W czasie kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy założyła w Michałowie całodobowy punkt pomocy humanitarnej. Relację z jego działalności, przy okazji 30. Finału WOŚP, przeprowadził siedmioletni Janek Czaban, syn dziennikarza TVN24 Piotra Czabana. Sam wcielił się w rolę reportera.
TVN GRUPA DISCOVERY JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 30. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
Przy okazji 30. Finału WOŚP relację z Michałowa (województwo podlaskie) przygotował siedmioletni Janek Czaban, syn dziennikarza TVN24 Piotra Czabana. - Rok temu opowiedziałem wam, jak się urodziłem ja i mój brat. Byliśmy w inkubatorach WOŚP. A ja urodziłem się podczas Finału Wielkiej Orkiestry. Wiecie, że Fundacja Jurka Owsiaka pomaga nie tylko dzieciom z Polski? Ratuje jeszcze dzieci i ich rodziców w lesie przy granicy z Białorusią. To są cudzoziemcy. Potrzebują pomocy – powiedział.
Janek Czaban mówił o dzieciach migrantów, które znajdowały się w siedzibie Straży Granicznej w Michałowie. - Były tu, ale nie trafiły do domów. Zostały wywiezione na Białoruś. Tak nie wolno - mówił.
WOŚP - punkt pomocy humanitarnej w Michałowie
- W Michałowie jest też miejsce, do którego chciałem was zabrać. Jesteśmy tam, gdzie WOŚP - zaznaczył. Wspólnie z przedstawicielem Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy Janek zobaczył centrum pomocy humanitarnej, gdzie znajdują się między innymi magazyny Fundacji. Gromadzone tam zapasy trafiają później - poprzez aktywistów - do potrzebujących w lasach na granicy polsko-białoruskiej.
W magazynach WOŚP zgromadzono między innymi suchy prowiant, konserwy, żywność dla dzieci czy butelkowaną wodę. - Głównym założeniem jest to, aby aktywiści, przychodząc do nas, mogli odebrać od nas pomoc rzeczową i później z tym już pójść bezpośrednio na interwencje do lasu - tłumaczył wolontariusz.
- Z takich produktów, których wiecznie nam potrzeba i wiecznie mamy braki, to są buty, które będą wodoodporne, nie będą przemakały i będą ciepłe - mówił przedstawiciel WOŚP. W magazynach Fundacji w Michałowie znajduje się także odzież termiczna, kurtki, zapasy medyczne.
Całodobowy punkt pomocy humanitarnej WOŚP powstał na terenie jednej ze szkół w Michałowie na początku listopada zeszłego roku, w krytycznym momencie kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. - Postanowiliśmy otworzyć ten punkt humanitarny. Skontaktowaliśmy się z panem burmistrzem (Michałowa), który, nie zastanawiając się nawet sekundy, powiedział: "Przyjeżdżajcie" - relacjonował wówczas Jerzy Owsiak.
WOŚP. 1,5 miliarda złotych na 67 tysięcy urządzeń
Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W poprzednich 29 edycjach fundacja zebrała na wsparcie polskiego systemu ochrony zdrowia ponad półtora miliarda złotych, które przeznaczyła na zakup ponad 67 tysięcy urządzeń. W czasie ubiegłorocznego Finału zebrano blisko 211 milionów złotych, co jest najwyższą kwotą w historii organizacji.
"Przejrzyj na oczy" to hasło 30. Finału WOŚP. Zebrane środki przeznaczone zostaną na zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to organizacja pozarządowa ciesząca się - według badań przygotowanych przez Grupę IQS i opublikowanych w styczniu 2021 roku - największym zaufaniem społecznym w Polsce. 84 proc. badanych wskazało, że ufa Fundacji WOŚP - w tym 52 proc. badanych określiło, że zdecydowanie ma zaufanie do Orkiestry, a 32 proc. - raczej ma zaufanie.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24