30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w najbliższą niedzielę. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań Oka profesor Maciej Wojtkowski wyjaśnia, do czego są potrzebne nowe urządzenia, które ma zamiar kupić WOŚP.
TVN GRUPA DISCOVERY JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 30. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się pod hasłem "Przejrzyj na oczy" i jest pierwszym w dotychczasowej historii WOŚP, z którego środki przeznaczone zostaną na okulistykę dziecięcą. Wśród urządzeń, które najczęściej wskazywane są przez szpitale jako niezbędne do sprawnego diagnozowania i leczenia pacjentów okulistycznych, znajdują się między innymi oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego, synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń siatkówki, czy wyposażenie sal operacyjnych, jak choćby mikroskopy i stoły operacyjne.
WOŚP 2022. Profesor Maciej Wojtkowski o technikach wykorzystywanych w sprzęcie z listy WOŚP
W laboratorium Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ICTER), będącego częścią Instytutu Chemii Polskiej Akademii Nauk, prowadzone są badania nad technikami bezinwazyjnej diagnostyki oczu, która wykorzystywana jest w urządzeniach, które zamierza kupić WOŚP.
- Przede wszystkim są to techniki, które pozwalają na obrazowanie w oczach pacjentów niewspółpracujących. Są na tyle szybkie, że pozwalają zobaczyć, co się dzieje na dnie oka - w tej części schowanej oka - w czasie rzeczywistym i pozwalają na uzyskiwanie obrazu przekrojów, które później w komputerze można analizować dowolnie i oceniać, czy dzieje się coś złego, czy nie - wyjaśnia w rozmowie z TVN24 prof. dr hab. Maciej Wojtkowski, kierownik ICTER.
Fizyk wyjaśnił, że techniki te mają największe zastosowanie u dzieci. - Wcześniaki jeszcze nie widzą, więc nie można zafiksować ich wzroku na żadnym detalu. A poza tym nie rozumieją, że powinny być nieruchome i powinny współpracować z operatorem - dodał.
Naukowiec zwrócił uwagę, że Centrum pracuje nad kolejnymi zaawansowanymi metodami diagnostycznymi, bo chociaż tomografia optyczna w ostatnich 20 latach przyspieszyła, to "nadal nie można wejść jeszcze głębiej, pod siatkówkę i zobaczyć, co się dzieje w naczyniówce", gdzie może się rozwijać wiele chorób. - Pracujemy nad metodami, które pozwolą penetrować głębiej, widzieć dokładnie, co się dzieje w naczyniówce. Być może - w perspektywie 10 lat - będą dostępne komercyjnie - tłumaczył prof. Wojtkowski.
- Do tej pory kojarzymy te urządzenia przede wszystkim z diagnostyką. Jak się okazuje, nie można wprowadzić żadnego nowego leku bez obiektywnej oceny, jak ten lek działa. Dlatego potrzebne są takie urządzenia, które w trakcie wprowadzenia leku, w trakcie badań klinicznych, będą wspomagały lekarzy w ocenie ich skuteczności. Z tej perspektywy - jak się okazuje - jest to bardzo ważne i krytyczne, żeby można szybko wdrożyć terapie, które w przypadku oczu rodzą się na naszych oczach. W tej chwili powstaje bardzo dużo nowych terapii leczenia oczu, zwłaszcza tych genetycznych, które są niezmiernie istotne dla najmłodszych pacjentów - powiedział.
Szef ICTER wyraził ogromną satysfakcję, że metody rozwijane przez Centrum od 20 lat, "stają się powszechne i mogą pomóc setkom, może tysiącom, może dziesiątkom tysięcy dzieci na świecie, w tym w naszym kraju". - Dla nas wszystkich jest to ważne, żebyśmy inwestowali w najmłodszych, bo to jest kapitał, który będzie procentował na lata - podsumował.
30. Finał WOŚP
Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W poprzednich 29 edycjach fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiego systemu ochrony zdrowia ponad półtora miliarda złotych, które przeznaczyła na zakup ponad 67 tysięcy urządzeń. W czasie ubiegłorocznego Finału zebrano blisko 211 milionów złotych, co jest najwyższą kwotą w historii organizacji.
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to organizacja pozarządowa ciesząca się - według badań przygotowanych przez Grupę IQS, a opublikowanych w styczniu 2021 roku - największym zaufaniem społecznym w Polsce. 84 proc. badanych wskazało, że ufa Fundacji WOŚP - w tym 52 proc. badanych określiło, że zdecydowanie ma zaufanie do Orkiestry, a 32 proc. - raczej ma zaufanie.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24