Wymienili dach, wzmocnili fundamenty. Pałacyk Konopackiego po remoncie

Pałacyk Konopackiego już zabezpieczony
Pałacyk Konopackiego już zabezpieczony
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Pałacyk Konopackiego już zabezpieczonyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Choć z zewnątrz na razie można to przeoczyć, Pałacyk Konopackiego jest już po wstępnym remoncie. Teraz czas na dyskusję o przyszłym charakterze tego miejsca. Ratusz planuje centrum kultury, otwarte na działania mieszkańców i organizacji pozarządowych.

Przebudowa i nowe zagospodarowanie Pałacyku to element programu rewitalizacji Pragi. - To na razie wstępna wizja - zastrzega Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków. - Teraz przed nami konsultacje społeczne, które odpowiedzą na pytanie, co dokładnie ma się pojawić w pałacyku i w jakiej formie - dodaje.

- Rozpoczną się w połowie maja i potrwają około 3 - 4 tygodnie. Planujemy spotkania i warsztaty. Dokładny charakter i harmonogram na razie ustalamy. Na pewno mogę powiedzieć, że będą otwarte dla wszystkich mieszkańców, a nie tylko wybranej grupy. Za całość odpowiedzialne jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "Ę" - dodaje rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.

Nie będzie Muzeum Wyklętych

Tym samym przepada inicjatywa części radnych Pragi Północ, którzy chcieli aby urządzić tam Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

- To było stanowisko dzielnicy podjęte w okresie wyborczym. Postanowiono jednak, że jeśli dzielnica w 2016 roku nie będzie podejmowała żadnych nowych kroków w tej sprawie, temat wygaśnie – tłumaczy Krasucki.

- Do nas nigdy nie wpłynął żaden formalny wniosek w tej sprawie. Cała ta idea była raczej wewnętrzną dyskusją radnych, która nie przełożyła się na konkretne działania – uzupełnia wiceprezydent Michał Olszewski.

- Zresztą nawet gdyby wpłynął wniosek, to dla nas ważniejszy jest głos samych mieszkańców. Ci wielokrotnie podkreślali, że chcą placówki kulturalnej. W tej okolicy nie ma takiego miejsca, gdzie mogliby pójść, wzajemnie się zintegrować. Chcemy im to zapewnić – dodaje wiceprezydent.

Koniec prac zabezpieczających

We wtorek władze miasta poinformowały o zakończeniu prac zabezpieczających pałacyk. - Wykonano nowe pokrycie dachu, wstawiono nowe troki, przemurowano niektóre partie pod dachem i wzmocniono fundamenty budynku – opisuje Krasucki. – Wszystkie prace miały charakter zabezpieczający. Przeprowadzone po to, aby stan się nie pogarszał.

Pierwotnie zakładano, że robotnicy skończą już w grudniu, jednak ze względu na kiepski stan budynku nie udało się. Teraz ratusz liczy, że w ciągu roku lub półtora rozpoczną się prace związane już z nową adaptacją budynku.

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, remont wzbudzał zaniepokojenie okolicznych mieszkańców. Szczególnie zaś stan dachu. Obawiali się też, że budynek zostanie rozebrany. - Uspokajam, nie jest to rozbiórka, lecz wymiana najbardziej zniszczonych elementów -przekonywał wówczas Michał Krasucki.

Pałacyk pochodzi z XIX wieku

Pałacyk Konopackiego u zbiegu ulic Strzeleckiej i Środkowej to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Pragi Północ. Zaprojektował go nieznany architekt w latach 60. XIX wieku. Była to siedziba Ksawerego Konopackiego, czyli twórcy Nowej Pragi.

Obiekt był pierwszym murowanym budynkiem w tej części miasta. Wyjątkowo dekoracyjny i okazały, zwłaszcza na tle sąsiednich budynków. Dlatego też nazwano go pałacem, choć nie miał takiego charakteru.

Po śmierci Konopackiego budynek stał się własnością rosyjskiego generała. Później należał do żydowskich przedsiębiorców. W 1924 roku został odkupiony przez miasto z przeznaczeniem na cele oświatowe - początkowo mieściło się tu przedszkole, potem szkoła.

kw/r

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl