TVN Warszawa | Śródmieście

Ułańska szabla tkwiła w fundamentach dawnej Cukierni Szwajcarskiej. Kolejne odkrycie na Placu Pięciu Rogów

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
kk/r
Źródło:
PAP
Rozpoczęła się przebudowa placu Pięciu Rogów
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.plRozpoczęła się przebudowa placu Pięciu Rogów (wideo z marca 2021 roku)

Na placu Pięciu Rogów archeolodzy odnaleźli ułańską szablę z początku lat 20. XX wieku. Natknęli się na nią podczas badania fundamentów przedwojennej kamienicy u zbiegu ulic Szpitalnej i Zgody. Zabytkowy przedmiot trafił do zbiorów Muzeum Historii Polski. 

Prace na placu Pięciu Rogów wystartowały na początku marca ubiegłego roku, ale ze względu na odkrycia archeologiczne musiały być kilkukrotnie wstrzymywane na polecenie konserwatora zabytków. Po raz pierwszy przebudowę wstrzymano kilka dni po inauguracji. Po sfrezowaniu asfaltu znajdującego się na jezdni na ulicy Szpitalnej odsłoniły się fragmenty dawnej brukowanej drogi. "Odkryty bruk trafił pod lupę archeologów, dla których znalezisko - jak czas pokazał - nie było jedynym budzącym duże zainteresowanie. W lipcu pojawili się na placu, aby w jego centralnej części zbadać fundamenty przedwojennych kamienic. W trakcie ich przeszukiwania i zabezpieczania natknęli się na przedmiot przypominający białą broń" - poinformował w środę Zarząd Dróg Miejskich.

Znalezisku przyjrzał się Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Drogowcy otrzymali kilka dni temu pismo, w którym poinformował, że przedmiot to szabla ułańska z pochwą, pochodząca najprawdopodobniej z 1921 roku. "Została znaleziona w schowku, w obrębie reliktów ceglanych fundamentów (piwnicy) przedwojennej kamienicy (Cukiernia Szwajcarska) u zbiegu ulic Szpitalnej i Zgody" - przekazał konserwator. Budynek, o którym mowa to Dom Prasowy. Na parterze mieścił wspominaną przez konserwatora kawiarnię, a na wyższych kondygnacjach znajdowały się redakcje prasowe, między innymi była tam siedziba "Gazety Polskiej".

Konserwator wyjaśnił też, że szabla stanowiła wyposażenie Wojska Polskiego w 1939 roku. "Przedmiot został uznany za cenny zabytek. Właśnie zasilił zbiory Muzeum Historii Polski w Warszawie. Tam nowy eksponat nadal będzie badany i fotografowany w celu jak najdokładniejszej dokumentacji" - poinformował ZDM.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Wschodnia część placu jest gotowa

Zarząd Dróg Miejskich przekazał jednocześnie, że obecnie gotowa jest już wschodnia część placu Pięciu Rogów, a roboty prowadzone są na zachodzie przy wlotach ulic Chmielnej i Widok.

Przebudowa placu Pięciu Rogów będzie kosztowała 14,75 miliona złotych. Projekt przygotowała pracownia WXCA i architekt Michał Kempiński. Plac ma stać się "punktem spotkań i spędzania wolnego czasu". "Będzie jedną przestrzenią, bez wydzielonych chodników i jezdni. Przejazd zostanie zachowany tylko dla autobusów i rowerów w ciągu Kruczej i Szpitalnej, nadrzędną rolę otrzyma tu ruch pieszy" - zapowiadali drogowcy we wcześniejszych komunikatach.

Posadzka placu zostanie wykonana z dużych płyt betonowych wzmocnionych włóknami i wykończonych kruszywem. Przybędzie też drzew liściastych, pojawią się fontanny i woda. "Plac stanie się dzięki temu przestrzenią bardziej zieloną, przyjazną i zachęcającą do spędzania tu czasu. Zaprojektowano też nową iluminację placu dostosowaną do projektowanego charakteru prestiżowej przestrzeni publicznej. Na placu i jego okolicach pojawią się latarnie stylizowane na historyczne pastorały" - podawał ZDM.

Projekt będzie się wiązał ze zmianami w organizacji ruchu wokół placu. Autobusy zostaną skierowane na Szpitalną, zaś ulica Zgoda zostanie wyłączona z ruchu (poza dojazdem do posesji i Chmielnej). Sam plac i prowadzące do niego dojazdy zostaną oznakowane jako "strefa zamieszkania", co oznacza pierwszeństwo pieszych. U zbiegu Kruczej i Widok powstaną dodatkowe przejścia dla pieszych, za to przejścia u zbiegu Złotej, Jasnej i Zgody staną się bezpieczniejsze dzięki ograniczeniu ruchu i przekrojowi jezdni.

Autor:kk/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości