Miliony osób szykowane do ewakuacji. Popocatépetl zaczął "pluć popiołem"

Autor:
pb//mm
Źródło:
CNN, El Pais, Reuters
Wulkan Popocatépetl. Pył spada na okoliczne miejscowości
Wulkan Popocatépetl. Pył spada na okoliczne miejscowościReuters
wideo 2/3
ReutersWulkan Popocatépetl. Pył spada na okoliczne miejscowości

Trzy miliony mieszkańców Meksyku zostały ostrzeżone, by przygotowały się na możliwą ewakuację w związku z rosnącą aktywnością wulkanu Popocatépetl. Wulkan zaczął wyrzucać na pobliskie miasta szkodliwy popiół, do pomocy na miejscu rozmieszczono już ponad siedem tysięcy żołnierzy.

W niedzielę meksykański krajowy urząd ds. koordynacji ochrony ludności (CNPC) podniósł poziom zagrożenia wulkanicznego do "żółtej trzeciej fazy". Zgodnie z wydanym ostrzeżeniem trzy miliony mieszkańców miast i wsi znajdujących się nieopodal wulkanu Popocatépetl powinny pozostać w gotowości i być przygotowanymi na możliwą ewakuację.

Zgodnie z informacjami "El Pais", meksykańskie ministerstwo obrony oddelegowało już ponad 7 tys. żołnierzy do pomocy w razie ewakuacji ponad 125 tys. ludzi zamieszkujących w niektórych gminach otaczających wulkan stanów Puebla, Tlaxcala, Morelos i Meksyk.

Widok na wulkan Popocatépetl z Santiago Xalitzintla w stanie Puebla, 22 majaPAP/EPA/Hilda Ríos

Meksyk. Władze reagują na zagrożenie

W poniedziałek rano prezydent Andrés Manuel López Obrado zapewnił, że służby monitorują sytuację 24 godziny na dobę i rząd jest świadomy rozwijającej się sytuacji. Potwierdził, że zaplanowano dziewięć szlaków ewakuacyjnych na wypadek sytuacji kryzysowej i że są przygotowywane schroniska dla ludności.

Z kolei Sergio Salomón, gubernator stanu Puebla w środkowym Meksyku, zaapelował do mieszkańców, aby trzymali się od wulkanu w odległości co najmniej 12 kilometrów i nie opuszczali na razie swoich domów. W niedzielnym komunikacie CNPC ostrzegło bowiem przed zwiększonym rozprzestrzenianiem się popiołu wulkanicznego na pobliskie miasta, następującego z dużą prędkością. Zalecono mieszkańcom, aby unikali aktywności na świeżym powietrzu. W zagrożonych gminach zamknięto już niektóre szkoły, a wiele lotów jest opóźnionych lub odwołanych.

Pył z wulkanu Popocatépetl przysypał miasto w stanie PueblaPAP/EPA/Hilda Rios

Krajowe Centrum Zapobiegania Katastrofom poinformowało, że szkodliwy materiał nadal wydobywa się z krateru wulkanu z kolumną dymu o wysokości 1600 metrów, a poziomy zanieczyszczenia powietrza w mieście Puebla znacznie przewyższają normy zalecane przez Światową Organizację Zdrowia.

ZOBACZ TEŻ: Erupcja Etny "uznawana za zakończoną". Otwarto lotnisko w Katanii

Popocatépetl może zagrażać 25 mln ludzi

Wulkan Popocatépetl znajduje się w centrum Meksyku, około 70 km od stolicy kraju. Przez dziesięciolecia pozostawał uśpiony, aż do erupcji w 1994 roku. Od tego czasu daje o sobie znać, a ostatnio obudził się w połowie maja. W promieniu 100 km od wulkanu żyje około 25 mln ludzi. Wulkan leży w tak zwanym Pacyficznym Pierścieniu Ognia - strefie otaczającej Ocean Spokojny, w której bardzo często dochodzi do gwałtownych zjawisk, takich jak erupcje czy trzęsienia ziemi.

Wulkan Popocatépetl, zdjęcie z 22 majaPAP/EPA/Hilda Rios

ZOBACZ TEŻ: Zamknięte szkoły, opóźnione loty. Wulkan Popocatepetl dał o sobie znać

Autor:pb//mm

Źródło: CNN, El Pais, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA - Hilda RĂ­os