Co z tą zimą? Odpowiedzi udziela nasza synoptyk

Prognoza pogody na kolejne dni
Prognoza pogody na kolejne dni
TVN Meteo
Prognoza pogody na kolejne dniTVN Meteo

"Ludzi można z grubsza podzielić na dwie kategorie: miłośników kotów i osoby poszkodowane przez los" - stwierdził Oscar Wilde. Kocham koty i obserwuję. Ich zachowanie bywa dobrym wskaźnikiem meteorologicznym, gdyż zwierzęta te reagują na zmiany baryczne.

Przy spadku ciśnienia atmosferycznego i zbliżaniu się deszczowego niżu koty drapią pazurami meble i są niechętne spacerom. Przed deszczem mają zwyczaj czyścić uszy, a przed poprawą pogody ich futro elektryzuje się.

Otóż późnym latem na naszym portalu, pod "ciepłymi" prognozami na jesień i zimę, pojawiły się komentarze:

"Ja też obserwuje, że koty się mocno zadomawiają tego roku i tyją - pewnie zima będzie mroźna", albo "Wolałbym, żeby ta prognoza (ciepła) się sprawdziła, ale moja babcia twierdziła, że jak koty przed zimą bardzo tyją, to zima będzie ostra. Zeszłej i poprzedniej jesieni były jak deski, a teraz żrą bez opamiętania i robią się beczkowate".

Fakt, że po upalnym początku września, w ciągu trzech tygodni, zrobiło się chłodno. W listopadzie mieliśmy w Polsce piękny epizod zimowy. Ale co dalej? Otóż koty przestały jakiś czas temu "żreć". Te bezdomne, które przychodzą na "miskę", które w listopadzie wyjadały do dna wątróbki, nerki i różne mięsa, teraz dziubią w talerzu. Czy już po zimie, czyżby zima 2015/2016 to tych kilka dni śniegu, to te mrozy do -12 st. C przy gruncie na wschodzie Polski?

Ciepłe Święta

W tej chwili nad krajem przepływa powietrze polarne morskie, które przyniosło ze sobą całą łagodność angielskiej zimy. I do Świąt sytuacja się nie zmieni.

W prognozach sezonowych amerykańskiej NOAA (Narodowej Administracji ds. Oceanu i Atmosfery) dla Europy Środkowej widać wiosnę w lutym. Niemieccy meteorolodzy śmiało twierdzą, że grudzień 2015 roku będzie u nich najcieplejszym od początku pomiarów instrumentalnych, a styczeń może być również łagodny, wręcz wiosenny. W Alpach śniegu niewiele.

Zima jest na dalekiej Północy. Silne burze śnieżne występują na Spitsbergenie i innych wyspach Północnego Atlantyku. W Polsce śnieg leży tylko wysoko w Tatrach, na Kasprowym Wierchu jest go 40 cm, a temperatura średnia grudnia zbliża się do rekordu ciepła. Opady utrzymują się niebezpiecznie dla przyrody wciąż poniżej normy wieloletniej.

Co z tą pogodą? W piątek 14 grudnia odnotowano w Legnicy 14 st. Podczas gdy w Europie jest ciepło, za Atlantykiem, nad Stanami Zjednoczonymi, przesuwają się kolejne zatoki chłodu, a stan Kolorado pogrążył się w "chaosie śnieżnym".

Zima po Nowym Roku?

W Polsce, po zwykle odwilżowym ciepłym Bożym Narodzeniu, często przychodzi ochłodzenie, spada śnieg. Możliwe, że lekka zima przyjdzie w Nowym Roku.

Do tej pory pogodę w Europie kształtują głębokie cyklony znad oceanu. Według europejskiego modelu ECMWF w miesiącach zimowych - grudzień, styczeń, luty - odchylenie średniego ciśnienia atmosferycznego na poziomie morza nad północną Europą ma mieć wartość ujemną. Natomiast wyższe niż zwykle ciśnienie panować ma nad południową Europą i północną Afryką. Większa niż standardowo różnica ciśnienia między północą a południem kontynentu stwarza warunki do dominacji napływu mas powietrza z zachodu i południowego-zachodu, tym samym podnosząc średnią temperaturę zimy.

Styczeń i luty według NOAA mają być ciepłe, odchylenie temperatury miesięcznej od normy ma wynieść, bagatela, nawet 3 st. C. Średnia dla stycznia w Gorzowie Wielkopolskim na zachodzie kraju to -0,8 st. C, w Warszawie -2,2 st. C, a w Białymstoku na wschodzie -3,5 st. C. Więc podniesienie przez model tych średnich o 3 st. sugeruje pogodę jesienną.

Odchylenie temperatury średniej miesięcznej stycznia od normy - na plusNOAA

NOAA szacuje, że luty w Europie będzie cieplejszy od normy, poza Skandynawią i północną Rosją, gdzie pojawi się mróz i śnieg. W Polsce zarówno w styczniu, jak i lutym, miałoby spaść więcej deszczu lub deszczu ze śniegiem. Jest szansa, że w Alpach sypnie obficiej śniegiem. Dopiero w marcu, kwietniu i maju w Polsce miałoby być chłodniej niż zwykle.

Chłód przychodzi do nas z północy i wschodu. Największy mróz zwykle pełznie przy ziemi z Syberii. Rosyjska służba meteo Rosgidromet prognozuje w styczniu temperaturę niższą od normy w rejonie Niziny Zachodniosyberyjskiej, natomiast na zachodnich i wschodnich krańcach kraju wylicza temperaturę wyższą niż zwykle. Luty w Rosji miałby być już łagodniejszy niż zwykle, oprócz wschodniej Syberii. "Z pustego i Salomon nie naleje".

Odchylenie temperatury średniej miesięcznej w styczniu w Rosji wg Rosgidromet Rosgidromet

Nad Pacyfikiem rozwinęło się El Nino, zjawisko wpływające na pogodę na całym globie, będące teraz w szczycie swoich możliwości, w maksimum.

Silne odchylenie na plus temperatury wód powierzchniowych okołorównikowego Pacyfiku NOAA

Silniejsze było jedynie na przełomie roku 1997/1998. W Polsce wtedy jesień była zimna, a pod koniec października spadł śnieg. Jednak już styczeń i luty były łagodne, szybko nastała wiosna.

Nie udowodniono niezbicie, że El Nino wpływa na zimę w Polsce. Nad problemem głowią się klimatolodzy, fizycy, oceanolodzy. Zjawisko opisano niedawno, w drugiej połowie XX wieku i trzeba jeszcze badań, by wykazać charakter powiązań między nim a pogodą w Europie. Dyskusja na temat El Nino i obecnie ciepłej zimy toczy się w Polsce na wszystkich portalach pogodowych, pod wywodami fizyków i pasjonatów meteorologii. Bo sytuacja jest ciekawa.

Pojawiają się głosy, że El Nino występujące co 2 do 7 lat blokuje cyrkulację strefową, u nas zachodnią, i nasila cyrkulację południkową (z południa lub północy). Minionego lata tak było, dominował napływ gorąca z południa. Zimą może więc dominować cyrkulacja z sektora południowego (ciepło) bądź północnego (zimno).

Część klimatologów za oczywiste uważa, że efekt cieplarniany związany z rozwojem przemysłu i motoryzacji ma istotny wpływ na przyspieszenie i wzmocnienie Oscylacji Południowej (El Nino Southern Oscillation) oraz zwiększenie jego zasięgu i wzmocnienie negatywnych skutków. Ten zespół zjawisk atmosferyczno-oceanicznych obciążany jest winą za powódź w Polsce w 1997 roku.

Obecne El Nino

Tegoroczne El Nino ma być jednym z najsilniejszych w historii. Kiedy w 2006 roku to zjawisko nasilało się, w Europie panowała najdłuższa ciepła jesień. Austriacki Instytut Meteorologii i Geodynamiki wykazał, że w Alpach był to najcieplejszy okres od tysiąca lat. Później również do Polski przyszła jedna z najcieplejszych zim. A rok 2006 wpisał się w czołówkę lat z najwyższą temperaturą średnią na globie.

Natomiast w czasie występowania El Nino na przełomie lat 2009/2010 Polskę doświadczyła jedna z najcięższych, śnieżnych, mroźnych i dokuczliwych zim.

El Nino skutkuje przepływem dużych ilości ciepła z wód Oceanu Spokojnego do atmosfery i skokami temperatury powierzchni całej Ziemi. Obecny rok 2015 ma pobić rekord gorąca.

Wpływ na temperaturę

Czy na zjawisko El Nino wpływa, a właściwie nakłada się, wzrost temperatury na globie?

Polski klimatolog prof. dr hab Andrzej A. Marsz z Akademii Morskiej w Gdyni sugeruje, że za zmianami temperatury na Ziemi stoi Ocean Światowy. To woda oceaniczna ma co jakiś czas oddawać atmosferze ogromne ilości ciepła, które długo gromadzi, bowiem ocean ma ogromne zdolności do pochłaniania ciepła i przenoszenia go wraz z wielkimi masami wody. Według Marsza zwolennicy ocieplania się klimatu w wyniku działalności człowieka i w związku z tym nasilania się El Nino, ignorują rolę Oceanu, nie uwzględniając jego zmieniającego się w czasie dziesięcioleci oddziaływania na atmosferę. A istnienie klimatycznych ociepleń i ochłodzeń to wynik naturalnych procesów, niezależnych od ilości dwutlenku węgla w atmosferze, kształtujących multidekadową i multiwiekową zmienność klimatu.

Czy Ocean Światowy mógłby wypchnąć do atmosfery tak dużo ciepła, że nie zobaczymy zimy w tym roku? A może istnieje prawidłowość, że El Nino niesie skrajne zimy, albo wyjątkowo ciepłe, albo bardzo ostre?

A może procesy w cyrkulacji oceanicznej i atmosferycznej uległy tak dużemu odchyleniu od przeciętnych, że już nie można mówić o prawidłowościach?

Wciąż mam nadzieję, że w styczniu, czy lutym zima przypomni nam o sobie. Oby nie wpadła w marcu lub kwietniu! Zobaczymy, czy mają rację mało jedzące koty i "gorące" wyliczenia modeli.

Pod wypowiedziami osób dobrze karmiących swoje koty pewien internauta napisał "Przestańcie tuczyć swoje zwierzaki i zwalać to na El Nino".

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/ewelina 0610

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Uwaga na trudne warunki pogodowe w południowej Polsce. Na obszarach podgórskich w nocy i w niedzielę będzie mocno wiać, a w rejonie Dolnego Śląska mają pojawić się też intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Pogoda w niedzielę będzie jesienna i nieprzyjemna. W wielu miejscach czekają nas opady deszczu, a dodatkowo wiatr w porywach mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 2 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - niedziela 22.12. Deszczowo i wietrznie

Pogoda na jutro - niedziela 22.12. Deszczowo i wietrznie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

W sobotę 21 grudnia o godzinie 10.20 rozpoczęła się astronomiczna zima. Kalendarzową przywitamy dzień później. Na zimowym niebie będzie można zobaczyć różne gwiazdy i ciekawe zjawiska astronomiczne.

Rozpoczęła się astronomiczna zima

Rozpoczęła się astronomiczna zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org

Z powodu ocieplenia warstwa lodu na tatrzańskich jeziorach, w tym na Morskim Oku, jest bardzo cienka. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie wchodzili na zamarznięte stawy, ponieważ lód z łatwością może się załamać.

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

Źródło:
PAP

Sporo szczęścia miał kot z Massachusetts, który we wtorek znalazł się na środku zamarzniętego jeziora. W pewnym momencie pod zwierzakiem załamał się lód. Na pomoc ruszyli mu świadkowie, którzy wskoczyli do łódki i w ostatniej chwili wyciągnęli go z lodowatej wody.

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Źródło:
CNN, Westford Animal Control

Wysoka temperatura w grudniu sprzyja aktywności kleszczy, dlatego ten niebezpieczny pajęczak może znaleźć się na choince, którą przyniesiemy do domu. Warto przejrzeć swoje zwierzęta, aby sprawdzić czy nie złapały kleszcza, przebywając w pobliżu świątecznego drzewka.

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Źródło:
PAP

Potężne tornado przetoczyło się przez miasto Scotts Valley w amerykańskim stanie Kalifornia. Jego niszczycielską siłę widać na nagraniu uchwyconym przez kamerkę samochodową w ciężarówce.

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Źródło:
CNN

Widok kalifornijskich wiewiórek ziemnych polujących na norniki i zjadających je wprawił w zdumienie grupę amerykańskich naukowców. Dotychczas drapieżne zachowania tych zwierząt były odnotowywane sporadycznie, bo główne składniki ich diety to orzechy, nasiona i zboża. Nietypowe zachowanie zauważono w trakcie badań na przełomie czerwca i lipca tego roku.

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

Źródło:
CNN, Cosmos Magazine, Journal of Ethology

58-letni myśliwy zmarł po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź. Zwierzę zostało zastrzelone przez innego mężczyznę. Departament Zasobów Dzikiej Przyrody Wirginii "nie wnosi obecnie żadnych oskarżeń w związku z tym incydentem".

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Źródło:
CBS News

Skamieniałość mastodonta została znaleziona w przydomowym ogródku w stanie Nowy Jork. Prehistoryczne szczątki, w tym pełna szczęka, zachowały się w doskonałym stanie. To pierwsze takie znalezisko w tym regionie od ponad dekady.

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Źródło:
New York State Museum, AMNH

Renowacja budynku w Alkmaar na północy Holandii doprowadziła do niezwykłego odkrycia. Archeolodzy natrafili na podłogę wykonaną częściowo ze zwierzęcych kości.

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Źródło:
alkmaar.nl

Naukowcy obawiają się, że jeden najstarszych i największych gatunków żaby - Calyptocephallela gayi - znajdzie się niedługo na skraju wyginięcia. Z powodu zmian klimatu i działalności człowieka w niepokojącym tempie niszczone są jej siedliska.

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Źródło:
Reuters, Boerenlandvogels