Lewica podsumowała ostatnie cztery lata. "Jakby te ustawy zostały wprowadzone, to Polska byłaby bezpieczna"

Źródło:
PAP
Czarzasty: 230 ustaw złożonych przez Lewicę. Jakby te ustawy zostały wprowadzone, to Polska byłaby bezpieczna
Czarzasty: 230 ustaw złożonych przez Lewicę. Jakby te ustawy zostały wprowadzone, to Polska byłaby bezpiecznaTVN24
wideo 2/22
Czarzasty: 230 ustaw złożonych przez Lewicę. Jakby te ustawy zostały wprowadzone, to Polska byłaby bezpiecznaTVN24

W upływającej kadencji Sejmu Lewica złożyła 230 projektów ustaw - poinformował w sobotę na konwencji Lewicy wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. Jak ocenił, gdyby zostały one wprowadzone w życie, Polska byłaby bezpieczna. Posłowie Lewicy poinformowali również, że złożyli ponad 36 tysięcy interpelacji, a ich frekwencja w głosowaniach wyniosła blisko 97 procent.

Lewica podczas sobotniej konwencji w Warszawie podsumowała swoją pracę w Sejmie w ciągu ostatnich czterech lat.

- 230 ustaw złożonych przez Lewicę. Jakby te ustawy zostały wprowadzone, to Polska byłaby bezpieczna - powiedział wicemarszałek Sejmu, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Czarzasty do Kaczyńskiego: niech pan powie ludziom o bezpieczeństwie socjalnym

Odniósł się też do hasła wyborczego PiS "Bezpieczna przyszłość Polaków" przedstawionego w piątek przez prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego.

- Proszę pana, 1,8 miliona Polaków żyje w skrajnej biedzie, w tym 350 tysięcy dzieci. Skrajna bieda to poniżej 600 złotych na osobę w rodzinie, niech pan tym ludziom powie o bezpieczeństwie socjalnym rodzin - zwrócił się do prezesa PiS Czarzasty.

Polityk Lewicy zwracał też uwagę, że w Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, 1,2 mln mieszkań nie ma łazienek, a 6,5 mln mieszkań nie ma gazu, a wiele mieszkań nie ma centralnego ogrzewania. - Niech pan powie Polakom o bezpieczeństwie mieszkaniowym - apelował Czarzasty. Jak wskazał, 13,8 mln ludzi w Polsce nie ma dostępu do transportu publicznego, a 300 tysięcy połączeń PKS zostało zlikwidowanych przez ostatnich sześć lat.

Czarzasty zauważył, że Polacy płacą krocie za lekarstwa. Zaprezentował paragon za swoje lekarstwa opiewający na kwotę 685,87 zł. - To jest paragon, który Polacy płacą za lekarstwa - podkreślił. Jak dodał, w Polsce jest 500 geriatrów i jeden taki lekarz przypada na 20 tysięcy Polaków. Czarzasty zwracał też uwagę m.in. na złą sytuację demograficzną w Polsce, niskie zarobki nauczycieli czy brak pozyskania funduszy europejskich na KPO.

Ponad 36 tysięcy interpelacji, ponad 40 zawiadomień do prokuratury

Dyrektor ds. legislacyjnych klubu Lewicy Dariusz Standerski przekazał, że politycy Lewicy w ciągu ostatnich czterech lat złożyli ponad 36,5 tysiąca interpelacji, a także złożyli ponad 40 zawiadomień do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez polityków PiS. Wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Paulina Piechna-Więckiewicz dodała, że posłowie i posłanki Lewicy wygłosili 6 775 wystąpień z mównicy sejmowej, a frekwencja polityków Lewicy w głosowaniach wyniosła blisko 97 proc.

Lewica zapowiada "deczarnkizację" polskiej szkoły

Lewica przedstawiła też swoje priorytety na przyszłość. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk mówiła o polskiej szkole i zmianach, jakie chce wprowadzić Lewica. - Tak jak dotychczasowa kadencja upłynęła nam pod hasłem obrony szkoły przed (ministrem edukacji i nauki Przemysławem - red.) Czarnkiem, tak nachodząca kadencja musi być kadencją "deczarnkizacji" polskiej szkoły. Wyprowadzimy szkołę z mroków średniowiecza, przeniesiemy ją do XXI wieku - oświadczyła. Przekazała też, że "jedną z pierwszych decyzji nowego rządu będzie decyzja o 20-procentowych podwyżkach dla nauczycieli i nauczycielek". Zapowiedziała też wycofanie ze szkół lekcji przedmiotu historia i teraźniejszość oraz religii.

Dodała, że wprowadzona zostanie m.in. edukacja klimatyczna oraz edukacja o zdrowiu i seksualności. Dziemianowicz-Bąk przekonywała też, że zostanie dostęp do opieki psychologicznej i psychiatrycznej.

Świeckie państwo, reforma wymiaru sprawiedliwości, finansowanie in vitro

Lider Partii Razem Adrian Zandberg podkreślił, że Lewica jest i będzie polityczną reprezentacją pracowników. Wskazał, że politycy jego formacji byli na salach sądowych, w halach produkcyjnych, na strajkach, broniąc i wspierając pracowników.

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus oraz współprzewodniczący Nowej Lewicy, eurodeputowany Robert Biedroń podkreślali znaczenie rozdziału państwa od Kościoła i mówili o potrzebie świeckiego państwa. - Świeckie państwo musi być wprowadzone teraz - oświadczyła Scheuring-Wielgus, podkreślając, że jej ugrupowanie jest tego "gwarantem". Jak dodała, Lewica zlikwiduje m.in. Fundusz Kościelny i artykuł Kodeksu karnego mówiący o obrazie uczuć religijnych.

Scheuring-Wielgus o świeckim państwie
Scheuring-Wielgus o świeckim państwieTVN24

Biedroń powiedział, że ambicją Lewicy "jest być w tych wyborach trzecią siłą polityczną". - Bo trzecia siła polityczna da odpowiedź na to, czy będzie rządzić PiS z Konfederacją, czy demokratyczna opozycja - powiedział europoseł.

Wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek mówił o konieczności rozliczenia tych, którzy "naruszali polską praworządności i pluli na polską konstytucję". Dodał też, że z grupą 15 prawników przygotował raport wykazujący "wszystkie niegodziwości w państwie PiS".

Zwracał uwagę na konieczność przeprowadzenia "prawdziwej" reformy wymiaru sprawiedliwości. - Osiem lat (ministra sprawiedliwości Zbigniewa red.) Ziobry w wymiarze sprawiedliwości pójdzie w szybkie zapomnienie, a my będziemy zajmować się prawdziwą reformą wymiaru sprawiedliwości i to jest zadanie dla Lewicy - podkreślił.

Natomiast poseł z Białegostoku Paweł Krutul ocenił, że jego formacja jest gwarantem tego, iż po przejęciu władzy wróci dofinansowanie zabiegów in vitro.

Autorka/Autor:momo, akr / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Synoptycy IMGW ostrzegają przed burzami. Najgroźniejsze zjawiska spodziewane są na Podkarpaciu - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Najwyższy stopień ostrzeżeń. IMGW ostrzega przed nawałnicami

Najwyższy stopień ostrzeżeń. IMGW ostrzega przed nawałnicami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

48-letni polski alpinista nie przeżył wypadku podczas wejścia na Dwie Wieże we wschodniej części Tatr Wysokich na Słowacji. O tragicznym zdarzeniu poinformowało słowackie pogotowie górskie.

Polak zginął w słowackich górach

Polak zginął w słowackich górach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 13.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. W burzach mocno wieje i obficie pada. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Błyska się w czterech województwach

Gdzie jest burza? Błyska się w czterech województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Był doświadczonym pilotem, wylatał ponad 2000 godzin. W piątek 12 lipca major Robert Jeł zginął tragicznie w Kosakowie podczas wykonywania lotu treningowego samolotem M-346 Bielik. Przyczyny tragedii są wyjaśniane. Niespełna dwa tygodnie temu z majorem rozmawiał nasz reporter Artur Molęda.

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie. Bycie pilotem było spełnieniem jego marzeń

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie. Bycie pilotem było spełnieniem jego marzeń

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne burze przetoczyły się w piątek i w nocy z piątku na sobotę przez Polskę. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr zrywał dachy z budynków, powalał drzewa. Szczególnie niebezpiecznie było w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie), gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego.

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Plenerowy festiwal Audioriver w Łodzi został w piątkowy wieczór przerwany z powodu burzy. W sobotę organizatorzy poinformowali, że impreza będzie kontynuowana do niedzieli. Zaapelowali jednak, by uczestnicy na bieżąco śledzili ich komunikaty.

"Nie mieliśmy żadnego wyboru". Przerwany festiwal

"Nie mieliśmy żadnego wyboru". Przerwany festiwal

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Jeden z dronów Shahed, używanych przez rosyjską armię do ataków na Ukrainę, wleciał na Białoruś w sobotę o godzinie trzeciej nad ranem i przeleciał ponad 350 kilometrów - podał niezależny kanał Biełaruski Hajun. Do przechwycenia drona poderwano śmigłowiec i myśliwiec - poinformował.

Shahed pokonał 350 kilometrów nad Białorusią

Shahed pokonał 350 kilometrów nad Białorusią

Źródło:
Biełaruski Hajun, tvn24.pl

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"

40-letni mężczyzna został napadnięty na placu Konstytucji. Jak podała straż miejska, został pobity i skopany do nieprzytomności. Poszkodowanemu na pomoc ruszył strażnik.

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Księżna Kate pojawi się na niedzielnym finale Wimbledonu mężczyzn - poinformował Pałac Kensington. Będzie to jej drugie publiczne wystąpienie od czasu zdiagnozowania u niej choroby nowotworowej.

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Ponad 800 mandatów za nieprawidłowe parkowanie strażnicy miejscy wystawili od połowy maja w Kołobrzegu. Pojazdy zaparkowane w miejscach do tego nieprzeznaczonych to latem plaga w miejscowościach nadmorskich.

Plaga mandatów w nadmorskich miejscowościach. Kierowcy "coraz bardziej roszczeniowi"

Plaga mandatów w nadmorskich miejscowościach. Kierowcy "coraz bardziej roszczeniowi"

Źródło:
PAP

Ratownicy odnaleźli ostatniego poszukiwanego górnika w kopalni Rydułtowy, w której w czwartek doszło do wstrząsu. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach poinformował, że mężczyzna żyje. - Jest przygotowywany do transportu na powierzchnię, jest w stanie komunikatywnym, został opatrzony przez lekarza - powiedział prezes Polskiej Grupy Górniczej, Leszek Pietraszek.

Poszukiwany górnik został odnaleziony. Mężczyzna żyje. "Jest w stanie komunikatywnym"

Poszukiwany górnik został odnaleziony. Mężczyzna żyje. "Jest w stanie komunikatywnym"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24, TVN24

- Były już próby zamachu na Władimira Putina, ale - jak widać - do tej pory się nie powiodły - ujawnił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow. Więcej szczegółów w tej sprawie nie przekazał.

Wywiad w Kijowie: były próby zamachu na Putina

Wywiad w Kijowie: były próby zamachu na Putina

Źródło:
PAP, Agientstwo

Spacery albo kąpiel w morzu bywają ograniczane przez najemców płatnych plaż. Jednak to jest działanie bezprawne - przypomina włoska Krajowa Unia Konsumentów. Nie wiedzą o tym przede wszystkim zagraniczni turyści.

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Źródło:
PAP

34-letni mężczyzna został w sobotni poranek aresztowany w Anglii pod zarzutem morderstwa - pisze BBC. Chodzi o sprawę dwóch walizek z ludzkimi szczątkami, które zostały znalezione w nocy ze środy na czwartek w południowo-zachodniej części kraju.

Dwie walizki na moście, w środku ludzkie szczątki. Aresztowano mężczyznę

Dwie walizki na moście, w środku ludzkie szczątki. Aresztowano mężczyznę

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

- Zabytkowe ogrody Muzeum Łazienki Królewskie są dziś zamknięte z uwagi na konieczność kontroli i usunięcia skutków nocnej bardzo intensywnej nawałnicy - przekazała w sobotę Anita Kacprzyk, przedstawicielka muzeum.

Łazienki Królewskie zamknięte. Przez nawałnicę

Łazienki Królewskie zamknięte. Przez nawałnicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Izraelskie wojsko przeprowadziło atak na miasto Chan Junus w Strefie Gazy. Jak twierdzi armia, celem był dowódca wojskowy Hamasu Mohammed Deif. Według lokalnych władz, w ataku zginęło co najmniej 71 Palestyńczyków, a blisko 300 osób zostało rannych. Co najmniej 17 Palestyńczyków zginęło z kolei w izraelskim ataku na salę modlitw w obozie dla uchodźców położonym na zachód od miasta Gaza - podały władze w Gazie.

Twierdzą, że celem był dowódca Hamasu. Nie żyje kilkadziesiąt osób

Twierdzą, że celem był dowódca Hamasu. Nie żyje kilkadziesiąt osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP
Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl
Premium

W Opocznie świadek zauważył mężczyznę, który płonął na jednej z ulic. Po chwili ugasił jego ubrania i zadzwonił na służby. Poszkodowany z ranami oparzeniowymi śmigłowcem LPR trafił do szpitala w Warszawie.

Mężczyzna płonął na ulicy. Pomógł mu świadek

Mężczyzna płonął na ulicy. Pomógł mu świadek

Źródło:
tvn24.pl

Sąd w Nowym Meksyku umorzył sprawę przeciwko Alecowi Baldwinowi oskarżonemu o nieumyślne spowodowanie śmierci operatorki Halyny Hutchins. W październiku 2021 roku została postrzelona na planie westernu "Rust". Ranny został wówczas reżyser filmu Joel Souza.

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Źródło:
PAP

Sudańskie służby bezpieczeństwa nakazały wszystkim cudzoziemcom opuszczenie stolicy kraju Chartumu i jego okolic w ciągu dwóch tygodni. Powodem są nasilające się walki w mieście.

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Źródło:
PAP

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Nie żyje Stanisław Wielgus, pilot doświadczalny, konstruktor i instruktor lotniczy. Jego kariera trwała nieprzerwanie 56 lat. Zmarł w piątek w wieku 97 lat. Wielgus w czasie II wojny światowej był łącznikiem Armii Krajowej, walczył z partyzantce.

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Źródło:
dlapilota.pl
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Tylko 20 procent kobiet w Polsce wykrywa wcześnie nowotwory piersi, a ta wczesna diagnostyka jest w zasadzie kluczem do wyleczenia - mówiła w TVN24 Marta Bednarek z Fundacji Rak'n'Roll. Podkreśliła, że mammografia jest jednym z badań, do których nie ma problemów z dostaniem się i jest bezpłatna. Bednarek oceniła, że wprowadzenie jej do pakietu badań medycyny pracy jest dobrym pomysłem.

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Źródło:
TVN24

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl