Fantom psa, naturalnej wielkości szkielet, pobieranie krwi od misia. 30. Finał WOŚP w Śląskiem

Źródło:
TVN24 Katowice
Jurek Owsiak zaprasza do wzięcia udziału w 30. finale WOŚP
Jurek Owsiak zaprasza do wzięcia udziału w 30. finale WOŚPWOŚP
wideo 2/21
Jurek Owsiak zaprasza do wzięcia udziału w 30. finale WOŚPWOŚP

Klinika okulistyczna w Katowicach zaprasza na darmowe badania przesiewowe wzroku dla dzieci i dorosłych, a po mieście będzie jeździł Orkiestrowy Tramwaj z wolontariuszami i wikingami na pokładzie. Do 30. Finału WOŚP przygotowują się także inne miasta województwa śląskiego. W Sosnowcu odbędą się koncerty, a biegacze wyruszą na trasę, by policzyć się z cukrzycą.

W województwie śląskim 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się - już tradycyjnie - w Sosnowcu. 30 stycznia na Górce Środulskiej koncerty na dużej scenie rozpoczną się o godz. 15. Gwiazdami będą Blue Cafe i Feel.

"Przez cały dzień wokół Górki Środulskiej będą odbywały się liczne imprezy. Po mieście będzie jeździł kolorowy autobus, a w nim mobilna puszka. To powinno ułatwić mieszkańcom kontakt z wolontariuszami" - informuje sztab WOŚP w Sosnowcu. I zaprasza mieszkańców do stworzenia wspólnego "ludzkiego" napisu "30 lat WOŚP".

ZOBACZ NASZ SPECJALNY SERWIS WOŚP 2022 W TVN24 >>>

Już o godz. 10 rozpoczną się imprezy towarzyszące: Bieg Policz się z Cukrzycą, Urodzinowy Korowód Przebierańców z konkursem na najpiękniejszą maskę na oczy, pokaz Ochotniczej Straży Pożarnej, występy dzieci i młodzieży z sosnowieckich szkól i przedszkoli, animacje dla dzieci, kiermasze z gadżetami rękodzieła, licytacje.

W Akademii Udzielania Pierwszej Pomocy będzie 40 fantomów, w tym fantom psa, więc właściciele zwierząt będą mogli się dowiedzieć, jak ratować swojego zwierzaka w kryzysowej. Również Światełko do Nieba organizują tak, by zwierzęta nie cierpiały przy hałasie - wykorzystane zostaną fajerwerki bezhukowe.

Badania przesiewowe wzroku, kardiologiczne, diabetologiczne

W tym roku WOŚP zagra pod hasłem "Przejrzyj na oczy" - dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Dlatego Katowice 30 stycznia zapraszają na darmowe badania przesiewowe wzroku dla dzieci od trzeciego roku życia i dorosłych. Akcja "Ceglana gra dla WOŚP" odbędzie się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przy ulicy Ceglanej 35 w godzinach 10 -18.

Dodatkowo dzięki wsparciu Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka dla dzieci otwarte będą gabinety kardiologa i diabetologa. Porad dla dorosłych pacjentów udzielać będą także lekarz onkolog i genetyk. Będzie można również sprawdzić poziom cukru we krwi oraz zmierzyć ciśnienie.

Zapowiadane są także atrakcje. W Bibliotece ŚUM stworzone zostanie stanowisko anatomiczne. Do dyspozycji uczestników wydarzenia będą modele anatomiczne (w tym naturalnej wielkości szkielet oraz tors z wyjmowanymi organami, model ręki, oka, ucha), atlas anatomiczny 3D i plansze anatomiczne.

Będzie także stanowisko biblioteczne dla osób niedowidzących. W laboratorium pluszowego misia dzieci będą mogły poznać procedurę i technikę pobierania krwi, zasmakować pracy hematologa i mikrobiologa. Trzypokoleniowe teamy Fundacji Onkologicznej "Rakiety" będą budować największe okulary z serc. Na stanowiskach fryzjerskich będzie można zafundować sobie nową fryzurę i zasilić skarbonkę WOŚP.

Na zielonym terenie szpitala ustawiona zostanie scena. Od godz. 12 organizatorzy zapraszają na występy mażoretek, wokalne, teatralne. Gwiazdą będzie zespół CREE. Impreza zakończy się o godz. 18 mini Światełkiem do Nieba.

Orkiestrowy Tramwaj i rekordowe serce

30 stycznia na ulice Katowic wyjedzie Orkiestrowy Tramwaj. Od godz. 12 będzie można go spotkać na trasie: Centrum Przesiadkowe "Zawodzie" - Plac Wolności. Będzie się zatrzymywał na wybranych przystankach, gdzie z pojazdu wysiadać będą wolontariusze oraz średniowieczni wojowie i wikingowie. Będzie można sobie zrobić z nimi zdjęcie i wrzucić datek do puszek. Ze względu na sytuację pandemiczną nie będzie możliwa przejażdżka.

Katowice będą próbowały pobić rekord, szyjąc największe serce dla WOŚP. By wziąć udział w zabawie, wystarczy zabrać z domu kawałek materiału i przyjść z nim w finałową niedzielę w godzinach 10 - 18 do sali gimnastycznej szkoły podstawowej nr 13 przy ulicy Wróblewskiego. Kawałek doszywamy własnoręcznie do całości i otrzymujemy specjalny certyfikat uczestnictwa w biciu rekordu świata.

40 serc w Pszczynie, szalik 30 częstochowianek, portret Lewandowskiego

30 stycznia imprezy pod szyldem WOŚP odbędą się w wielu miastach w województwie śląskim. W Pszczynie już tydzień temu nad ulicą Bankową zawieszono 40 orkiestrowych serduszek. Podczas 30. Finału WOŚP trafią one na licytację.

Wośpowe serduszka nad ulicą Bankową w PszczynieTVN24

30 kobiet z Częstochowy wystawi na licytację bardzo długi szalik - spodziewają się osiągnąć 30 metrów długości. Każda dzierga w domu swój kawałek. Spotkają się w sobotę, dzień prze finałem, by zszyć kawałki w jedną całość.

Studentka z Zabrza Maja Cimcioch wystawiła na aukcję wizerunek Roberta Lewandowskiego. Udało jej się zdobyć autograf piłkarza. Obrazek wykonany techniką ołówka, za pomocą wysokiej jakości kredek Caran D’Ache, podpisany przez Lewandowskiego można kupić na allegro. Osiągnął już cenę 5,3 tysiąca złotych. Aukcja kończy się 2 lutego.

Portret Lewandowskiego na aukcję WOŚP
Portret Lewandowskiego na aukcje WOŚP

W Zawierciu w planach jest między innymi morsowanie, zawody sportowe, kurs samoobrony, pokazy strażackie, stoisko militarne, warsztaty i pokazy łyżwiarstwa figurowego. Dzięki klubowi Aluron CMC Warta Zawiercie można zostać siatkarzem PlusLigi - wystarczy wziąć udział w licytacji. Ostatnia oferta to 13 100 zł, a aukcja kończy się w środę o godzinie 21. "Mamy także piłkę z autografem Igi Świątek oraz płytę z autografem Kaśki Sochackiej" - zachęcają sztabowcy z Zawiercia.

WOŚP zagra po raz trzydziesty

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

W ciągu 29 Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny ponad 1,5 miliarda złotych i kupiła ponad 67 300 urządzeń.

30. Finał WOŚP, pod hasłem "Przejrzyj na oczy", zagra 30 stycznia 2022 roku. Pieniądze będą zbierane na sprzęt, który ma zapewnić najwyższe standardy diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.

Autorka/Autor:mag/ tam

Źródło: TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: WOŚP

Pozostałe wiadomości

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

Nastoletni chłopak i dziewczyna zostali potrąceni na pasach w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) przez 71-letniego motocyklistę - przekazała tamtejsza Komenda Powiatowej Policji. Oboje trafili do szpitala, chłopak jest w ciężkim stanie.

Motocyklista wjechał w nastolatków na pasach

Motocyklista wjechał w nastolatków na pasach

Źródło:
PAP

30-letni nurek utonął w jeziorze Hańcza (Podlaskie). Policja bada przyczyny jego śmierci. W tym roku to pierwszy przypadek utonięcia nurka w tym najgłębszym polskim jeziorze.

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałem prawie w całej Polsce. Na bardzo dużym obszarze kraju w niedzielę będą obowiązywać ostrzeżenia drugiego stopnia. Temperatura w cieniu przekroczy 30 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenia IMGW dla 14 województw

Ostrzeżenia IMGW dla 14 województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Takie pojedyncze głosy, które od czasu do czasu się odzywają z szeregów Partii Demokratycznej, w sumie to jest już chyba około 30 polityków, na pewno nie są tą masą krytyczną, która by skłoniły Joe Bidena do ustąpienia - mówił na antenie TVN24 Andrzej Kohut, amerykanista, autor książki "Ameryka. Dom podzielony".

"Tego już na pewno Partia Demokratyczna nie chce"

"Tego już na pewno Partia Demokratyczna nie chce"

Źródło:
TVN24

Izrael przeprowadził naloty na cele wojskowe rebeliantów Huti, którzy kontrolują zachodnią część Jemenu - poinformowała w sobotę armia. Naloty były odwetem za ataki Huti wymierzone w Izrael. W ostatnim z nich, w piątek, zginął jeden z mieszkańców Tel Awiwu.

Izrael uderzył w cele wojskowe rebeliantów Huti

Izrael uderzył w cele wojskowe rebeliantów Huti

Źródło:
PAP

Jak dowiedział się nieoficjalnie TVN24, na nagraniu z kamery monitoringu, umieszczonej w pobliżu miejsca, gdzie odnaleziono ciało Jacka Jaworka, widać, że mężczyzna oddał dwa strzały, jeden z nich okazał się celny. Na ciele zmarłego ma być też widoczne znamię, które Jaworek posiadał.

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

64-letnia Sandra Hemme, która została skazana na dożywocie za zabójstwo, którego nie popełniła, po 43 latach opuściła więzienie - pisze w sobotę BBC. W orzeczeniu z czerwca sąd stwierdził, że policja zataiła wyraźne dowody jej niewinności i nie przekazała ich obrońcom podejrzanej.

Spędziła w więzieniu 43 lata za zabójstwo, którego nie popełniła

Spędziła w więzieniu 43 lata za zabójstwo, którego nie popełniła

Źródło:
PAP

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Po akcji gaśniczej marketu budowlanego w Krośnie pogorszyła się jakość wody w rzece Lubatówka, do której wpływały wody popożarnicze - podał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Do pożaru marketu budowlanego doszło 10 lipca. Akcja gaśnicza trwała ponad dwie doby.

Zbadali wodę po gigantycznym pożarze marketu. "Pogorszyła się"

Zbadali wodę po gigantycznym pożarze marketu. "Pogorszyła się"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wjechał na posesję, uszkodził płot oraz dwa samochody. Wjechał również w mężczyznę siedzącego na ławce przy domu. Do zdarzenia doszło we wsi Białorzeczka koło Sejn, a auto prowadził 15-latek.

Wjechał w mężczyznę na ławce. Policja ustala, skąd 15-latek miał auto

Wjechał w mężczyznę na ławce. Policja ustala, skąd 15-latek miał auto

Źródło:
PAP

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Do Polski płynie gorące powietrze. W niektórych regionach kraju temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza, choć tym razem upały nie potrwają długo. W ciągu najbliższych dni czeka nas również powrót gwałtownych zjawisk.

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Internauci oskarżają Billa Gatesa, że finansuje projekt firmy Kodama Systems zakładający masowy wyręb drzew. Tylko że działania tego start-upu w zakresie gospodarki leśnej w USA zostały fałszywie zinterpretowane, co stało się podstawą fake newsa. A powiązanie go z nazwiskiem słynnego filantropa tylko zwiększa zasięgi przekazu. Wyjaśniamy.

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Źródło:
Konkret24

Zarzut zabójstwa i znęcania się nad 40-latką usłyszał o rok młodszy mężczyzna. Zakrwawione ciało kobiety znaleziono w mieszkaniu przy ulicy Pabianickiej w Łodzi. Jak informuje prokuratura, 39-latek znęcał się nad swoją ofiarą od czterech lat. W momencie zatrzymania był kompletnie pijany.

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

To my zdecydowaliśmy, że po raz kolejny premierem jest Donald Tusk. Stworzyliśmy koalicję, ale to nie znaczy, że nie mamy swojego zdania - mówił wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas Rady Naczelnej PSL. Odnosząc się do różnicy zdań w koalicji rządzącej, stwierdził, że "PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem". - Nie obawiamy ani biskupów, ani lewaków - dodał.

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Źródło:
PAP

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org
Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi thriller "Twisters" o łowcach burz i "Wredne liściki" z oscarową Olivią Colman. Prowadząca program wspomniała również o zbliżającym się festiwalu filmowym Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl