14 lipca wchodzi w życie ustawa o aplikacji mObywatel. Za jej sprawą zyskamy nowy dokument - mDowód. Jak wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji, nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się miedzy innymi serią i numerem oraz datą ważności.
"Nowa era dokumentów i usług cyfrowych w Polsce zaczyna się już 14 lipca 2023 roku. Wraz z wejściem w życie ustawy o aplikacji mObywatel zyskamy nowy dokument – mDowód" - napisało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji.
- Możemy potwierdzać nim swoją tożsamość tak samo jak tradycyjnym dowodem osobistym czy paszportem - podkreślił cytowany w komunikacie minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
mObywatel 2.0 i mDowód od 14 lipca 2023 roku
"mObywatel 2.0 to aplikacja, którą od 14 lipca można bezpiecznie i bezpłatnie pobrać na swój smartfon ze sklepu Google Play i App Store. Nowa aplikacja to przede wszystkim asystent obywatela, dzięki któremu załatwianie spraw urzędowych będzie prostsze i wygodniejsze - bez wychodzenia z domu" - podało MC.
Dodano, że "mObywatel 2.0 zyskał nową szatę graficzną, zaprojektowaną zgodnie z najnowszymi trendami", a "korzystanie z niego będzie więc intuicyjne i komfortowe".
- Jesteśmy największym krajem w Unii Europejskiej, który wprowadził cyfrowy dokument tożsamości. Każdy z nas będzie mógł wylegitymować się mDowodem na terenie całego kraju. Jesteśmy zobowiązani respektować ten dokument i umieć potwierdzić tożsamość osoby, która się nim posługuje. To bardzo proste. Skanujemy kod QR udostępniony przez inną osobę, na przykład pracownika urzędu, i w ten sposób potwierdzamy swoją tożsamość - wyjaśnił Cieszyński.
mDowód - kiedy będzie można użyć?
Jak wskazał resort cyfryzacji, "nie ma już obowiązku noszenia ze sobą dowodu osobistego - wystarczy, że wylegitymujemy się mDowodem".
"Przypominamy, że nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. mDowodu będziemy mogli użyć w każdej sytuacji: w urzędach, u notariusza, zawierając umowy, ale też np. wypożyczając samochód czy sprzęt sportowy" - napisano w komunikacie.
Dodano, że nowym dokumentem cyfrowym nie będziemy mogli posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach:
- składając wniosek o nowy dowód osobisty, - przekraczając granicę kraju, - załatwiając sprawy w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, m.in. w bankach (to będzie możliwe od 1 września br.).
mObywatel 2.0 - logowanie do różnych instytucji
"Przez aplikację zalogujemy się także do serwisów publicznych, np. do e-Urzędu Skarbowego, ZUS, PUE czy IKP. Jak przekonuje Janusz Cieszyński, jest to wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Nie będziemy musieli zapamiętywać już różnych haseł i loginów, logowanie będzie proste i szybkie" - napisało MC.
Wśród funkcji i usług dostępnych od 14 lipca, a także tych, "które pojawią się w apce w przyszłości", podano m.in.:
- ePłatności; - Bezpieczny autobus; - Twoja okolica w mObywatelu; - Zastrzeż PESEL; - e-Doręczenia; - e-Pełnomocnictwa; - Historia pojazdu; - e-Wizyta w ZUS; - Zgłoszenie utraty dowodu osobistego; - Tymczasowe prawo jazdy.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski/Shutterstock