Najnowsze

Nieoficjalnie: centralne lotnisko w Baranowie

Najnowsze

ShutterstockCentralny Port Lotniczy powstanie w Baranowie

Centralny Port Lotniczy powstanie w Baranowie koło Grodziska Mazowieckiego - donosi Polskie Radio. Jak dodaje stacja, informacja została przekazana przez "dwa wiarygodne źródła". Oficjalnie nie została jednak potwierdzona przez resort rozwoju.

Pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Lotniczego Mikołaj Wild zapowiadał kilka dni temu, że lokalizacja portu zostanie ogłoszona we wrześniu. Pytany w czwartek o lokalizację powiedział, że "jednym z podstawowych założeń programu, nad którym pracuje, jest integracja Warszawy i Łodzi".

Według źródeł Polskiego Radia, ostateczny wybór padł na Baranowo koło Grodziska Mazowieckiego. Była to jedna z rozważanych lokalizacji Centralnego Portu Lotniczego, pod uwagę brano jeszcze Mszczonów (województwo mazowieckie) oraz Babsk (województwo łódzkie).

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie Ministerstwo Rozwoju, ale biuro prasowe resortu nie potwierdziło tych informacji.

Wybór lokalizacji

Baranów to miejscowość, która leży 40 kilometrów na zachód od Warszawy. W okolicy przebiega autostrada A2 oraz kolejowa linia z Warszawy do Żyrardowa, która niedawno została zmodernizowana.

W ocenie wicepremiera Mateusza Morawieckiego, projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego jest "kluczową decyzją infrastrukturalną w najbliższych 10 latach". Wicepremier w lipcu pytany o koszty inwestycji powiedział, że "najbardziej optymistyczne obliczenia mówią o 20-22 mld złotych".

Jak podkreślił, projekt związany jest z szeregiem prac legislacyjnych. - Prowadzimy już rozmowy z inwestorami, które są trudnymi rozmowami, ponieważ dotyczą bardzo skomplikowanego projektu. Rozmawiamy z Chińczykami, Amerykanami, przedsiębiorstwami z Zachodniej Europy - powiedział wówczas.

W tym miejscu powstanie port lotniczy Google

Port komunikacyjny

Jednym z argumentów przemawiających za budową Centralnego Portu Komunikacyjnego jest to, że warszawskie Lotnisko Chopina - największy port w kraju, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce - zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości.

Stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków - ma to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy br. port obsłużył 10,4 mln pasażerów – to o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Niektórzy eksperci twierdzą, że przepustowość Lotniska Chopina to 20 mln osób rocznie. Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że polskie porty lotnicze w ubiegłym roku obsłużyły blisko 34 mln pasażerów - o 12 proc. więcej niż w 2015 r. Według prognoz, w roku 2030 będzie to 60 mln podróżnych.

Czytaj też na tvn24bis.pl

mb/ms

[object Object]
Hanna Gronkiewicz-Waltz o nowym lotniskuTVN24
wideo 2/2

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości