Co z tą zimą? Odpowiedzi udziela nasza synoptyk

Prognoza pogody na kolejne dni
Prognoza pogody na kolejne dni
TVN Meteo
Prognoza pogody na kolejne dniTVN Meteo

"Ludzi można z grubsza podzielić na dwie kategorie: miłośników kotów i osoby poszkodowane przez los" - stwierdził Oscar Wilde. Kocham koty i obserwuję. Ich zachowanie bywa dobrym wskaźnikiem meteorologicznym, gdyż zwierzęta te reagują na zmiany baryczne.

Przy spadku ciśnienia atmosferycznego i zbliżaniu się deszczowego niżu koty drapią pazurami meble i są niechętne spacerom. Przed deszczem mają zwyczaj czyścić uszy, a przed poprawą pogody ich futro elektryzuje się.

Otóż późnym latem na naszym portalu, pod "ciepłymi" prognozami na jesień i zimę, pojawiły się komentarze:

"Ja też obserwuje, że koty się mocno zadomawiają tego roku i tyją - pewnie zima będzie mroźna", albo "Wolałbym, żeby ta prognoza (ciepła) się sprawdziła, ale moja babcia twierdziła, że jak koty przed zimą bardzo tyją, to zima będzie ostra. Zeszłej i poprzedniej jesieni były jak deski, a teraz żrą bez opamiętania i robią się beczkowate".

Fakt, że po upalnym początku września, w ciągu trzech tygodni, zrobiło się chłodno. W listopadzie mieliśmy w Polsce piękny epizod zimowy. Ale co dalej? Otóż koty przestały jakiś czas temu "żreć". Te bezdomne, które przychodzą na "miskę", które w listopadzie wyjadały do dna wątróbki, nerki i różne mięsa, teraz dziubią w talerzu. Czy już po zimie, czyżby zima 2015/2016 to tych kilka dni śniegu, to te mrozy do -12 st. C przy gruncie na wschodzie Polski?

Ciepłe Święta

W tej chwili nad krajem przepływa powietrze polarne morskie, które przyniosło ze sobą całą łagodność angielskiej zimy. I do Świąt sytuacja się nie zmieni.

W prognozach sezonowych amerykańskiej NOAA (Narodowej Administracji ds. Oceanu i Atmosfery) dla Europy Środkowej widać wiosnę w lutym. Niemieccy meteorolodzy śmiało twierdzą, że grudzień 2015 roku będzie u nich najcieplejszym od początku pomiarów instrumentalnych, a styczeń może być również łagodny, wręcz wiosenny. W Alpach śniegu niewiele.

Zima jest na dalekiej Północy. Silne burze śnieżne występują na Spitsbergenie i innych wyspach Północnego Atlantyku. W Polsce śnieg leży tylko wysoko w Tatrach, na Kasprowym Wierchu jest go 40 cm, a temperatura średnia grudnia zbliża się do rekordu ciepła. Opady utrzymują się niebezpiecznie dla przyrody wciąż poniżej normy wieloletniej.

Co z tą pogodą? W piątek 14 grudnia odnotowano w Legnicy 14 st. Podczas gdy w Europie jest ciepło, za Atlantykiem, nad Stanami Zjednoczonymi, przesuwają się kolejne zatoki chłodu, a stan Kolorado pogrążył się w "chaosie śnieżnym".

Zima po Nowym Roku?

W Polsce, po zwykle odwilżowym ciepłym Bożym Narodzeniu, często przychodzi ochłodzenie, spada śnieg. Możliwe, że lekka zima przyjdzie w Nowym Roku.

Do tej pory pogodę w Europie kształtują głębokie cyklony znad oceanu. Według europejskiego modelu ECMWF w miesiącach zimowych - grudzień, styczeń, luty - odchylenie średniego ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza nad północną Europą ma mieć wartość ujemną. Natomiast wyższe niż zwykle ciśnienie panować ma nad południową Europą i północną Afryką. Większa niż standardowo różnica ciśnienia między północą a południem kontynentu stwarza warunki do dominacji napływu mas powietrza z zachodu i południowego-zachodu, tym samym podnosząc średnią temperaturę zimy.

Styczeń i luty według NOAA mają być ciepłe, odchylenie temperatury miesięcznej od normy ma wynieść, bagatela, nawet 3 st. C. Średnia dla stycznia w Gorzowie Wielkopolskim na zachodzie kraju to -0,8 st. C, w Warszawie -2,2 st. C, a w Białymstoku na wschodzie -3,5 st. C. Więc podniesienie przez model tych średnich o 3 st. sugeruje pogodę jesienną.

Odchylenie temperatury średniej miesięcznej stycznia od normy - na plusNOAA

NOAA szacuje, że luty w Europie będzie cieplejszy od normy, poza Skandynawią i północną Rosją, gdzie pojawi się mróz i śnieg. W Polsce zarówno w styczniu, jak i lutym, miałoby spaść więcej deszczu lub deszczu ze śniegiem. Jest szansa, że w Alpach sypnie obficiej śniegiem. Dopiero w marcu, kwietniu i maju w Polsce miałoby być chłodniej niż zwykle.

Chłód przychodzi do nas z północy i wschodu. Największy mróz zwykle pełznie przy ziemi z Syberii. Rosyjska służba meteo Rosgidromet prognozuje w styczniu temperaturę niższą od normy w rejonie Niziny Zachodniosyberyjskiej, natomiast na zachodnich i wschodnich krańcach kraju wylicza temperaturę wyższą niż zwykle. Luty w Rosji miałby być już łagodniejszy niż zwykle, oprócz wschodniej Syberii. "Z pustego i Salomon nie naleje".

Odchylenie temperatury średniej miesięcznej w styczniu w Rosji wg Rosgidromet Rosgidromet

Nad Pacyfikiem rozwinęło się El Nino, zjawisko wpływające na pogodę na całym globie, będące teraz w szczycie swoich możliwości, w maksimum.

Silne odchylenie na plus temperatury wód powierzchniowych okołorównikowego Pacyfiku NOAA

Silniejsze było jedynie na przełomie roku 1997/1998. W Polsce wtedy jesień była zimna, a pod koniec października spadł śnieg. Jednak już styczeń i luty były łagodne, szybko nastała wiosna.

Nie udowodniono niezbicie, że El Nino wpływa na zimę w Polsce. Nad problemem głowią się klimatolodzy, fizycy, oceanolodzy. Zjawisko opisano niedawno, w drugiej połowie XX wieku i trzeba jeszcze badań, by wykazać charakter powiązań między nim a pogodą w Europie. Dyskusja na temat El Nino i obecnie ciepłej zimy toczy się w Polsce na wszystkich portalach pogodowych, pod wywodami fizyków i pasjonatów meteorologii. Bo sytuacja jest ciekawa.

Pojawiają się głosy, że El Nino występujące co 2 do 7 lat blokuje cyrkulację strefową, u nas zachodnią, i nasila cyrkulację południkową (z południa lub północy). Minionego lata tak było, dominował napływ gorąca z południa. Zimą może więc dominować cyrkulacja z sektora południowego (ciepło) bądź północnego (zimno).

Część klimatologów za oczywiste uważa, że efekt cieplarniany związany z rozwojem przemysłu i motoryzacji ma istotny wpływ na przyspieszenie i wzmocnienie Oscylacji Południowej (El Nino Southern Oscillation) oraz zwiększenie jego zasięgu i wzmocnienie negatywnych skutków. Ten zespół zjawisk atmosferyczno-oceanicznych obciążany jest winą za powódź w Polsce w 1997 roku.

Obecne El Nino

Tegoroczne El Nino ma być jednym z najsilniejszych w historii. Kiedy w 2006 roku to zjawisko nasilało się, w Europie panowała najdłuższa ciepła jesień. Austriacki Instytut Meteorologii i Geodynamiki wykazał, że w Alpach był to najcieplejszy okres od tysiąca lat. Później również do Polski przyszła jedna z najcieplejszych zim. A rok 2006 wpisał się w czołówkę lat z najwyższą temperaturą średnią na globie.

Natomiast w czasie występowania El Nino na przełomie lat 2009/2010 Polskę doświadczyła jedna z najcięższych, śnieżnych, mroźnych i dokuczliwych zim.

El Nino skutkuje przepływem dużych ilości ciepła z wód Oceanu Spokojnego do atmosfery i skokami temperatury powierzchni całej Ziemi. Obecny rok 2015 ma pobić rekord gorąca.

Wpływ na temperaturę

Czy na zjawisko El Nino wpływa, a właściwie nakłada się, wzrost temperatury na globie?

Polski klimatolog prof. dr hab Andrzej A. Marsz z Akademii Morskiej w Gdyni sugeruje, że za zmianami temperatury na Ziemi stoi Ocean Światowy. To woda oceaniczna ma co jakiś czas oddawać atmosferze ogromne ilości ciepła, które długo gromadzi, bowiem ocean ma ogromne zdolności do pochłaniania ciepła i przenoszenia go wraz z wielkimi masami wody. Według Marsza zwolennicy ocieplania się klimatu w wyniku działalności człowieka i w związku z tym nasilania się El Nino, ignorują rolę Oceanu, nie uwzględniając jego zmieniającego się w czasie dziesięcioleci oddziaływania na atmosferę. A istnienie klimatycznych ociepleń i ochłodzeń to wynik naturalnych procesów, niezależnych od ilości dwutlenku węgla w atmosferze, kształtujących multidekadową i multiwiekową zmienność klimatu.

Czy Ocean Światowy mógłby wypchnąć do atmosfery tak dużo ciepła, że nie zobaczymy zimy w tym roku? A może istnieje prawidłowość, że El Nino niesie skrajne zimy, albo wyjątkowo ciepłe, albo bardzo ostre?

A może procesy w cyrkulacji oceanicznej i atmosferycznej uległy tak dużemu odchyleniu od przeciętnych, że już nie można mówić o prawidłowościach?

Wciąż mam nadzieję, że w styczniu, czy lutym zima przypomni nam o sobie. Oby nie wpadła w marcu lub kwietniu! Zobaczymy, czy mają rację mało jedzące koty i "gorące" wyliczenia modeli.

Pod wypowiedziami osób dobrze karmiących swoje koty pewien internauta napisał "Przestańcie tuczyć swoje zwierzaki i zwalać to na El Nino".

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/ewelina 0610

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. W poniedziałek 8.07 pojawią się przelotne opady deszczu, a miejscami także i burze. Termometry pokażą maksymalnie 27 stopni. W całym kraju odczujemy ciepło.

Pogoda na dziś: poniedziałek przyniesie ulgę od upału, ale nie od burz

Pogoda na dziś: poniedziałek przyniesie ulgę od upału, ale nie od burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedziela w części kraju upływa pod znakiem gwałtownej aury. Superkomórka burzowa przeszła po południu przez Mielec (Podkarpackie). Wiatr łamał drzewa i uszkadzał linie energetycznie. Doszło też do zalań piwnic. Strażacy w całym województwie przeprowadzili ponad 200 interwencji.

Zalane piwnice, brak prądu. Superkomórka przeszła przez Mielec

Zalane piwnice, brak prądu. Superkomórka przeszła przez Mielec

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Wiało tak mocno, że w Międzychodzie (Wielkopolskie) pękł ponad stuletni dąb i przewrócił się na samochód. W Radgoszczy silny podmuch wiatru poderwał dwa dmuchane zamki, cztery osoby zostały ranne. Skutki gwałtownej pogody były odczuwalne także w innych regionach.

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Beryl sunie w kierunku Teksasu. Według Amerykańskiego Narodowego Centrum ds. Huraganów, żywioł przybierze jeszcze na sile i uderzy w ląd jako huragan pierwszej kategorii. Przyniesie ulewne opady deszczu, które mogą doprowadzić do powodzi.

Beryl coraz bliżej Teksasu. "Przygotujcie się na nagłe opuszczenie domów"

Beryl coraz bliżej Teksasu. "Przygotujcie się na nagłe opuszczenie domów"

Źródło:
NHC, CNN, houstonchronicle.com

Węgrzy przygotowują się na uderzenie drugiej fali upałów w tym roku. Dla całego kraju ogłoszono czerwony alert. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć 39 stopni. Wzrasta również ryzyko pożarów - w sześciu komitatach wydano zakaz palenia ognisk.

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Źródło:
PAP, idokep.hu

Ranny strażak został uratowany w Kalifornii. Do wypadku doszło podczas akcji gaśniczej w hrabstwie Fresno, gdzie pożar wybuchł ponad tydzień temu. Ogień spalił w tym regionie ponad 5,6 tysięcy hektarów i wciąż nie został opanowany.

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
Reuters, Cal Fire

Co najmniej 14 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w Nepalu. Kraj nawiedziła fala monsunowych ulew, która spowodowała poważne powodzie i osuwiska. Wciąż prowadzone są akcje poszukiwawcze.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Himalayan Times, PAP

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. To więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano także 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Źródło:
PAP

Do śmiertelnego wypadku doszło w Tatrach. W sobotę turysta spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci. To najtrudniejszy szlak w polskich górach.

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, TVN24

Od kilku dni włoski wulkan Stromboli wyrzuca w powietrze popiół i materiał piroklastyczny. Takie widoki przyciągają niektórych turystów, którzy podpływają łódkami w okolice miejsca erupcji, podziwiać niecodzienny dla nich widok.

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trójka polskich turystów utknęła w piątek w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wspinacze musieli przerwać wycieczkę z powodu wychłodzenia i zmęczenia, a w górach zastał ich zmrok. Na pomoc ruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Źródło:
PAP, HZS

Trąba powietrzna przeszła w piątek przez centrum miasta we wschodnich Chinach. Świadkowie uwiecznili na nagraniach żywioł porywający fragmenty budowli. Wskutek silnego wiatru zginęło pięć osób, a prawie 90 zostało rannych.

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Źródło:
Reuters, The Straits Times

W piątek strażacy z Kalifornii walczyli z 20 pożarami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Temperatura w północnych regionach stanu przekroczyła miejscami 47 stopni Celsjusza.

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Blisko 50 stopni Celsjusza, wybuchał pożar za pożarem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, Cal Fire

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Beryl, huragan drugiej kategorii, po tym jak przetoczył się między innymi przez Karaiby, w piątek dotarł do Meksyku. - Niebo zrobiło się bordowe i zaczęło lać, dość porządnie. Niektóre pokoje w hotelu pozalewało - mówił w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pan Dariusz, który przebywa w Cancun.

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

"Niebo zrobiło się bordowe, niektóre pokoje pozalewało". Relacja Polaka ze spotkania z huraganem Beryl

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, Reuters, Kontakt 24

Z powodu aktywności wulkanu Etna na Sycylii czasowo zamknięte zostało lotnisko w Katanii, jedno z głównych na wyspie. Linia lotnicza Ryanair odwołała w piątek część lotów do i z tego miasta. Przed godziną 17 w piątek lotnisko wznowiło działalność.

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Ryanair odwołał część lotów po wybuchu Etny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, euronews.com, aeroporto.catania.it

Doszło do erupcji sycylijskiego wulkanu Etna. Z krateru wydobyły się ogromne ilości pyłu i popiołu wulkanicznego, które przysłoniły niebo. Zamknięto lotnisko w Katanii, a także wprowadzono zakaz korzystania z pojazdów dwukołowych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania z Katanii.

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

W popularnym kurorcie popiół leci z nieba

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24

Po wędrówce po jednym z parków w stanie Arizona, gdzie panował ponad 40-stopniowy upał, zmarł 10-latek. Chłopiec poczuł się źle, dlatego jego krewni wezwali pomoc. Niestety w szpitalu nie udało się uratować dziecka.

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

Źródło:
CNN, abcnews.go.com

Australijska policja stanowa z Terytorium Północnego znalazła szczątki 12-letniego dziecka, które miał zaatakować krokodyl. Dziewczynka zaginęła podczas kąpieli w potoku.

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Źródło:
Reuters, ABC Australia, tvnmeteo.pl

Grecję nękają gwałtowne burze. Od piorunów wybuchają niegroźne pożary, a ulewny deszcz powoduje zalania i utrudnienia na drogach. Mieszkańcy kilku regionów dostali alerty ostrzegające przed groźną pogodą.

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Źródło:
eKhatimerini, Greek Reporter, ENEX, tvnmeteo.pl, pelop.gr

Po ulicach peruwiańskiego miasta Santa Anita biegał byk. Zwierzę wywołało niemały popłoch wśród pieszych i kierowców. Groźnie wyglądające zdarzenie zarejestrowała kamera.

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Źródło:
Reuters, LaRepublica.pe