Podczas 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w niedzielę 30 stycznia, na ulicach Gdańska pojawi się ponad tysiąc wolontariuszy z 10 sztabów. Nie zabraknie również WOŚP-owego miasteczka na Targu Rybnym, koncertów na Ołowiance i trzymetrowej, podświetlonej puszki. W tym roku warto zabrać ze sobą paszport covidowy.
Trzydziesty już Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rusza w niedzielę 30 stycznia. W tym roku WOŚP zagra pod hasłem "Przejrzyj na oczy" - dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Tego dnia również w Gdańsku odbędzie się szereg wydarzeń. O szczegółach poinformował Patryk Rosiński z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Na ulicach miasta będzie można spotkać ponad tysiąc wolontariuszy, którzy będą zbierać pieniądze do specjalnych puszek.
- Rok 2022 to rok szczególny dla Gdańska, bo jesteśmy Europejską Stolicą Wolontariatu. Chyba największym świętem wolontariatu jest finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wtedy na ulicach miast, miasteczek i wsi widzimy wielu wolontariuszy, niezależnie od wieku i płci, którzy poświęcają swój czas, swoje nogi, po to, żeby działać dla dobra wspólnego. O godz. 20.00, podczas "Światełka do nieba", będę chciała przekazać klucze do bram Gdańska wolontariuszom, aby w ten symboliczny sposób rozpocząć świętowanie Europejskiej Stolicy Wolontariatu - zapowiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Miasteczko WOŚP
W niedzielę w godzinach od 16 do 21 na Targu Rybnym działać będzie Miasteczko WOŚP. Jak przekazał Patryk Rosiński, na miejscu będzie można wziąć udział w loterii i kupić pamiątki. Poza tym odbędą się tam pokazy ratownicze, będzie można oddać krew w specjalnym krwiobusie oraz zaszczepić się przeciwko COVID-19.
- W miasteczku WOŚP-owym odbędą się pokazy ratownicze, będzie też krwiobus. Mam nadzieję, że po raz kolejny uda nam się pobić rekord zebranej krwi - przekazał Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu.
Koncerty na Ołowiance
Tego dnia, w godzinach od 16-21, tradycyjnie już odbędą się koncerty na Ołowiance. Tegoroczna scena stanie w sąsiedztwie Filharmonii Bałtyckiej. Wystąpią: Majka Jeżowska, Jary Oddział Zamknięty, Arek Kłusowski oraz Anita Lipnicka.
- Gramy odpowiedzialnie. Jesteśmy ciągle w trakcie pandemii więc, pomimo rozległego terenu, zapraszamy 2,5 tysiąca uczestników, przede wszystkim osoby zaszczepione. Na teren koncertu będą prowadziły specjalne wejścia. Zarówno od strony miasteczka wolontariuszy, przy Podwalu Staromiejskim, czyli przez kładkę nad Motławą, ale także pozostałymi drogami, które prowadzą na Ołowiankę - przekazał Karol Gzyl, wiceprezes Fundacji Gdańskiej.
Dodał również, że każdy powinien mieć ze sobą paszport covidowy - w formie wydruku lub w aplikacji mobilnej.
- Osobne wejścia będą wyznaczone dla osób niezaszczepionych. Gdańsk gra dla Orkiestry, dzielimy się dobrem i w takiej atmosferze chcemy przeżyć ten niedzielny koncert - zaznaczył Karol Gzyl.
Trzymetrowa e-puszka
Podobnie jak w ubiegłym roku, przed Złotą Bramą, nieopodal tablicy upamiętniającej prezydenta Pawła Adamowicza, stanie e-puszka - będzie miała trzy metry wysokości i ponad 1,5 metrów szerokości. Zostanie ona zainstalowana na podświetlanej instalacji przedstawiającej prawdziwą, oklejoną serduszkami puszkę WOŚP. Umieszczony zostanie na niej panel z kodem QR linkującym do e-skarbonki WOŚP, którą prowadzi Regionalne Centrum Wolontariatu.
Tuż obok budynku Nowego Ratusza, przy ulicy Wały Jagiellońskie, stanie ogromne rozświetlone serce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Instalacja będzie wysoka na 3,35 metrów, a jej szerokość przekroczy trzy metry.
WOŚP zagra po raz trzydziesty
Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
W ciągu 29. finałów WOŚP zebrano i wydano na wsparcie polskiej medycyny ponad 1,5 miliarda złotych. Dzięki zbiórce udało się kupić ponad 67 300 urządzeń.
30. Finał WOŚP, pod hasłem "Przejrzyj na oczy", zagra 30 stycznia 2022 roku. Pieniądze będą zbierane na sprzęt, który ma zapewnić najwyższe standardy diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.
Źródło: TVN24, gdansk.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24