Program wyborczy Konfederacji na wybory parlamentarne 2023 roku nosi nazwę "Konstytucja Wolności". Wiele miejsca poświęcono w nim kwestiom gospodarczym, rolnictwu i obronności, ale nie tylko. Oto, co znalazło się w programie Konfederacji.
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października, a do 13 października potrwa kampania wyborcza. Partie biorące udział w wyścigu po głosy obywateli przedstawiły już swoje programy wyborcze.
Konfederacja zaprezentowała swój program pod koniec czerwca. Dokument nosi nazwę "Konstytucja Wolności" i liczy 116 stron oraz dziewięć rozdziałów: 1. Pierwsza kadencja Konfederacji. 2019-2023, 2. Proste i niskie podatki, 3. Skuteczna polityka unijna, 4. Bon edukacyjno-opiekuńczy, 5. Bezpieczeństwo żywnościowe, 6. Bezpieczne granice, 7. Polska pełna energii, 8. Mieszkania tańsze o 30%!, 9. Rozbicie monopolu NFZ.
Konfederacja. Program wyborczy 2023
W programie wyborczym Konfederacji wiele miejsca poświęcono kwestiom gospodarczym. Wśród obietnic znalazły się między innymi takie hasła, jak:
- Kwota wolna od podatku w wysokości 12x minimalnego wynagrodzenia (ZOBACZ TEŻ: Plany podatkowej rewolucji. Co nam szykują partie)
- Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców (ZOBACZ TEŻ: Składki, podatki, urlopy. Oto propozycje dla przedsiębiorców)
- Likwidacja 15 podatków
- Tanie paliwo, tani węgiel, prąd bez VAT
Partia przedstawiła też sporo obietnic dotyczących rolnictwa. Wśród 10-punktowego programu w tym obszarze znalazło się m.in. "zatrzymanie nieuczciwej konkurencji z Ukrainy". Konfederacja uważa, że dopuszczenie ukraińskich produktów rolnych na unijny rynek "było ogromnym błędem Komisji Europejskiej i rządu premiera Morawieckiego".
Oprócz tego w programie wspomniano o "swobodzie działalności rolnej" - tutaj Konfederacja zaznacza, że "odrzuca ideologiczną politykę klimatyczną Unii Europejskiej" oraz że nie zgadza się na "pełzającą likwidację hodowli i chowu zwierząt w Polsce". W programie partii pojawiło się też hasło "polskiej ziemi w polskich rękach", które w praktyce oznacza dążenie do tego, by "zbyt duża część własności ziemi nie znalazła się w rękach zagranicznych właścicieli".
ZOBACZ TEŻ: Bosak o wyjściu Polski z UE: "Nigdy takiego celu nie postawiliśmy". A co mówili? Mentzen tłumaczy, "dlaczego nie należy inwestować w ZUS". Ekonomiści: bzdura, nadużycie
Konfederacja uważa także, że organizacje sprzeciwiające się hodowli zwierząt powinny mieć zakaz wstępu na teren gospodarstw rolnych. Według partii rolnicy powinni mieć możliwość "samodzielnego odłowu zwierząt niszczących uprawy rolne na swojej ziemi" oraz mieć prawo do posiadania broni myśliwskiej i korzystania z niej, co znalazło się pod hasłem "prawa do ochrony swojego gospodarstwa".
Konfederacja chce zwiększenia dostępu do broni palnej
W programie Konfederacji przewidziano też ułatwienia w dostępie do broni palnej, bo obecna "ścieżka biurokratyczna" "skutecznie zniechęca dorosłych Polaków do ubiegania się o pozwolenie na broń". Obok tego zdaniem Konfederacji powinno pójść rozbudowywanie sieci strzelnic, finansowanie i organizacja szkoleń oraz zawodów. "Strzelectwo i obronność nie mogą być tylko rozrywką dla zamożnych ludzi - powinny stać się naturalnym sposobem dobrowolnego spędzania wolnego czasu dla jak największej części społeczeństwa" - stwierdzono.
Sporo uwagi Konfederacja poświęciła też energetyce. Partia uważa, że "należy odrzucić unijną politykę klimatyczną i wypracować dla Polski osobną ścieżkę transformacji energetycznej". Stwierdzono, że Polska powinna "utrzymać na odpowiednim poziomie" wydobycie węgla, a "ekologiczność" wiatraków i fotowoltaiki uznano za "mocno dyskusyjną" w odniesieniu do środowiskowych kosztów produkcji i utylizacji komponentów.
Wśród innych haseł Konfederacji znalazła się m.in. likwidacja "monopolu NFZ", obniżenie kosztów budowy i cen zakupu domów i mieszkań czy też wprowadzenie bonu edukacyjnego jako mechanizmu finansowania szkół. W programie nie znalazły się natomiast kwestie dotyczące praw kobiet, w tym aborcji. W programie "Czas decyzji" w TVN24 Michał Wawer z Konfederacji zapowiedział jednak, że jego partia jest za zlikwidowaniem przesłanki pozwalającej na usunięcie ciąży z powodu gwałtu.
ZOBACZ TEŻ: Kandydaci do Sejmu w okręgach - na kogo możesz głosować? Referendum 2023. Pytania, które zostaną zadane 15 października Wybory wraz z referendum. Co trzeba wiedzieć, by dobrze zagłosować
Źródło: tvn24.pl, konfederacja.pl