Floryda liże rany po jednym z najgorszych huraganów w historii. "Dopiero zaczynamy widzieć skalę tych zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Reuters, NHC, TVN24, NBC, CNN, NY Times

Na Florydzie trwa sprzątanie po huraganie Ian, który w środę uderzył w stan. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wskazał w piątek, że zniszczenia spowodowane przez żywioł mogą okazać się jednymi z najcięższych w historii kraju.

W piątek po południu huragan Ian uderzył w wybrzeże Karoliny Południowej jako huragan pierwszego stopnia w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Przewiduje się, że spowoduje mniejsze zniszczenia niż na Florydzie, gdzie spowodował śmierć wielu osób i zmiótł z powierzchni ziemi całe dzielnice.

Prezydent Joe Biden powiedział w piątek na konferencji prasowej, że zniszczenia na Florydzie spowodowane huraganem Ian są katastrofalne. - Dopiero zaczynamy widzieć skalę tych zniszczeń - wskazał. - Prawdopodobnie zaliczą się one do najgorszych w historii kraju.

Biden zapewnił również o podjęciu wszystkich możliwych działań, by ratować życie obywateli.

Trwa liczenie ofiar śmiertelnych

Kevin Guthrie, dyrektor zarządzania kryzysowego na Florydzie, powiedział w środę rano czasu lokalnego, że 21 zgonów było przypuszczalnie związanych z przejściem Iana. Jak wskazał, urzędnicy wciąż pracują nad ustaleniem, czy większość zmarłych to bezpośrednio lub pośrednio ofiary huraganu. Ich liczba najprawdopodobniej wzrośnie. Guthrie przytoczył przykład zatopionego domu, w którym nurek Straży Przybrzeżnej znalazł ciała, ale nie był w stanie określić dokładnej liczby osób, które tam zginęły.

Podczas piątkowej konferencji prasowej gubernator stanu Floryda Ron DeSantis przekazał, że w niektórych hrabstwach wciąż nie ma dostępu do prądu. Działanie sieci przywrócono u zaledwie 1 procenta odbiorców w hrabstwie Hardee i 15 proc. w hrabstwach Charlotte i Lee. Na tym ostatnim obszarze całkowitemu zniszczeniu uległa sieć wodociągowa. - Hrabstwo nie ma w tym momencie wody, a to jest potrzebne, aby móc funkcjonować - podkreślił DeSantis. - Zwróciliśmy się o wsparcie do Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego - dodał.

Peter Robbins, rzecznik operatora sieci elektrycznej Florida Power & Light, powiedział, że większość mieszkańców stanu pozbawionych prądu powinna otrzymać od firmy harmonogram przywrócenia zasilania do późnego wieczora.

- Nadal dokonujemy oceny szkód w najbardziej dotkniętych obszarach, gdzie dostęp był utrudniony z powodu powodzi i gruzu - wyjaśnił Robbins. - Uzyskanie harmonogramu dla tych miejsc zajmie nam trochę więcej czasu, ale powinniśmy mieć szacunkowe dane dla większości naszych klientów jeszcze tego wieczoru.

Uszkodzone mosty i uwięzieni mieszkańcy

Lokalne media podały, że huragan Ian uszkodził most Causeway Bridge, odcinając wyspę Sanibel od stałego lądu. Mosty na Pine Island również pozostają nieprzejezdne, co oznacza, że mieszkańcy mogą otrzymać pomoc jedynie drogą wodną lub lotniczą. W dostarczaniu zapasów i ewakuacji pomagają nie tylko służby ratownicze, ale także grupy cywilnych wolontariuszy.

W czwartek gubernator Florydy Ron DeSantis odwiedził najbardziej dotknięte żywiołem regiony. Jak powiedział, niektóre ze zniszczeń są "nie do opisania". Na wieczornej konferencji prasowej dodał, że najpoważniejsze straty odnotowano w okolicach plaży w Fort Myers.

- Niektóre z domów zostały zmiecione z powierzchni ziemi. Po części z nich zostały tylko betonowe płyty - powiedział.

"Istnieje duże prawdopodobieństwo, że poziom wody w całym mieście będzie nadal wzrastał w ciągu najbliższych dni, ponieważ woda deszczowa, którą huragan Ian wyrzucił na północ od nas, płynie na południe" - przekazano w oświadczeniu.

Prognozowana trasa huraganu IanNHC

Pomoc federalna dla dotkniętych obszarów

W czwartek Biden zapowiedział, że osobiście odwiedzi Florydę, gdy tylko pozwolą na to warunki.

- Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby odbudować Florydę tak szybko, jak to możliwe. Będziemy ją budować z powrotem wraz z władzami stanowymi i samorządami. Jakkolwiek długo to potrwa, będziemy tam. To jest moje zobowiązanie wobec was - powiedział w Waszyngtonie.

Do pomocy lokalnym społecznościom wysłano ponad 5 tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej z całego kraju.

Podczas gdy rząd federalny przeznacza środki na pomoc w sytuacjach kryzysowych na Florydzie, prezydent Joe Biden zapewnił, że nie zapomniał o ofiarach huraganu Fiona w Portoryko.

- Jestem zaangażowany w pomoc wam i w odbudowę wyspy. Będziemy obok was tak długo, jak będzie to możliwe - dodał.

Prezydent Biden zapowiedział także, że rząd federalny pokryje 100 procent kosztów, jakie stan Floryda poniósł w związku z działaniami ratunkowymi związanymi z huraganem Ian.

"Biblijna fala sztormowa"

Żywioł uderzył we Florydę z prędkością wiatru sięgającą 240 kilometrów na godzinę.

- Wyspa Sanibel Island została dotknięta przez falę sztormową biblijnych rozmiarów - mówił w czwartek gubernator DeSantis. - Skutki i szkody, jakie wyrządziła ta burza, są historyczne - dodał.

Kevin B. Anderson, burmistrz Fort Myers, powiedział, że zniszczenia spowodowane huraganem w jego mieście są druzgocące. - Sygnalizacja świetlna nie działa, zerwane są linie energetyczne, powalone drzewa - wyliczał. - Nigdy wcześniej nie widziałem burzy, która spowodowała tak wiele szkód na tym obszarze - dodał.

"Nie mogliśmy wydostać się na zewnątrz"

W środkowej części Florydy szczególne niebezpieczeństwo stanowiły opady deszczu. Oszacowano, że na terenie tym spadło już ponad 300 litrów wody na metr kwadratowy, a może spaść jeszcze nawet 100 l/mkw. Ulewne deszcze przerodziły się w powodzie błyskawiczne, które utrudniają pracę służb ratunkowych. W mieście Naples na wybrzeżu Florydy dwumetrowa fala podeszła pod remizy strażackie, uniemożliwiając wyjazd na akcję.

- Szczerze mówiąc, to było trochę stresujące - opowiadał dowódca strażaków z Naples, Pete DiMaria. - Myśleliśmy, że mieliśmy dobry plan, ale woda podniosła się na nas tak szybko, że musieliśmy się wycofać. Nie mogliśmy wydostać się na zewnątrz, a mieliśmy kilka akcji do wykonania.

Miasto pod wodą

W hrabstwie Lee, które zostało najbardziej dotknięte przez żywioł, straż pożarna rozpoczęła naprawianie szkód. Z uwagi na trudne warunki pogodowe strażacy nie mieli możliwości oczyszczenia dróg i dotarcia do wielu osób potrzebujących pomocy.

Policja w hrabstwie Lee informowała w środę, że część budynków zostało zniszczonych, a wezbrania porwały wiele samochodów. Miasto Fort Myers Beach zostało niemalże zatopione przez wody powodziowe, zaś w mieście Cape Coral część mieszkańców została uwięziona we własnych domach i pojazdach.

Ian na Kubie

Zanim huragan Ian uderzył we Florydę, przeszedł przez zachodnią część Kuby. Co najmniej trzy osoby zginęły - podały w czwartek władze w Hawanie. Według władz państwowych oraz lokalnych mediów liczba ofiar może być większa.

Z informacji portalu CiberCuba wynika, że w niektórych miejscowościach prowincji Pinar del Rio, najbardziej doświadczonej przez żywioł, zniszczonych zostało 85 procent budynków. Portal twierdzi, że w czwartek bez prądu było kilka milionów mieszkańców Kuby, a przywrócenie funkcjonowania krajowego systemu energetycznego może zająć kilka dni. Elektryczności brakuje nawet w kilku placówkach medycznych.

Autorka/Autor:kw, as, anw

Źródło: tvnmeteo.pl, Reuters, NHC, TVN24, NBC, CNN, NY Times

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami marznącymi, które pojawią się w nocy ze środy na czwartek w części kraju. Warunki na drogach będą szczególnie trudne w centralnych i południowych regionach Polski. Sprawdź szczegóły.

Ostrzeżenia pogodowe w 10 województwach

Ostrzeżenia pogodowe w 10 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W związku z napływem polarnych mas powietrza, najbliższe dni zapowiadają się chłodno i pochmurnie. Miejscami niewykluczone są opady - deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu. W niedzielę prognozuje się więcej słońca.

To będą dni pod znakiem chmur, wiatru i opadów, także słabego śniegu

To będą dni pod znakiem chmur, wiatru i opadów, także słabego śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Śnieżyce nie przestają nawiedzać Japonii. We wtorek w miejscowości Obihiro spadło rekordowo dużo śniegu, ale opady dają się we znaki także mieszkańcom innych regionów, a w kolejnych dniach może dosypać go nawet 170 centymetrów. Atak zimy może potrwać nawet do niedzieli.

Spadły już ogromne ilości śniegu, w prognozach widać kolejne obfite opady

Spadły już ogromne ilości śniegu, w prognozach widać kolejne obfite opady

Źródło:
Reuters, NHK, The Japan Times

W związku ze złą jakością powietrza Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert smogowy. SMS-owe ostrzeżenia otrzymali mieszkańcy powiatu krotoszyńskiego w Wielkopolsce.

Alert RCB. "Unikaj aktywności na zewnątrz i wietrzenia mieszkania"

Alert RCB. "Unikaj aktywności na zewnątrz i wietrzenia mieszkania"

Źródło:
RCB

Dom wpadł do rzeki po ulewach, jakie nawiedziły północną Kalifornię. Na nisko położonych terenach hrabstwa Sonoma doszło do powodzi i konieczne były ewakuacje. Nieco na południe, w San Francisco, wtorkowe ulewy okazały się rekordowe.

Lawina błotna porwała dom i zepchnęła go do rzeki

Lawina błotna porwała dom i zepchnęła go do rzeki

Źródło:
ABC7 News, NWS Bay Area

Według niektórych szacunków w ciągu kilku dni popularną wśród turystów grecką wyspę Santorini miało opuścić około 11 tysięcy ludzi. Od kilku dni w tym regionie odnotowano setki wstrząsów. Opustoszałe domy stały się celem złodziei, dlatego greckie służby wprowadziły dodatkowe patrole.

Tysiące osób opuściło wyspę. "Każdy jest w stanie zawieszenia i niepewności"

Tysiące osób opuściło wyspę. "Każdy jest w stanie zawieszenia i niepewności"

Źródło:
The Guardian, AP, Protothema

Ogromna bryła lodu spadła na dach jednego z domów w północno-wschodniej Florydzie. W wyniku zderzenia w metalowej strukturze powstała sporych rozmiarów dziura, na szczęście nikt nie został ranny. Służby podejrzewają, że lód mógł oderwać się od lecącego samolotu. Sprawę bada amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa.

Z nieba spadła bryła lodu. W dachu powstała spora dziura

Z nieba spadła bryła lodu. W dachu powstała spora dziura

Źródło:
CNN, FOX Weather

Pogoda na dziś. W środę w części kraju możemy spodziewać się chmur oraz słabych opadów. Będą jednak regiony, w których wyjrzy słońce. W najcieplejszej chwili dni termometry wskażą 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa, 5.02. Im bardziej na wschód, tym więcej słońca. Miejscami może popadać

Pogoda na dziś - środa, 5.02. Im bardziej na wschód, tym więcej słońca. Miejscami może popadać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Warunki na szlakach w Beskidach są trudne - ostrzegają ratownicy z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Największe zagrożenie sprawia oblodzenie. W rejonie Babiej Góry obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Oblodzone szlaki w Beskidach. Ratownicy apelują o ostrożność

Oblodzone szlaki w Beskidach. Ratownicy apelują o ostrożność

Źródło:
PAP, TOPR

W pobliżu indonezyjskiej prowincji Moluki Północne miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 - poinformowała agencja BMKG. Według ekspertów wstrząsy nie spowodowały zagrożenia wystąpienia tsunami.

Trzęsienie ziemi w Indonezji

Trzęsienie ziemi w Indonezji

Źródło:
Reuters, BMKG

Zmiany klimatu sprawiają, że nasza planeta staje się coraz bardziej niegościnna dla wielu gatunków zwierząt, ale nie dla szczurów. Populacja tych gryzoni ma się znakomicie, ich liczebność stale rośnie w dużych miastach i nic nie wskazuje na to, że ma się to zmienić. Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, dlaczego tak się dzieje.

Liczba szczurów gwałtownie rośnie. Będzie tylko gorzej

Liczba szczurów gwałtownie rośnie. Będzie tylko gorzej

Źródło:
livescience.com, Science

Do Finlandii dotarła fala mrozu. W nocy z poniedziałku na wtorek w Laponii odnotowano najniższą temperaturę w obecnym sezonie zimowym. Termometry w północnym regionie tego kraju pokazały -39,6 stopnia Celsjusza.

Prawie 40 stopni mrozu. Tak zimno jeszcze nie było

Prawie 40 stopni mrozu. Tak zimno jeszcze nie było

Źródło:
PAP, Yle, hs.fi

Na Morzu Egejskim blisko wysp Santorini i Amorgos występują silne wstrząsy. Wzmożona aktywność sejsmiczna utrzymuje się tam od kilku dni. Eksperci nie są pewni, jak długo potrwa fala trzęsień ziemi i czy może doprowadzić do tsunami. O tym, co dzieje się obecnie na Santorini, opowiedziała mieszkająca tam od 20 lat Polka.

"Trzęsło dosłownie co minutę. To było przerażające". Relacja Polki mieszkającej na Santorini

"Trzęsło dosłownie co minutę. To było przerażające". Relacja Polki mieszkającej na Santorini

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Opony samochodowe są głównym źródłem zanieczyszczenia nanoplastikiem w Alpach Wysokich - ustaliła grupa naukowców. Analiza zebranych próbek wykazała także obecność polistyrenu, a także polietylenu. Eksperyment jest elementem szerszego badania, mającego na celu oszacowanie skali zanieczyszczenia nanoplastikiem na świecie.

Mikrocząstki opon na alpejskich szczytach

Mikrocząstki opon na alpejskich szczytach

Źródło:
The Guardian

Niezwykle intensywne opady śniegu sparaliżowały część Japonii. W wielu miastach w zachodniej i północnej części kraju pokrywa śnieżna sięga kilkudziesięciu centymetrów, a w niektórych miejscach wynosi ponad metr. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych na całej wyspie Hokkaido zamknięto blisko 400 szkół.

Spadło 120 cm śniegu, zamknięto kilkaset szkół

Spadło 120 cm śniegu, zamknięto kilkaset szkół

Aktualizacja:
Źródło:
ENEX, The Japan Times, NHK, Weathernews, PAP

Powódź w Queenslandzie w Autralii wyrządziła "nieprawdopodobne" szkody wśród lokalnej społeczności - ocenił premier tego stanu David Crisafulli. Walka z wielką wodą trwa tam od soboty, gdy północne regiony zalała fala deszczu. Choć nie spełniły się najgorsze prognozy meteorologów, wielu mieszkańców obawia się, że nie będzie miało do czego wracać.

Deszcz padał kilka dni. Premier o "nieprawdopodobnych" szkodach

Deszcz padał kilka dni. Premier o "nieprawdopodobnych" szkodach

Źródło:
BBC

Pióropusz pyłu saharyjskiego nad Morzem Śródziemnym został uchwycony na zdjęciu satelitarnym programu Copernicus. W niedzielę i poniedziałek cząsteczki pyłu zabarwiły niebo nad południowymi Włochami i zachodem Grecji. Co ciekawe, to, gdzie trafi saharyjski pył, może zależeć od pory roku.

Pióropusz na zdjęciu satelitarnym. Pomalował niebo na żółto

Pióropusz na zdjęciu satelitarnym. Pomalował niebo na żółto

Źródło:
Copernicus, NOAA

Rodzina została uwięziona na dachu auta w Kalifornii, otoczona podnoszącymi się wodami powodziowymi. Pojazd ugrzązł w wodzie po ulewach, jakie nawiedziły północ stanu. To nie jedyna akcja ratunkowa, jaką musieli przeprowadzić lokalni strażacy.

Ugrzęźli z dziećmi na dachu auta. Dookoła podnosiła się woda

Ugrzęźli z dziećmi na dachu auta. Dookoła podnosiła się woda

Źródło:
CBS News, KRCR, Shasta County Sheriff's Office, NWS

Wystarczyła niecała godzina, by burza utrudniła życie mieszkańcom hiszpańskiej prowincji Malaga. Oszacowano, że w tym czasie na jeden metr kwadratowy spadło kilkadziesiąt litrów deszczu.

Intensywne opady deszczu w Maladze. Zmyło bar na plaży

Intensywne opady deszczu w Maladze. Zmyło bar na plaży

Rekin zaatakował nastolatkę, która pływała przy jednej z plaż w stanie Queensland w Australii. Choć pomoc nadeszła bardzo szybko, dziewczyny nie udało się ocalić.

Rekin zaatakował 17-latkę. Dziewczyna nie przeżyła

Rekin zaatakował 17-latkę. Dziewczyna nie przeżyła

Źródło:
BBC

Do Europy wdziera się coraz więcej mroźnego powietrza z północy. Sprawdź, co przewiduje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej autorskiej, długoterminowej prognozie temperatury na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gleba z plaż w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, gdzie doszło do zatonięcia dwóch rosyjskich tankowców, zawiera w sobie bardzo duże stężenie benzopirenu. Jak wynika z badań Rosyjskiej Akademii Nauk, które opisał dziennik "The Moscow Times", w przebadanych próbkach dopuszczalne normy tej rakotwórczej substancji zostały przekroczone ponad 22,5-krotnie.

Duże stężenie rakotwórczego benzopirenu na plaży, przy której zatonęły dwa tankowce

Duże stężenie rakotwórczego benzopirenu na plaży, przy której zatonęły dwa tankowce

Źródło:
PAP, The Moscow Times

Orki polują na żarłacze białe dla ich wątroby. Badaczom z Australii udało się po raz pierwszy zgromadzić genetyczne dowody takiego zachowania. Co ciekawe, konsumpcja zaledwie fragmentu ciała rekina ma spore znaczenie dla lokalnych ekosystemów.

Orki rozsmakowały się w tej części ciała rekinów. Może to mieć wpływ na całe ekosystemy

Orki rozsmakowały się w tej części ciała rekinów. Może to mieć wpływ na całe ekosystemy

Źródło:
Flinders University

Ogromne głazy osunęły się na część autostrady położonej we francuskim departamencie Sabaudia. Zablokowany został ruch, utworzył się gigantyczny korek. W związku z utrudnieniami ponad 1500 osób, które przebywały w tamtym popularnym wśród narciarzy rejonie, utknęło i trafiło do tymczasowych schronisk. Turyści musieli spędzić w nich minioną noc.

Ogromne głazy spadły na autostradę, ponad tysiąc osób utknęło na noc

Ogromne głazy spadły na autostradę, ponad tysiąc osób utknęło na noc

Źródło:
ENEX, Francebleu

Słynny świstak Phil z miasta Punxsutawney w Pensylwanii został wyciągnięty z nory. Gryzoń zobaczył swój cień i się ukrył, co według wierzeń oznacza, że zima ma potrwać jeszcze kolejne sześć tygodni.

Kiedy przyjdzie wiosna? Przewidywania świstaka Phila

Kiedy przyjdzie wiosna? Przewidywania świstaka Phila

Źródło:
CNN, ENEX

Mokradła nas żywią, oczyszczają wodę i regulują nasz klimat. Mimo tego, Polska jest na pierwszym miejscu w rankingu krajów, które w największym stopniu degradują te ekosystemy.

Przodujemy w ich degradacji, a "bez nich nie ma przyszłości"

Przodujemy w ich degradacji, a "bez nich nie ma przyszłości"

Źródło:
PAP

Zima w tym sezonie jest bardzo uboga w opady śniegu, nie brakuje natomiast niepokojąco wysokiej temperatury. Jak zauważył ekohydrolog dr Sebastian Szklarek, trwa susza hydrologiczna i nawet większe opady nie są w stanie uratować sytuacji.

Nawet kilka miesięcy intensywnych opadów nie "spłaci nam wodnego kredytu"

Nawet kilka miesięcy intensywnych opadów nie "spłaci nam wodnego kredytu"

Źródło:
PAP

Początek lutego przyniósł nam odczuwalne ochłodzenie, jednak aura wciąż jest dość łagodna. Czy w tym roku mamy jeszcze szansę na siarczysty mróz? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zajrzała w najnowsze wyliczenia modeli.

Szansa na rozbicie wiru polarnego i umocnienie się wyżu znad Rosji. Do Polski wraca zima

Szansa na rozbicie wiru polarnego i umocnienie się wyżu znad Rosji. Do Polski wraca zima

Źródło:
tvnmeteo.pl, NOAA

Norwegia kończy z hodowlą zwierząt futerkowych. 1 lutego wszedł zakaz. Ostatnia ferma w kraju została zamknięta dwa lata temu. Na wypłatę odszkodowań w pełnej wysokości czeka jednak ponad połowa z 418 właścicieli zlikwidowanych zakładów.

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Źródło:
PAP