TVN Warszawa | Okolice

Szczepienia jako kryterium rekrutacji do przedszkola. Radni przyjęli uchwałę

TVN Warszawa | Okolice

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
ShutterstockLegionowscy radni zdecydowali, że przy rekrutacji do przedszkola będzie brana pod uwagę informacja o szczepieniach

Przy rekrutacji do legionowskich przedszkoli będzie brana pod uwagę informacja o tym, czy dziecko przeszło szczepienia ochronne - zdecydowali miejscy radni. Nowa zasada zacznie obowiązywać od przyszłego roku szkolnego.

W środę 27 października legionowscy radni podjęli decyzję, że jednym z kryteriów branych pod uwagę przy rekrutacji do przedszkola będzie to, czy dziecko przeszło szczepienia ochronne. Jak ustalił lokalny portal gazetapowiatowa.pl, dzieci zaszczepione będą mieć więcej punktów na drugim etapie rekrutacji. Kryterium zaszczepienia będzie brane pod uwagę w sytuacjach uzyskania przez kandydatów równorzędnych wyników podczas pierwszego etapu kwalifikacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu w przedszkolach wciąż będą wolne miejsca.

"W świetle ogólnodostępnych danych faktem jest, że nadal występują liczne zachorowania na choroby zakaźne m.in. z powodu zwiększającej się liczby rodziców, którzy odmawiają poddania dzieci ustawowym szczepieniom ochronnym. Profilaktyka przed chorobami epidemiologicznymi jest konstytucyjnym obowiązkiem władz publicznych" – napisano w uzasadnieniu projektu uchwały. "Dodatkowe punkty możliwe do uzyskania za spełnienie obowiązku ustawowego nie przesądzają o przyjęciu lub odmowie przyjęcia kandydata do przedszkola/oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej" – zaznaczono.

Jak wynika z projektu uchwały, zaszczepione dziecko może liczyć na 20 dodatkowych punktów w procesie rekrutacyjnym.

Szczepienia nie przesądzają o przyjęciu

Anna Szwarczewska z referatu kultury i współpracy w Urzędzie Miasta Legionowo przekazała w rozmowie z tvnwarszawa.pl, że przy rekrutacji będą brane pod uwagę obowiązkowe szczepienia przeciwko chorobom wymienionym w rozporządzeniu ministra zdrowia. W rozporządzeniu wymienione są choroby zakaźne m.in.: błonica, gruźlica, krztusiec, świnka, odra, ospa wietrzna, polio, różyczka czy tężec.

- To kryterium będzie brane przy rekrutacji na przyszły rok szkolny, czyli 2022 i 2023. Ale co ważne, szczepienia nie przesądzają o przyjęciu lub odmowie przyjęcia kandydata - podkreśla Anna Szwarczewska. - Rodzice na podstawie oświadczenia informują nas, że dziecko jest zaszczepione i dostają w rekrutacji dodatkowe punkty. Takie punkty są przyznawane również wielodzietność, niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność jednego bądź dwojga rodziców. W ten sposób chcemy zachęcić rodziców do obowiązkowych szczepień - uzupełniła.

Podobne rozwiązanie funkcjonuje od ubiegłego roku przy rekrutacji do publicznych żłobków. Czy spotkało się z oporem wśród rodziców? - Do urzędu nie wpłynęły żadne negatywne opinie od rodziców. Rozmawiałam również z panią dyrektor jednego ze żłobków. Potwierdziła, że w tegorocznej rekrutacji nie było żadnych uwag - przekazała Anna Szwarczewska.

Niespełna dwa lata temu informowaliśmy o wprowadzeniu podobnej zasady przy rekrutacji do stołecznych żłobków:

Miejskie żłobki tylko dla szczepionych dzieci
Miejskie żłobki tylko dla szczepionych dzieci11.12 | Warszawscy radni zdecydowali, że nieszczepione dzieci nie dostaną się do żłobka. Ta decyzja oznacza kłopot dla wielu rodziców i jednocześnie pokazuje skalę, jak wiele dzieci jest bez szczepień. W Warszawie to aż 2,5 tysiąca malców.tvn24

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości