Sportowy pojedynek kandydatów. Od zrujnowanej Skry do potężnej Barcelony

[object Object]
Rafał Trzaskowski o inwestycjach sportowychTVN24
wideo 2/5

Nowa hala widowiskowa, remont zapuszczonego stadionu Skry i sport amatorski były głównymi tematami pierwszej debaty wyborczej kandydatów na prezydenta Warszawy, która koncentrowała się na sporcie.

Debata odbyła się na stadionie Legii Warszawa. Zaproszenie przyjęli: Sławomir Antonik, Piotr Ikonowicz, Patryk Jaki, Marek Jakubiak, Krystyna Krzekotowska, Paulina Piechna-Więckiewicz (w zastępstwie Jana Śpiewaka), Andrzej Rozenek, Rafał Trzaskowski i Jacek Wojciechowicz.

Pierwszym tematem była budowa hali widowiskowo-sportowej z prawdziwego zdarzenia, której dotychczas stolica Polski się nie doczekała. Kandydat Bezpartyjnych Samorządowców Sławomir Antonik stwierdził, że wystąpił z tą inicjatywą już dawno. Odrzucił jednak lokalizację na błoniach Stadionu Narodowego, za lepszą uznając "bramę białostocką". – I będziemy się przy tym upierać, teren przy Radzymińskiej w połączeniu z trasą S8 znakomicie by odpowiadał na tę inwestycję – stwierdził.

Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska) wytykał Patrykowi Jakiemu (Zjednoczona Prawica), że ten głosował przeciw, gdy Platforma Obywatelska proponowała poprawki budżetowe, dzięki którym można byłoby sfinansować halę obok Stadionu Narodowego czy stadion lekkoatletyczny Skry. Jaki określił to mianem "propagandowej zagrywki", twierdząc, że nie można realizować takich wydatków, gdy nie ma gotowego projektu i zarezerwowanych środków w budżecie miasta.

"Pozamiatano sport masowy"

Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej upominał się o stadion Skry. – Byłem tam dziś rano, zobaczyłem te chaszcze na widowni. Pamiętam czasy, kiedy Skrę chcieli zlikwidować, deweloperzy już się szykowali na działki. To Anita Włodarczyk i trener Krzysztof Kaliszewski ocalili ten klub – argumentował, nawiązując do sukcesów polskiej młociarki, po których zwrócono uwagę, w jak fatalnych warunkach trenuje. Według Ikonowicza, Skra to jeden z dowodów na to, jak "pozamiatano sport masowy w Warszawie".

W podobnym tonie wypowiadał się odległy mu światopoglądowo kandydat Kukiz’15. – Warszawianka, Polonia, Skra to wielkie wyrzuty sumienia miasta – punktował Marek Jakubiak. - Anita Włodarczyk trenuje w ruinach - dodał.

Były wiceprezydent stolicy Jacek Wojciechowicz (dziś kandydat niezależny) zwrócił uwagę, że sytuacja ze Skrą była inna niż rysował ją Ikonowicz. – Nie miasto miało zakusy na współpracę z deweloperem, tylko poprzedni zarząd klubu, na co miasto się nie zgodziło – zauważył.

Patryk Jaki odwołał się do liczb. – Mam tu raport ze średnimi wydatki na sport w miastach wojewódzkich w latach 2015-17. Na pierwszym miejscu Opole, na ostatnim – Warszawa – stwierdził.

"Konieczny system stypendialny"

Krystyna Krzekotowska (Światowy Kongres Polaków) zapowiadała stypendia (także zagraniczne) dla trenerów. Bardzo nisko oceniła kompetencje dzisiejszych szkoleniowców pracujących z dziećmi. – Uszkadzają im kręgosłupy i psychikę – stwierdziła ku ogólnemu zdziwieniu słuchaczy.

Także Andrzej Rozenek (popierany przez SLD Lewica Razem) domagał się "przywrócenia odpowiedniego statusu trenerom i działaczom". - Bez działaczy sportowych nie ma sportu - uznał. Zapowiedział stypendia dla zawodników i inwestycje w infrastrukturę. - Za mojej kadencji zostanie odbudowana Skra, powstanie tam stadion lekkoatletyczny imienia Ireny Szewińskiej. Zostanie odbudowany tor żużlowy na Gwardii. Powstanie hala sportowo-widowiskowa imienia Roberta Brylewskiego, ponieważ sport i muzyka idą często w parze – obiecywał Rozenek.

O trenerach mówił również Ikonowicz. Dowodził, że sukcesy warszawskich sportowców to często efekt ich osobistego poświęcenia. - Trzeba zrobić tak, żeby nie musieli "gryźć trawy", może jakieś mieszkania od miasta? – zastanawiał się lider Ruchu Solidarności Społecznej. Przekonywał też do transferów skierowanych do trenujących. – Konieczny jest system stypendialny. Młodzież nie zawsze może liczyć na rodziców albo sponsora. Sport powinien być zdemokratyzowany – postulował.

Paulina Piechna-Więckiewicz (zastępująca chorego Jana Śpiewaka z Wygra Warszawa) uznała, że "hala jest ważna, ale trzeba postawić na sport amatorski". Dowodziła, że rodzice (m.in. ona sama) muszę płacić prywatnym firmom za zajęcia pozalekcyjne dzieci realizowane na terenie szkoły. - W trakcie przerwy wakacyjnej dzieciaki nie mogą dostać się na boiska szkolne. Nasze dzieci tyją najszybciej w Europie – zauważyła.

Renesans historycznych klubów

Dużo sportowi amatorów poświęcił także Andrzej Rozenek. – Moim celem jest masowy i bezpłatny sport dzieci i młodzieży. Zdaje sobie sprawę, ile to kosztuje, ale Warszawę stać na bezpłatne zajęcia sportowe. Będę chciał wsparcia dla obiektów wodniackich, lepszego wykorzystania Portu i Cypla Czerniakowskiego – obiecywał. Jako jedyny odwołał się także do tych, którzy trenują… przed komputerem. – Stworzę warszawska ligę e-sportową pod patronatem prezydenta miasta stołecznego – postulował.

Rafał Trzaskowski nie chciał być gorszy. - Dziś sport uprawia 27 tysięcy dzieciaków, chciałbym żeby było ich dwa razy tyle - zapowiedział polityk PO i przedstawił kilka rozwiązań, które mają w tym pomóc: Ośrodki Sportu i Rekreacji mają zostać przekształcone w jednostki budżetowe, obiekty szkolne szerzej otwarte, we wszystkich dzielnicach ma działać jednolity system ich rezerwacji, a orliki i syrenki zostać zadaszone. - Będziemy walczyli o renesans klubów takich jak Marymont czy Sarmata. Będziemy rozwijać stypendia - obiecywał i zwrócił uwagę, że "dziś 400 sportowców z największymi sukcesami jest sponsorowana przez miasto".

Bliżej Barcelony czy Odry Opole?

Spór między kandydatami wywołała też Legia i jej stadion. Rafał Trzaskowski zauważył, że trudno narzekać na warunki Legii siedząc na nowoczesnym stadionie przy Łazienkowskiej. – Został wybudowany dzięki obecnym władzom Warszawy, dzięki Platformie Obywatelskiej. Przedstawiciele PiS w Radzie Warszawy byli przeciwko rozbudowie stadionu Legii, Mariusz Błaszczak chciał to zgłaszać do Komisji Europejskiej – przypominał. Patryk Jaki odparował, że powstanie obiektu zawdzięczamy byłemu prezydentowi stolicy Lechowi Kaczyńskiemu, który rozpoczął inwestycję, i jego następcy (w randze komisarza) Kazimierzowi Marcinkiewiczowi (wtedy też z PiS).

- Wszystkie kluby mają wybudowane stadiony przez miasto, to obowiązek miasta, nie coś, czym powinni się państwo chwalić - mówił w kierunku Trzaskowskiego i Wojciechowicza (odpowiadał z inwestycje jako wiceprezydent). Wytykał, opierając się na raporcie EY, że Legia płaci miastu aż cztery miliony złotych rocznie za dzierżawę swojego obiektu, tymczasem Lech Poznań – 600 tysięcy, Górnik Zabrze – 0. Nakreślił też mocarstwowe plany dla klubu z Łazienkowskiej. - Najwyższy czas, żebyśmy obudzili prawdziwe aspiracje sportowe. Warszawa nie może się mierzyć z innymi miastami w Polsce, powinna się mierzyć z największymi miastami europejskimi – postulował i opowiadał o Barcelonie, wielosekcyjnym gigancie, który powinien być – według polityka zjednoczonej Prawicy – wzorem dla Legii.

Ripostował Andrzej Rozenek. – Gdzie są granice tej kiełbachy wyborczej? Kandydat PiS obiecał, że Legia będzie Barceloną. Obawiam się, że za pana kadencji Legia będzie jak Odra Opole, nie jak Barcelona – kpił. Ale przychylił się do pomysłu zniesienia czynszu i podatku gruntowego, które płaci Legia.

Niezrażony gospodarzami Marek Jakubiak krytykował władze Legii. – To jest prywatna spółka, która jest źle zarządzana – grzmiał wytykając ogromne zarobki piłkarzy, nieuzależnione od wyników sportowych. Jeszcze dalej poszedł Piotr Ikonowicz. - Legia kompromituje warszawski sport na arenie międzynarodowej, ale ma kapitał w postaci fanatycznego uwielbienia kibiców w całej Polsce. Trzeba to wykorzystywać – powiedział.

Preferencje za demokratyzację

Wszyscy uczestnicy dyskusji byli zgodni, że należy zwiększyć finansowanie sportu, także zawodowego. Wojciechowicz i Trzaskowski zastrzegli, że powinno być to uzależnione od wyników, które osiągają zawodnicy. Inne, ciekawe rozwiązanie zaproponowała Piechna-Więckiewicz. – Uważamy, że miasto powinno dążyć do skłonienia władz klubu, żeby kibice i kibicki brali udział w zarządzaniu klubami. Jeśli mamy mówić o preferencjach podatkowych, to wymóg demokratyzacji powinien mieć znaczenie. Pieniądze płynące z miasta do klubów to także wymagania, np. szkolenia młodzieży, wykopania faszyzmu ze stadionów. Miasto musi mieć na to wpływ. Preferencje tak, ale jeśli przestrzegamy zasad – podsumowała.

Debatę zorganizowały Legia Warszawa i 300polityka.

Materiał "Faktów TVN" o debacie
Materiał "Faktów TVN" o debacie tvn

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce można je spotkać jedynie w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie. Zamieszkała w nim para czapli malgaskich. W naturze ptaki te występują na Madagaskarze, są gatunkiem zagrożonym.

Jedyne w Polsce. Niedawno zamieszkały w warszawskim zoo

Jedyne w Polsce. Niedawno zamieszkały w warszawskim zoo

Źródło:
PAP

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

W czwartek rano nad południową Norwegią na trzy godziny zamknięto przestrzeń powietrzną. Powodem był "błąd techniczny" w centrum kontroli w Oslo - przekazał norweski operator portów lotniczych. Opóźnienia lotów mogą potrwać cały dzień. Zakłócenia dotknęły także podróżujących z Polski.

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24, The Local, mojanorwegia.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl