Floryda liże rany po jednym z najgorszych huraganów w historii. "Dopiero zaczynamy widzieć skalę tych zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Reuters, NHC, TVN24, NBC, CNN, NY Times

Na Florydzie trwa sprzątanie po huraganie Ian, który w środę uderzył w stan. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wskazał w piątek, że zniszczenia spowodowane przez żywioł mogą okazać się jednymi z najcięższych w historii kraju.

W piątek po południu huragan Ian uderzył w wybrzeże Karoliny Południowej jako huragan pierwszego stopnia w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Przewiduje się, że spowoduje mniejsze zniszczenia niż na Florydzie, gdzie spowodował śmierć wielu osób i zmiótł z powierzchni ziemi całe dzielnice.

Prezydent Joe Biden powiedział w piątek na konferencji prasowej, że zniszczenia na Florydzie spowodowane huraganem Ian są katastrofalne. - Dopiero zaczynamy widzieć skalę tych zniszczeń - wskazał. - Prawdopodobnie zaliczą się one do najgorszych w historii kraju.

Biden zapewnił również o podjęciu wszystkich możliwych działań, by ratować życie obywateli.

Trwa liczenie ofiar śmiertelnych

Kevin Guthrie, dyrektor zarządzania kryzysowego na Florydzie, powiedział w środę rano czasu lokalnego, że 21 zgonów było przypuszczalnie związanych z przejściem Iana. Jak wskazał, urzędnicy wciąż pracują nad ustaleniem, czy większość zmarłych to bezpośrednio lub pośrednio ofiary huraganu. Ich liczba najprawdopodobniej wzrośnie. Guthrie przytoczył przykład zatopionego domu, w którym nurek Straży Przybrzeżnej znalazł ciała, ale nie był w stanie określić dokładnej liczby osób, które tam zginęły.

Podczas piątkowej konferencji prasowej gubernator stanu Floryda Ron DeSantis przekazał, że w niektórych hrabstwach wciąż nie ma dostępu do prądu. Działanie sieci przywrócono u zaledwie 1 procenta odbiorców w hrabstwie Hardee i 15 proc. w hrabstwach Charlotte i Lee. Na tym ostatnim obszarze całkowitemu zniszczeniu uległa sieć wodociągowa. - Hrabstwo nie ma w tym momencie wody, a to jest potrzebne, aby móc funkcjonować - podkreślił DeSantis. - Zwróciliśmy się o wsparcie do Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego - dodał.

Peter Robbins, rzecznik operatora sieci elektrycznej Florida Power & Light, powiedział, że większość mieszkańców stanu pozbawionych prądu powinna otrzymać od firmy harmonogram przywrócenia zasilania do późnego wieczora.

- Nadal dokonujemy oceny szkód w najbardziej dotkniętych obszarach, gdzie dostęp był utrudniony z powodu powodzi i gruzu - wyjaśnił Robbins. - Uzyskanie harmonogramu dla tych miejsc zajmie nam trochę więcej czasu, ale powinniśmy mieć szacunkowe dane dla większości naszych klientów jeszcze tego wieczoru.

Uszkodzone mosty i uwięzieni mieszkańcy

Lokalne media podały, że huragan Ian uszkodził most Causeway Bridge, odcinając wyspę Sanibel od stałego lądu. Mosty na Pine Island również pozostają nieprzejezdne, co oznacza, że mieszkańcy mogą otrzymać pomoc jedynie drogą wodną lub lotniczą. W dostarczaniu zapasów i ewakuacji pomagają nie tylko służby ratownicze, ale także grupy cywilnych wolontariuszy.

W czwartek gubernator Florydy Ron DeSantis odwiedził najbardziej dotknięte żywiołem regiony. Jak powiedział, niektóre ze zniszczeń są "nie do opisania". Na wieczornej konferencji prasowej dodał, że najpoważniejsze straty odnotowano w okolicach plaży w Fort Myers.

- Niektóre z domów zostały zmiecione z powierzchni ziemi. Po części z nich zostały tylko betonowe płyty - powiedział.

"Istnieje duże prawdopodobieństwo, że poziom wody w całym mieście będzie nadal wzrastał w ciągu najbliższych dni, ponieważ woda deszczowa, którą huragan Ian wyrzucił na północ od nas, płynie na południe" - przekazano w oświadczeniu.

Prognozowana trasa huraganu IanNHC

Pomoc federalna dla dotkniętych obszarów

W czwartek Biden zapowiedział, że osobiście odwiedzi Florydę, gdy tylko pozwolą na to warunki.

- Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby odbudować Florydę tak szybko, jak to możliwe. Będziemy ją budować z powrotem wraz z władzami stanowymi i samorządami. Jakkolwiek długo to potrwa, będziemy tam. To jest moje zobowiązanie wobec was - powiedział w Waszyngtonie.

Do pomocy lokalnym społecznościom wysłano ponad 5 tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej z całego kraju.

Podczas gdy rząd federalny przeznacza środki na pomoc w sytuacjach kryzysowych na Florydzie, prezydent Joe Biden zapewnił, że nie zapomniał o ofiarach huraganu Fiona w Portoryko.

- Jestem zaangażowany w pomoc wam i w odbudowę wyspy. Będziemy obok was tak długo, jak będzie to możliwe - dodał.

Prezydent Biden zapowiedział także, że rząd federalny pokryje 100 procent kosztów, jakie stan Floryda poniósł w związku z działaniami ratunkowymi związanymi z huraganem Ian.

"Biblijna fala sztormowa"

Żywioł uderzył we Florydę z prędkością wiatru sięgającą 240 kilometrów na godzinę.

- Wyspa Sanibel Island została dotknięta przez falę sztormową biblijnych rozmiarów - mówił w czwartek gubernator DeSantis. - Skutki i szkody, jakie wyrządziła ta burza, są historyczne - dodał.

Kevin B. Anderson, burmistrz Fort Myers, powiedział, że zniszczenia spowodowane huraganem w jego mieście są druzgocące. - Sygnalizacja świetlna nie działa, zerwane są linie energetyczne, powalone drzewa - wyliczał. - Nigdy wcześniej nie widziałem burzy, która spowodowała tak wiele szkód na tym obszarze - dodał.

"Nie mogliśmy wydostać się na zewnątrz"

W środkowej części Florydy szczególne niebezpieczeństwo stanowiły opady deszczu. Oszacowano, że na terenie tym spadło już ponad 300 litrów wody na metr kwadratowy, a może spaść jeszcze nawet 100 l/mkw. Ulewne deszcze przerodziły się w powodzie błyskawiczne, które utrudniają pracę służb ratunkowych. W mieście Naples na wybrzeżu Florydy dwumetrowa fala podeszła pod remizy strażackie, uniemożliwiając wyjazd na akcję.

- Szczerze mówiąc, to było trochę stresujące - opowiadał dowódca strażaków z Naples, Pete DiMaria. - Myśleliśmy, że mieliśmy dobry plan, ale woda podniosła się na nas tak szybko, że musieliśmy się wycofać. Nie mogliśmy wydostać się na zewnątrz, a mieliśmy kilka akcji do wykonania.

Miasto pod wodą

W hrabstwie Lee, które zostało najbardziej dotknięte przez żywioł, straż pożarna rozpoczęła naprawianie szkód. Z uwagi na trudne warunki pogodowe strażacy nie mieli możliwości oczyszczenia dróg i dotarcia do wielu osób potrzebujących pomocy.

Policja w hrabstwie Lee informowała w środę, że część budynków zostało zniszczonych, a wezbrania porwały wiele samochodów. Miasto Fort Myers Beach zostało niemalże zatopione przez wody powodziowe, zaś w mieście Cape Coral część mieszkańców została uwięziona we własnych domach i pojazdach.

Ian na Kubie

Zanim huragan Ian uderzył we Florydę, przeszedł przez zachodnią część Kuby. Co najmniej trzy osoby zginęły - podały w czwartek władze w Hawanie. Według władz państwowych oraz lokalnych mediów liczba ofiar może być większa.

Z informacji portalu CiberCuba wynika, że w niektórych miejscowościach prowincji Pinar del Rio, najbardziej doświadczonej przez żywioł, zniszczonych zostało 85 procent budynków. Portal twierdzi, że w czwartek bez prądu było kilka milionów mieszkańców Kuby, a przywrócenie funkcjonowania krajowego systemu energetycznego może zająć kilka dni. Elektryczności brakuje nawet w kilku placówkach medycznych.

Autorka/Autor:kw, as, anw

Źródło: tvnmeteo.pl, Reuters, NHC, TVN24, NBC, CNN, NY Times

Pozostałe wiadomości

Piątek przywitał niektórych mieszkańców Polski śniegiem. Biało zrobiło się między innymi na Mazowszu, Pomorzu, Ziemi Łódzkiej, Śląsku i Dolnym Śląsku.

"Córka zobaczyła go dziś po raz pierwszy". Polska pod grubą warstwą śniegu

"Córka zobaczyła go dziś po raz pierwszy". Polska pod grubą warstwą śniegu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W piątek od samego rana sypie śnieg. W wielu regionach Polski zrobiło się biało. Przed godziną 10 najintensywniej padało na południu kraju.

Najmocniej pada na Podkarpaciu. Sprawdź, gdzie jeszcze sypie śnieg

Najmocniej pada na Podkarpaciu. Sprawdź, gdzie jeszcze sypie śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

Opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu mogą zamarzać na drogach i chodnikach, tworząc niebezpieczną warstwę lodu. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Miejscami powieje też silny wiatr. Alarmy obowiązują w prawie całym kraju.

Uważajmy. W prawie całej Polsce na drogach będzie niebezpiecznie

Uważajmy. W prawie całej Polsce na drogach będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Piątek 22.11 przyniesie przelotne opady śniegu, które miejscami mogą być obfite. Termometry pokażą maksymalnie 0-3 stopni. Biomet będzie niekorzystny.

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Pogoda na dziś - piątek 22.11. Czeka nas kontynuacja zimowych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie opady śniegu, które w części kraju przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami będą one marznące, przez co zrobi się bardzo ślisko. Nowy tydzień zafunduje nam ocieplenie i wzrost temperatury do około 10 stopni.

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Wir niżowy Renate przyniesie kolejne obfite opady śniegu. Potem przyjdzie duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci gromadzi w rosnącym tempie nieduże, centymetrowej wielkości kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Źródło:
PAP, theoceancleanup.com, iopscience.iop.org

Zima zagościła w wielu regionach kraju. W Koszalinie w czwartek rano leżało tyle śniegu, ile na Kasprowym Wierchu. Niektórzy narzekają na trudne warunki na drogach i mówią, że to za wcześnie, inni cieszą się z bajkowych widoków. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zrobiło się biało.

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

W Koszalinie tyle śniegu, co na Kasprowym Wierchu. Pokazujecie, gdzie spadł śnieg

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawie energii elektrycznej oraz w działaniu sieci komórkowych to skutki śnieżyc, które w czwartek przeszły przez Finlandię. Prądu zostało pozbawionych nawet 80 tysięcy odbiorców.

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Atak zimy. 80 tysięcy odbiorców bez prądu, nie jeżdżą pociągi

Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu spowodowały w czwartek duże opóźnienia na paryskim lotnisku Roissy-Charles-de-Gaulle. Przewoźników poproszono o odwołanie 10 procent zaplanowanych na czwartek połączeń - poinformowała agencja AFP.

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Duże utrudnienia na paryskim lotnisku. Przez śnieg

Źródło:
PAP, meteofrance.com, tvnmeteo.pl

Śnieg ostatniej nocy i w czwartek zasypał Irlandię. Warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Synoptycy teraz ostrzegają przed mrozem, a na horyzoncie widać ulewne opady deszczu i wichury.

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Zasypało Irlandię. Teraz idą na nią ulewy i wichury

Źródło:
ENEX, The Irish Times, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7