Święto Ukrainy na placu Zamkowym. "Zmieniliśmy historię, zmieniliśmy świat i zmieniliśmy się sami"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Uroczystości na placu Zamkowym
Uroczystości na placu Zamkowym TVN24
wideo 2/7
Uroczystości na placu Zamkowym TVN24

Na placu Zamkowym odbyły się obchody Dnia Niepodległości Ukrainy. Wyemitowano przemówienie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Do zgromadzonych przemawiał też prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Plac Zamkowy w Warszawie już przed godz. 18 zaczął się wypełniać Ukraińcami w narodowych strojach i z niebiesko-żółtymi flagami. Przyszli oni świętować Dzień Niepodległości z dala od swojego kraju, w którym od pół roku toczy się wojna. Flagi oraz ukraińskie rękodzieło można było kupić już na Krakowskim Przedmieściu.

Wydarzenie rozpoczęło od odśpiewania hymnów Ukrainy i Polski, kiedy plac był już pełen ludzi. Oprócz Ukraińców byli tam Polacy i Białorusini.

Organizatorzy wydarzenia apelowali ze sceny do władz polskich, ale też przywódców państw Unii Europejskiej, aby uznali Rosję za kraj terrorystyczny i zachęcali do skandowania: "Terroryści".

Na początku wyemitowano przemówienie ukraińskiego przywódcy Wołodymyra Zełenskiego. - Wolni ludzie niepodległej Ukrainy. W tych słowach wszystko padło. To tylko cztery słowa, ale jak wiele dzisiaj za nimi stoi - powiedział. 

Wskazywał, że w środę mija równo pół roku od wybuchu pełnowymiarowej wojny z Rosją. - Przez sześć miesięcy starają się nas zniszczyć, ale my jesteśmy wolnym narodem niezależnej, niepodległej Ukrainy. I taka jest również prawda o naszej przyszłości, wolny naród niepodległej Ukrainy - podkreślił Zełenski.

- Przez sześć miesięcy zmieniliśmy historię, zmieniliśmy świat i zmieniliśmy się sami. Teraz wiemy kto jest przyjacielem, komu jesteśmy niepotrzebni, a kto daje nam otwarte drzwi. Zrozumieliśmy, że dzięki pomocy i wsparciu nikt nas nie pozbawi niepodległości - dodał.

"Niech żyje niepodległa Ukraina, niech żyje wolna Polska"

Odtworzono również wideo z wypowiedzią prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent przypomniał w nim, że Polska jako pierwszy kraj na świecie uznała niepodległość Ukrainy. - Dzisiaj również solidarnie stoimy przy was, gdy Ukraina broni swej wolności, odpierając rosyjskich agresorów. Wiem, że zwyciężycie. My, Polacy, wierzymy, że wolna Ukraina odbudowana ze zniszczeń będzie cieszyć się dobrobytem w europejskiej wspólnocie - powiedział Andrzej Duda.

- Przyjmijcie proszę najlepsze życzenia z okazji rocznicy waszej niepodległości składane w czasie, gdy wszyscy widzimy, jaką niepodległość ma cenę. Niech przyjaźń mocno łączy Polaków i Ukraińców, niech żyje niepodległa Ukraina, niech żyje wolna Polska - mówił prezydent.

Razem budujemy historię

Polakom za wsparcie podczas uroczystości podziękował charge d'affaires Ukrainy Oleh Kuts.

– Od pierwszej chwili, od pierwszego dnia, nie czekaliście na żadne decyzje, żadnych organizacji międzynarodowych, a po prostu działaliście. To szło od serca, my to bardzo doceniamy, zawsze będziemy pamiętać i dziękować – mówił.

- Chociaż dziękuję to za mało za te uśmiechy, to za mało za te uściski i ciepłą herbatę na granicy. To za mało za bezpieczeństwo dla naszych dzieci. To właśnie taka postawa pozwala nam wierzyć, że razem tworzymy nową historię i budujemy piękną przyszłość dla naszych dzieci. Dzięki wam jesteśmy przekonani, że przyszły dzień niepodległości świętujemy wspólnie w Ukrainie – dodawał.

Zwrócił się też do swoich rodaków. – Dziękuję, że przekazujecie wsparcie, zbliżacie nas do punktu, gdzie zwyciężymy. To będzie potrzebne to odbudowy naszego kraju, również po zwycięstwie – stwierdził.  

"Ukraina jest państwem silnym i takim pozostanie"

Na scenie wystąpił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Myślę, że wszyscy chcielibyście świętować tę rocznicę na ulicach swoich miast. Niestety, nie jest to ani wam, ani nam dane. Dzisiaj jesteście tutaj z nami i razem świętujemy ten dzień, który jest dla nas niezwykle ważny. Niestety, w tej chwili na Ukrainę lecę rosyjskie pociski. Ale to nie zmaże tego, ze Ukraina jest państwem silnym i takim pozostanie – zaznaczał prezydent stolicy.

Chciałem wam powiedzieć, że w tej chwili jesteście mieszkańcami naszego miasta. Jak patrzę na dzieci, a często odwiedzam warszawskie szkoły, widzę, że zaczynają się takie przyjaźnie, które będą trwały całe życie, niezależnie od tego, jak długo w Warszawie i Polsce zostaniecie – stwierdził.

Dzień niepodległości Ukrainy. Przemówienie Rafała Trzaskowskiego (wideo z 2022 roku)
Przemówienie Rafała TrzaskowskiegoTVN24

Zapewnił, że przez cały czas Ukraińcy mogą liczyć na wsparcie Polaków. - Pamiętajcie, że jesteśmy z wami, że możecie na nas liczyć, że Polska Warszawa zrobi wszystko, co w naszej mocy, żebyście się tutaj dobrze czuli -obiecał.

Podczas wydarzenia wyemitowano przesłanie z frontu od ukraińskich żołnierzy, którzy złożyli swoim rodakom życzenia. Nie zabrakło również akcentów muzycznych - w tradycyjnej, folkowej formie, ale też współczesnych utworów jak np. piosenka zespołu Kozak System "Azow-stal" o sytuacji w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, który podczas rosyjskiej inwazji służył jako fort.

Ze sceny wielokrotnie dziękowano Polakom i Polsce za przyjęcie ukraińskich uchodźców wojennych, głównie kobiet i dzieci.

31. rocznica

Dzień Niepodległości Ukrainy to ukraińskie święto państwowe obchodzone 24 sierpnia w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR 24 sierpnia 1991. W tym roku obchodzona jest 31. rocznica wyjścia tego kraju ze składu Związku Sowieckiego.

Środa to 182. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Pół roku ukraińskiej walki

"Widzieliśmy tańczących z radości Ukraińców. Kontrofensywa trwa". Relacja dziennikarza "Superwizjera" Michała Przedlackiego
"Widzieliśmy tańczących z radości Ukraińców. Kontrofensywa trwa". Relacja dziennikarza "Superwizjera" Michała Przedlackiego TVN24
wideo 2/8

Autorka/Autor:kz/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl