Wiceprezes fundacji, która otrzymała miliony od Przemysława Czarnka, startuje z list PiS. Komentarze

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Szczerba: gdzie się nie dotkniemy, tam pojawia się przykład podręcznikowy korupcji politycznej
Szczerba: gdzie się nie dotkniemy, tam pojawia się przykład podręcznikowy korupcji politycznejTVN24
wideo 2/26
Szczerba: gdzie się nie dotkniemy, tam pojawia się przykład podręcznikowy korupcji politycznejTVN24

Wiceprezes fundacji Megafon Tomasz Piesiecki kandyduje z listy PiS na Podlasiu. Fundacja ta otrzymała miliony od ministra Przemysława Czarnka na zakup nieruchomości. - Gdzie się nie dotkniemy, tam pojawia się podręcznikowy przykład korupcji politycznej - skomentował Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej. Czarnek pytany o wiceprezesa dopytywał, kim jest. - Który to jest pan? Ten z niepełnosprawnościami, tak? O tym mówimy. Pan mu broni startować do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej? - zwracał się do dziennikarza.

Fundacja Megafon dostała 4,5 miliona złotych od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka na zakup nieruchomości. Siedzibę ma jednak wciąż w prywatnym mieszkaniu dyrektora w Kancelarii Prezydenta i członka rady nadzorczej państwowej Enei. Megafon miał "wspierać system oświaty", ale na razie jego wiceprezes kandyduje z listy PiS do Sejmu. Banery z logo fundacji i zdjęciem Tomasza Piesieckiego zawisły już kilka tygodni temu w różnych miejscach na Podlasiu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co fundacja kupiła za miliony z willi plus? Nie wiadomo. Za to jej wiceprezes kandyduje z list PiS

Baner Tomasza PiesieckiegoTVN24

Szczerba: podręcznikowy przykład korupcji politycznej

- Gdzie się nie dotkniemy, tam pojawia się podręcznikowy przykład korupcji politycznej. I Bąkiewicz i Kukiz, a teraz Fundacja Megafon i kandydat z tejże fundacji, który pojawia się na listach PiS-u - wyliczał Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej.

- Mnie interesuje to, na co zostało wydane te 4,5 miliona złotych, które otrzymał od Czarnka. Ta kwestia będzie wyjaśniona, a ten projekt będzie szczególnie przez nas rozliczany. Dzisiaj widzimy, że PiS finansuje swoich kandydatów i nie ma pewności, czy te pieniądze przypadkiem w jakiś sposób nie trafią na kampanię wyborczą poszczególnych kandydatów, poszczególnych środowisk politycznych - mówił poseł.

Szczerba: gdzie się nie dotkniemy, tam pojawia się przykład podręcznikowy korupcji politycznej
Szczerba: gdzie się nie dotkniemy, tam pojawia się przykład podręcznikowy korupcji politycznejTVN24

Śmiszek: to ewidentnie system naczyń połączonych i układ zamknięty

- To ewidentnie system naczyń połączonych i układ zamknięty. My pompujemy ciebie publicznymi pieniędzmi, dajemy twojej fundacji pieniądze, ty możesz z tymi pieniędzmi robić, co chcesz, możesz promować swoją osobę, a potem na końcu bierzemy cię na listy wyborcze - komentował Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

Jak mówił, "Prawo i Sprawiedliwość od lat konsekwentnie buduje sobie alternatywne społeczeństwo obywatelskie, swoje fundacyjki, swoje stowarzyszenia, swoje organizacyjki tylko po to, żeby w momencie próby i na wezwanie prezesa wezwać tych ludzi i pokazać, że społeczeństwo obywatelskie stoi murem za Prawem i Sprawiedliwością". - Co więcej, to społeczeństwo obywatelskie wchodzi na listy Prawa i Sprawiedliwości. W tym samym czasie głodzi się fundacje, które pomagają dzieciom, głodzi się fundacje, które pomagają kobietom, głodzi się fundacje, które działają na rzecz demokracji - powiedział Śmiszek.

Śmiszek: to ewidentnie system naczyń połączonych i układ zamknięty
Śmiszek: to ewidentnie system naczyń połączonych i układ zamkniętyTVN24

Czarnek: Który to jest pan? Pan mu broni startować do Sejmu?

O start Piesieckiego w wyborach reporter TVN24 Jan Piotrowski zapytał we wtorek ministra edukacji. - A kto to jest? - odparł Przemysław Czarnek.

Na przypomnienie, kim jest wiceprezes fundacji Megafon, Czarnek odparł, zwracając się do dziennikarza: - Ma prawa wyborcze? Jak ma prawa wyborcze, to niech startuje. Demokrację mamy, chłopie.

- Który to jest pan? Ten z niepełnosprawnościami, tak? O tym mówimy. Pan mu broni startować do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej? A co pan myśli, że on będzie z Platformy startował? Jak Platforma w ogóle nie inwestowała w to - stwierdził. - Mam nadzieję, że TVN nie stoi na stanowisku ograniczania praw wyborczych wszystkich tych, którzy chcieliby wspierać PiS - dodał.

Czarnek nie odpowiadał dalej na zadawane pytania i odszedł.

Czarnek pytany o start wiceprezesa fundacji Megafon z list PiS: a kto to jest?
Czarnek pytany o start prezesa fundacji Megafon z list PiS: a kto to jest?TVN24

Redakcja TVN24 podjęła próbę kontaktu z Tomaszem Piesieckim. Wiceprezes fundacji Megafon nie odebrał dotąd telefonu.

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW PO POŁUDNIU" Z LUTEGO:

"Willa plus". Fundacja Megafon dostała od ministerstwa 4,5 miliona złotych
"Willa plus". Fundacja Megafon dostała od ministerstwa 4,5 miliona złotych4,5 miliona złotych poszło na Fundację Megafon. Na inwestycję, która - zdaniem ekspertów - nie miała znaczenia dla oświaty. Mimo tej negatywnej opinii pieniądze popłynęły. Jak już zostały przyznane, to fundacja zmieniła plany. Co nie zmieniło nic w kwestii dotacji.Martyna Olkowicz | Fakty po południu TVN24

Autorka/Autor:akw / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Decyzja Kaczyńskiego o dalszym kierowaniu PiS jest dobra dla obecnie rządzącej koalicji, bo nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi - mówił w TVN24 Grzegorz Schetyna z KO. Ocenił, że "PiS nie jest w stanie postawić dobrej diagnozy" po porażce w wyborach parlamentarnych.

Kaczyński chce dalej kierować PiS. "Nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi"

Kaczyński chce dalej kierować PiS. "Nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi"

Źródło:
TVN24

Centrum prasowe stołecznego pogotowia ratunkowego opublikowało film promocyjny z udziałem specjalistycznej karetki ze Śródmieścia. Z naszych ustaleń wynika, że w czasie realizacji nagrania dyspozytorzy medyczni nie mogli skontaktować się z załogą karetki, choć pacjenci czekali na pomoc. Rzecznik pogotowia najpierw zaprzeczał, że takie nagranie powstało, a teraz przekonuje, że wykonano je, zanim karetka trafiła do systemu ratownictwa. Tylko, że wtedy musiałyby zostać wykonane zimą, a na nagraniu pogoda jest letnia.

Tajemnica zdjęć "zaginionej" przez blisko godzinę karetki "Air Force One"

Tajemnica zdjęć "zaginionej" przez blisko godzinę karetki "Air Force One"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarządcy plaż alarmują, że nie są w stanie znaleźć chętnych do pracy. Jak podał dziennik "La Repubblica", przed zbliżającym się sezonem letnim na włoskich plażach brakuje czterech tysięcy ratowników. Młodzieży nie interesuje już ta praca - przyznają przedstawiciele nadmorskiej branży turystycznej.

Pensja to 1,5 tysiąca euro miesięcznie. "Sytuacja z rekrutacją jest krytyczna"

Pensja to 1,5 tysiąca euro miesięcznie. "Sytuacja z rekrutacją jest krytyczna"

Źródło:
PAP

15 lat pozbawienia wolności - taki wyrok usłyszał 52-latek, który został nieprawomocnie skazany za zabójstwo, do którego doszło w 1992 roku na ulicy Żelaznej w Białymstoku. To tam znaleziono ciało mężczyzny z raną ciętą brzucha. Po latach podejrzanego udało się wytypować dzięki współpracy śledczych i policjantów z Archiwum X. Teraz sprawa trafiła do apelacji. Pierwsza rozprawa już w kwietniu.

Zabójstwo na ulicy, wyrok po ponad 30 latach, a to jeszcze nie koniec

Zabójstwo na ulicy, wyrok po ponad 30 latach, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
PAP

Śmierć 25-letniej Lizy napadniętej w centrum Warszawy wstrząsnęła wszystkimi. Kim jest 23-letni Dorian S., który napadł i bestialsko zgwałcił mijaną na ulicy dziewczynę? Reportaż Agnieszki Madejskiej w "Uwaga! TVN".

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

Źródło:
Uwaga! TVN

Tragiczny wypadek na autostradzie A4 w Rudzie Śląskiej. Według wstępnych ustaleń doszło do niego, gdy kierujący autem osobowym obywatel Hiszpanii wjechał na autostradę pod prąd, doprowadzając do czołowego zderzenia z ciężarówką.

Wjechał po prąd na A4, nie żyje

Wjechał po prąd na A4, nie żyje

Źródło:
PAP/śląska policja

Zakończono spotkania konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt nowych przepisów w tej sprawie - podaje "Rzeczpospolita". Poprzedni rząd zakładał, że obowiązek e-faktur zacznie obowiązywać od połowy 2024 roku, jednak wszystko wskazuje, że opóźnienie będzie co najmniej półroczne.

Rewolucja dla przedsiębiorców. Ogromne zainteresowanie

Rewolucja dla przedsiębiorców. Ogromne zainteresowanie

Źródło:
"Rzeczpospolita", PAP

Brytyjskim naukowcom udało się rozwiązać zagadkę wieku jednej z największych wydm na świecie, marokańskiej Lala Lallii. Należy ona do wydm gwiaździstych - choć dziś występują one na wielu kontynentach, są prawie nieobecne w zapisie skalnym.

Największe wydmy świata kryją w sobie tajemnicę. Była zapisana w ukrytym piasku

Największe wydmy świata kryją w sobie tajemnicę. Była zapisana w ukrytym piasku

Źródło:
Reuters, Aberystwyth University

W miejscowości Kąśna Górna w województwie małopolskim samochód osobowy wypadł z drogi i uderzył w drzewo. W wyniku tego zdarzenia zginęło dwóch mężczyzn.

Śmiertelny wypadek w miejscowości Kąśna Górna

Śmiertelny wypadek w miejscowości Kąśna Górna

Źródło:
TVN24

Na strychu jednego z domów w Siemiatyczach (woj. podlaskie) policjanci znaleźli 33-latka poszukiwanego do odbycia kary więzienia. Mężczyzna chował się za słomą. Nie krył zdziwienia wizytą policjantów. 

Zabezpieczył właz i ukrył się za słomą na strychu. Przyszli po niego policjanci

Zabezpieczył właz i ukrył się za słomą na strychu. Przyszli po niego policjanci

Źródło:
tvn24.pl

Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy przywracającą nadzór ministra nauki nad NCBR - poinformowała Kancelaria Prezydenta. To kolejna z ustaw skierowana do TK w trybie kontroli następczej.

Prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o NCBR

Prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o NCBR

Źródło:
PAP

Paweł Kukiz zeznawał w poniedziałek przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Już na początku posiedzenia komisji doszło do spięcia pomiędzy przewodniczącym komisji Dariuszem Jońskim z Koalicji Obywatelskiej a przewodniczącym trzyosobowego koła poselskiego Kukiz'15. 

Joński przedstawia sylwetkę Kukiza. "To ma tyle wspólnego ze sprawą, jak to, że był pan kierownikiem basenu"

Joński przedstawia sylwetkę Kukiza. "To ma tyle wspólnego ze sprawą, jak to, że był pan kierownikiem basenu"

Źródło:
TVN24

Czy to był Hermes, czy Pegasus, czy każdy inny system, oni to robili po to, żeby móc uprawiać politykę, bo ci goście nie potrafią inaczej - powiedział w programie "Tak jest" poseł Koalicji Obywatelskiej Bartosz Arłukowicz, odnosząc się do doniesień o używaniu specjalistycznego systemu szpiegowskiego Hermes przez Prokuraturę Krajową. Szefowa sejmowej komisji śledczej do spraw Pegasusa Magdalena Sroka, która zadeklarowała zbadanie tej kwestii, mówiła, że "prokuratura sama w sobie nie ma uprawnień do tego, żeby stosować kontrolę operacyjną".

Pytania o system Hermes. "Jeżeli kupują coś Ziobro ze Święczkowskim w wielkiej tajemnicy, to znaczy, że mają niecne cele"

Pytania o system Hermes. "Jeżeli kupują coś Ziobro ze Święczkowskim w wielkiej tajemnicy, to znaczy, że mają niecne cele"

Źródło:
TVN24

Burmistrz Świebodzina (Lubuskie) poinformował o "strząsaniu" gniazd i płoszeniu gawronów w parku Chopina. Zgodę na takie działania wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, ale interwencję zapowiedział już wiceminister klimatu i środowiska.

Gniazda "strząśnięte", teraz mają płoszyć gawrony w miejskim parku. Interwencja wiceministra

Gniazda "strząśnięte", teraz mają płoszyć gawrony w miejskim parku. Interwencja wiceministra

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie programu ministerstwa edukacji, który określany jest jako willa plus. Sąd Najwyższy USA zdecydował, że Donald Trump może pojawić się na kartach do głosowania w wyborach prezydenckich w USA. Z kolei Kongres Parlamentu Francuskiego zagłosował za wpisaniem prawa do aborcji do konstytucji Francji. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć 5 marca.

Rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 5 marca

Rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 5 marca

Źródło:
PAP, TVN24

Kilka podmorskich kabli w rejonie Morza Czerwonego zostało uszkodzonych - poinformowała firma HGC Global Communications. 90 procent danych wymienianych między Europą i Azją przekazywanych jest kablami leżącymi na dnie Morza Czerwonego.

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

Źródło:
PAP, CNN

Warunkami przyznawania stypendiów dla młodych lekarzy są: dobra średnia i wybór specjalizacji, na której są wakaty - tak Dolny Śląsk walczy o specjalistów. Muszą oni potem przepracować trzy lata w tym regionie. Program stypendialny istnieje nie tylko tam. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Walczą o specjalistów. Oferują stypendia dla młodych lekarzy

Walczą o specjalistów. Oferują stypendia dla młodych lekarzy

Źródło:
TVN24

26. gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły za nami. W kategorii Najlepszy film zwyciężyła 20. fabuła Agnieszki Holland "Zielona granica". To pierwsza nagroda w dorobku legendarnej filmowczyni. Holland uhonorowana została także Orłem za osiągniecia życia.

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Źródło:
tvn24.pl

Zawartość kokainy i innych narkotyków w rzymskim powietrzu rośnie - donoszą eksperci z włoskiego Komitetu Badań Naukowych. O tym, że w ciągu ostatnich 10 lat zawartość kokainy w powietrzu wzrosła aż o 60 procent, można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Il Messaggero".

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Źródło:
PAP, ilfattoquotidiano.it,

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl