"Był ogromny, czarny, włochaty. Byłam przerażona"

Autor:
dd
Źródło:
ENEX, vijesti.me, arachnohobbia.pl

Pewna studentka z Zagrzebia natknęła się w swoim mieszkaniu na "ogromnego" pająka. Tak się przestraszyła, że postanowiła wezwać na pomoc specjalistów. Na miejsce przyjechali pracownicy lokalnego azylu dla zwierząt.

Studentka Sara Szaricz z Zagrzebia zobaczyła na ścianie w swojej kuchni wielkiego pająka. Zwierzę tak ją wystraszyło, że kobieta postanowiła poprosić o pomoc ekspertów z jednego z tamtejszych schronisk.

- Był na ścianie. To był ogromny czarny pająk, włochaty, z długimi odnóżami. Byłam przerażona - opisywała Szaricz.

Strach ma wielkie oczy

Kobieta wyszła z mieszkania i czekała na przyjazd pracowników schroniska. Kiedy ci dotarli na miejsce, okazało się, że sprawcą zamieszania był pająk z rodziny pogońcowatych (Lycosidae).

- Był zupełnie spokojny, złapaliśmy go do słoika, w zasadzie sam do niego wszedł. Zamknęliśmy go i przewieźliśmy tutaj, do nas. Potem został wypuszczony do lasu - przekazał Dominik Matusina ze schroniska Azil Dumovec.

- Niektóre gatunki są dość duże. Mają długie odnóża, więc wyglądają na większe, niż są, dorastają do czterech centymetrów, ale rozumiem, że ktoś, kto tego nie wie, nie czuje się komfortowo na ich widok - mówił Ivan Cizelj z zoo w Zagrzebiu.

Pogońcowate. Nocne drapieżniki

Pogońcowate to rodzina licząca ponad dwa tysiące gatunków. Pająki te polują aktywnie, mają dobry wzrok, są nocnymi drapieżnikami. Można spotkać je we wszystkich strefach klimatycznych. Posiadają jad, ale jego działanie nie stanowi większego zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka. Ukąszenia mogą jednak wywoływać świąd, obrzęk czy nawet lekki ból.

Autor:dd

Źródło: ENEX, vijesti.me, arachnohobbia.pl