczego w chorwackim Splicie

Państwowa Komisja Wyborcza nie przedłużyła ciszy wyborczej, ale głosowanie w Chorwacji po godzinie 21 nadal trwało. Odpoczywający tam na wakacjach Polacy głosujący w konsulacie na ulicy Istarskiej w Splicie w nocy z niedzieli na poniedziałek wciąż czekali na wrzucenie kart do urny wyborczej. Na nagraniach widać długą kolejkę osób stojących po zmroku przed lokalem wyborczym.

Polacy w Chorwacji w drugiej turze wyborów prezydenckich mogli głosować w ambasadzie w Zagrzebiu i w konsulacie w Splicie. Z wieczornych nagrań przesłanych do redakcji TVN24 i Kontakt 24 wynika, że w nocy z niedzieli na poniedziałek Polacy nadal czekali na oddanie głosu w dalmatyńskim mieście.

Chorwackie media: głosujący Polacy zablokowali Split

W niedzielę po południu lokalny dziennik "Slobodna Dalmacija" na swojej stronie internetowej opublikował zdjęcia kolejki sprzed lokalu wyborczego w konsulacie honorowym. Serwis podał, że na ulicy Istarskiej zauważono ogromny tłum, a przechodnie pytali, co się dzieje. Chorwackie media poinformowały, że kolejka do lokalu wyborczego miała kilkaset metrów i ciągnęła się przez kilka ulic. Wśród oczekujących było wielu rodziców z dziećmi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Głosowanie w Splicie
Głosowanie w SplicieKarolina / Kontakt 24

"Muszę przyznać, że nas również zaskoczyła duża liczba zarejestrowanych. W ciągu dnia oczekujemy około 3 tysięcy polskich obywateli, którzy są w Dalmacji i zarejestrowali się do głosowania. W pierwszej turze zarejestrowało się 390 polskich wyborców" - powiedział w rozmowie z serwisem dalmatinskiportal.hr konsul honorowy RP w Splicie Josip Roglić.

Jak wyjaśnił portal, w konsulacie przestrzegane są wszystkie zalecenia epidemiczne, jednak oczekujący na zewnątrz sami indywidualnie są odpowiedzialni za ich przestrzeganie.

Zdjęcia i wideo z glosowania w Splicie oraz innych miejsc otrzymujemy na Kontakt 24 >>>

Tłumy w kolejce do lokalu wyborczego w chorwackim SplicieKontakt24

Wezwano policję

Serwis internetowy Index podał, że mieszkańcy budynku, w którym znajduje się konsulat, wezwali policję, ta jednak stwierdziła, że nie doszło do naruszenia porządku publicznego i miru domowego. W odpowiedzi na pytanie o to, czy naruszono zasady postępowania w związku z epidemią COVID-19, funkcjonariusze stwierdzili, że tym się nie zajmują.

Do głosowania w Spilicie odniósł się na konferencji prasowej o godzinie 13.30 przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. - Z informacji, które uzyskaliśmy, liczba osób, która chce oddać głos bezpośrednio, zwiększyła się w porównaniu do pierwszej tury blisko dziesięciokrotnie. Stąd te kolejki - powiedział.

Wybory w Splicie
Wybory w SplicieMarek / Kontakt 24

Autor:tmw, akw/pm,adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości