Gdzie we Włoszech panuje najlepszy klimat? Ranking miast

Autor:
anw
Źródło:
PAP
Scenariusze zmian klimatu
Scenariusze zmian klimatuTVN24
wideo 2/12
Zmiany klimatu

Eksperci z serwisu meteo.it i dziennikarze z "Corriere della Sera" stworzyli ranking włoskich miast, w których z punktu widzenia klimatycznego żyje się najlepiej. Na pierwszym miejscu znalazła się Macerata położona w regionie Marche. Na drugim zaś uplasowała się Savona w Ligurii.

Przy opracowaniu rankingu miast o najbardziej sprzyjającym klimacie brano pod uwagę takie czynniki z zeszłego roku, jak: temperatura powietrza, wilgotność powietrza, częstość pojawiania się mgieł, liczba tropikalnych nocy, liczba godzin słonecznych, częstość występowania intensywnych opadów deszczu oraz porywistego wiatru w ciągu roku. Ponadto uwzględniono też fale upałów i susze, a także liczbę zimnych dni.

Z punktu widzenia klimatycznego najlepiej żyje się we włoskim mieście Macerata w regionie Marche. Na drugim miejscu znalazła się Savona na Riwierze w Ligurii, a na trzecim Matera w regionie Basilicata. Spośród większych miast na najwyższym piątym miejscu uplasowało się Bari w Apulii. Łącznie w klasyfikacji portalu meteo.it i największej włoskiej gazety "Corriere della Sera" uwzględniono 14 parametrów, w tym te wpływające na dobry stan psychiczny, a także powodujące stres i niepokój.

Prowincja Macerata we Włoszech Adobe Stock

Tropikalny klimat

Odnotowano też, że coraz bardziej "tropikalny" klimat panuje w alpejskim Trydencie i Bolzano, gdzie średnia roczna temperatura wzrosła o 1-1,5 stopnia do 14 stopni Celsjusza. Wśród włoskich metropolii Neapol zajął 17. miejsce, Palermo 32., a Rzym 43. Daleko za nimi są Florencja (73. miejsce) i Mediolan (75.). Ostatnie miejsca w klasyfikacji Caltanissetta na Sycylii, Cremona, Piacenza, Novara, Vercelli i Forlì. Ranking zamyka Katania na Sycylii. Przypomniano, że 2022 był najgorętszym rokiem w historii Włoch od 1800 r.

Autor:anw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości